Kirjaudu ▼
 

Nomura: Nokian Windows-aikataulu pettymys

Henrik Kärkkäinen
Nomura: Nokian Windows-aikataulu pettymys
Microsoftin suunnitelman Windows-puhelimien aikataulusta huhutaan vuotaneen julkisuuteen. Japanilaisen Nomura-pankin mukaan Nokian halvemmat Windows-laitteet tulisivat näin ollen odotettua myöhemmin markkinoille.
28.12.2011 19:02
Taloussanomat-Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Japanilaispankki Nomura sanoo Windows Phone -puhelinten aikataulun olevan pettymys. Nomura perustaa näkemyksensä WMPoweruser-verkkosivuston julkaisemiin väitteisiin julkisuuteen vuotaneesta Microsoftin Windows Phone -käyttöjärjestelmän julkaisusuunnitelmasta.

WMPoweruserin mukaan Tango-käyttöjärjestelmä julkistettaisiin ensi vuoden toisella vuosineljänneksellä, ja sen tärkein anti olisi puhelimien kilpailukykyinen hinta. Huippupuhelimien Apollo-käyttöjärjestelmä olisi luvassa vasta viimeisellä vuosineljänneksellä.

Nomura kertoo raportissaan odottaneensa Tangoa jo ensimmäiselle vuosineljännekselle ja Apolloa kesälle. Pankki on pettynyt julki tulleeseen aikatauluun ja povaa Nokian halpojen Windows Phone -laitteiden julkistamisen venyvän pitkälle toiselle neljännekselle. 

Taloustiedot

∇ Mainos ∇
28.12.2011 19:02
Taloussanomat-Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (34)

Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Buahaha - ei Tango ja Apollo ole "Nokian Windows-puhelimia" vaan Microsoftin käyttöjärjestelmän versioiden kehitysnimiä.

Ei silti, Nokia saa ne tuunattavaksi omiin vehkeisiinsä oletettavasti aikaisemmin kuin ne julkistetaan muille - onhan Nokia olennaisesti mukana niitä kehittämässä.

Asiakkaat ei osta käyttöjärjestelmän versioita vaan puhelimia. Se nähdään tammikuussa kun tulokset tulee ja jenkkimarkkina lähtee liikkkeelle.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:08

Anonyymi
Eikä pettymykset siihen jää..
Anonyymi: eFlop alas, kiitos. 28.12.2011 19:13

Anonyymi
Kuka prk.. niistä aikatauluista välittää, kun pitäisi olla oikeasti huolissaan asemista markkinoilla ja myynnistä.
Anonyymi: rape 28.12.2011 19:21

Anonyymi
Tätä mallia odotellen!. ;)
http://pocketnow.com/android/samsung-galaxy-s-iii-first-test-photo
Anonyymi: Ei Windows Nokia!. 28.12.2011 19:23

Anonyymi
Joka päivä pitäisi olla ainakin pari noksu-uutisia. Sekään ei pelasta noksutaloa.
Anonyymi: murheenkryyni nimelt 28.12.2011 19:27

Anonyymi
Joka päivä pitäisi olla ainakin pari noksu-uutisia. Sekään ei pelasta noksutaloa.


- Olet ymmärtänyt väärin, ei tässä noksua yritetä "pelastaa" vaan painaa osakkeen hintaa huhuilla alaspäin että sillä saadaan shortattua rahaa pörssissä.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:32

Anonyymi
Hahaha :) "Vuodettu" lista viime vuodelta on taas uutisissa. Pikkuvinkki: tuo lista on ajalta ennen Nokiaa :) Ei voi kuin nauraa!!!
Anonyymi: HAHAHAHAHAHA 28.12.2011 19:34

Anonyymi
Öh, puolen vuoden välein major release? Jep, jep. Niinhän ne kilpailijatkin, eiku...
Anonyymi: Kvartaalikapitalisti 28.12.2011 19:38

Anonyymi
Typerästi otsikoitu tämä uutinen, Nokiallahan ei ole mitään tekemistä koko uutisen aiheen kanssa. Ärsyttää moinen luokaton uutisointi.

Tuo Tangohan on Mangosta seuraava versio. Toivottavasti sen myötä nähtäisiin oikeasti edullisia Windows Phoneja. Halpis-Androideja saa jo alle satasenkin, kun taas Windows Phoneja ei meinaa saada edes 300 euron alle mistään.

On muuten tuon yhden edellisen kommentin väite puhelinten ostosta melkoista tuubaa: jengi ostaa nimenomaan käyttöjärjestelmiä ja niiden uusia versioita eikä puhelinmerkkejä. Eihän esim. ZTE tai Huawei muuten myisi sikana Androidin puolella.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:38

Anonyymi
VANHA ROADMAP!

- Nokia?s Tango phones are being announced at CES and MWC.
- Nokia?s Apollo phones are appearing at Nokia Connection in June.
-Nokia Windows 8 tablets in June
Anonyymi: Ettekö tarkista asia 28.12.2011 20:18
Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

16:14 Tässä ovat kohutun talousblogin kirjoittajat
15:44 Talvivaaran konkurssipesä julkisselvitykseen – "suuruudeltaan omaa luokkaansa"
15:20 Pörssi pakkasella – Neste Oil nousee
14:58 Vapaavuori: Fennovoiman kotimaisuudesta ei tingitä
13:43 Eduskunta hyväksyi tasa-arvoisen avioliittolain
13:36 Uutta asuntolainaa sai entistä halvemmalla
13:28 Suomen budjetti täyttää pääosin komission vaatimukset
13:18 Euroopan työttömyys viidettä kuukautta 11,5 prosenttia
12:58 Ilta-Sanomat Seuraa suoraa lähetystä tasa-arvoisesta avioliittolaista
12:56 Euroinflaatio painui alimmilleen viiteen vuoteen
12:09 Suuri kauppaketju kaipaa Moskovaan – ei Helsinkiin
11:46 Talvivaara: Konkurssi rikkoi sopimusta Nyrstarin kanssa
11:34 Paatero kommentoi Sipilän kasvurahastoa
11:33 Paatero: Finnairia omistettava huoltovarmuuden takia
11:12 Venäläinen öljypohatta aloitti heti nokittelun: Nyt USA:n öljytoiveet romahtavat
11:06 Ruotsin heinä-syyskuu: +2,1 %
10:54 Talvivaara sai jatkoaikaa tammikuun loppuun
10:36 Asuntojen hinnat kääntyivät nousuun lokakuussa
10:33 Suomen tuonti Venäjältä rojahti kolmanneksen
09:38 Kesko vaihtoi kiinteistörahaston yhteisyritykseen
09:31 Argentiinan verottaja paljasti suurpankin salaiset tilit
09:16 Rakennusyrittäjä osti firmansa takaisin – palkkaa 50 % lisää väkeä
08:49 Alkoiko öljyn hintasota? "Olemme siirtyneet uuteen aikakauteen"
08:22 Digitoday Kaksi palvelua nakertaa vauhdilla Facebookin ylivoimaa
07:45 Ackermann Ylelle: Suomi on länsimaista kaikkein Venäjä-riippuvaisin
07:26 TS: Taksit ja Kela EU-tuomioistuimeen
06:53 Kolumni Kylmää ja pimeää onnellisuutta
06:11 Digitoday Kajaanilaiset eivät luovuta, vaikka tie nousi pystyyn kolmesti – "Helkkarin hyvä tuote"
06:01 Nyt sen voi jo sanoa: Edessä on vielä 399 piinan päivää
27.11. Venezuela kääntyy Venäjän puoleen – haluaa "reilun hinnan"
Asiakastieto

Yhteistyössä