Kirjaudu ▼
 

Nomura: Nokian Windows-aikataulu pettymys

Henrik Kärkkäinen
Nomura: Nokian Windows-aikataulu pettymys
Microsoftin suunnitelman Windows-puhelimien aikataulusta huhutaan vuotaneen julkisuuteen. Japanilaisen Nomura-pankin mukaan Nokian halvemmat Windows-laitteet tulisivat näin ollen odotettua myöhemmin markkinoille.
28.12.2011 19:02
Taloussanomat-Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Japanilaispankki Nomura sanoo Windows Phone -puhelinten aikataulun olevan pettymys. Nomura perustaa näkemyksensä WMPoweruser-verkkosivuston julkaisemiin väitteisiin julkisuuteen vuotaneesta Microsoftin Windows Phone -käyttöjärjestelmän julkaisusuunnitelmasta.

WMPoweruserin mukaan Tango-käyttöjärjestelmä julkistettaisiin ensi vuoden toisella vuosineljänneksellä, ja sen tärkein anti olisi puhelimien kilpailukykyinen hinta. Huippupuhelimien Apollo-käyttöjärjestelmä olisi luvassa vasta viimeisellä vuosineljänneksellä.

Nomura kertoo raportissaan odottaneensa Tangoa jo ensimmäiselle vuosineljännekselle ja Apolloa kesälle. Pankki on pettynyt julki tulleeseen aikatauluun ja povaa Nokian halpojen Windows Phone -laitteiden julkistamisen venyvän pitkälle toiselle neljännekselle. 

Nokia Oyj
Taloustiedot
Y-tunnus 0112038-9
Kotipaikka Helsinki
Yhtiömuoto OYJ
Kaikki yrityksen taloustiedot
Osaketiedot
Viim. hinta € 5,140
Muutos € -0,020
Muutos % -0,39
Katso kurssihistoria
Osinkotiedot
Tarkista osinkokalenteri ja tulosjulkistuspäivät

∇ Mainos ∇
28.12.2011 19:02
Taloussanomat-Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (34)

Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Buahaha - ei Tango ja Apollo ole "Nokian Windows-puhelimia" vaan Microsoftin käyttöjärjestelmän versioiden kehitysnimiä.

Ei silti, Nokia saa ne tuunattavaksi omiin vehkeisiinsä oletettavasti aikaisemmin kuin ne julkistetaan muille - onhan Nokia olennaisesti mukana niitä kehittämässä.

Asiakkaat ei osta käyttöjärjestelmän versioita vaan puhelimia. Se nähdään tammikuussa kun tulokset tulee ja jenkkimarkkina lähtee liikkkeelle.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:08

Anonyymi
Eikä pettymykset siihen jää..
Anonyymi: eFlop alas, kiitos. 28.12.2011 19:13

Anonyymi
Kuka prk.. niistä aikatauluista välittää, kun pitäisi olla oikeasti huolissaan asemista markkinoilla ja myynnistä.
Anonyymi: rape 28.12.2011 19:21

Anonyymi
Tätä mallia odotellen!. ;)
http://pocketnow.com/android/samsung-galaxy-s-iii-first-test-photo
Anonyymi: Ei Windows Nokia!. 28.12.2011 19:23

Anonyymi
Joka päivä pitäisi olla ainakin pari noksu-uutisia. Sekään ei pelasta noksutaloa.
Anonyymi: murheenkryyni nimelt 28.12.2011 19:27

Anonyymi
Joka päivä pitäisi olla ainakin pari noksu-uutisia. Sekään ei pelasta noksutaloa.


- Olet ymmärtänyt väärin, ei tässä noksua yritetä "pelastaa" vaan painaa osakkeen hintaa huhuilla alaspäin että sillä saadaan shortattua rahaa pörssissä.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:32

Anonyymi
Hahaha :) "Vuodettu" lista viime vuodelta on taas uutisissa. Pikkuvinkki: tuo lista on ajalta ennen Nokiaa :) Ei voi kuin nauraa!!!
Anonyymi: HAHAHAHAHAHA 28.12.2011 19:34

Anonyymi
Öh, puolen vuoden välein major release? Jep, jep. Niinhän ne kilpailijatkin, eiku...
Anonyymi: Kvartaalikapitalisti 28.12.2011 19:38

Anonyymi
Typerästi otsikoitu tämä uutinen, Nokiallahan ei ole mitään tekemistä koko uutisen aiheen kanssa. Ärsyttää moinen luokaton uutisointi.

Tuo Tangohan on Mangosta seuraava versio. Toivottavasti sen myötä nähtäisiin oikeasti edullisia Windows Phoneja. Halpis-Androideja saa jo alle satasenkin, kun taas Windows Phoneja ei meinaa saada edes 300 euron alle mistään.

On muuten tuon yhden edellisen kommentin väite puhelinten ostosta melkoista tuubaa: jengi ostaa nimenomaan käyttöjärjestelmiä ja niiden uusia versioita eikä puhelinmerkkejä. Eihän esim. ZTE tai Huawei muuten myisi sikana Androidin puolella.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:38

Anonyymi
VANHA ROADMAP!

- Nokia?s Tango phones are being announced at CES and MWC.
- Nokia?s Apollo phones are appearing at Nokia Connection in June.
-Nokia Windows 8 tablets in June
Anonyymi: Ettekö tarkista asia 28.12.2011 20:18
Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

15:55 Asiakasomistaja HS:ssä: S-ryhmä on röyhkeä tietojen keruussa
15:25 Kanadalainen kannabisyhtiö etsii lainaa seuraavaan kasvuhyppyyn
14:37 EDF:n johtaja: Uskon, että uusi ydinvoimala saa luvan
13:29 Turistien määrä tippui Turkissa
13:00 Ilta-Sanomat Rahoitti Isisiin liittymistä opintolainalla – 19-vuotias suomalainen tuomittiin Britanniassa
12:05 The Guardian: Muovipussien käyttö romahti Englannissa
11:34 Monte dei Paschille pelastus yllättävältä suunnalta – jenkkipankit odottavat enää EKP:n lupaa
10:45 Hälventävätkö stressitestien tulokset pelkoja pankkikriisistä? ”Tilanne ei ole muuttunut”
10:17 Finanssivalvonta: Suurimpien Suomessa toimivien pankkien vakavaraisuus säilyi hyvänä
07:15 Näkökulma Saksalaiset eivät ilku, vaikka Brexit olikin oma maali
06:16 Digitoday Suomen kiristysohjelmakurimus alkoi vihaisesta miehestä: "Maksoin sen halvatun sakon"
06:04 Tiesitkö, että taloyhtiö voi mennä konkurssiin? Nämä ovat riskitekijät
00:06 Stressitestit julki – Nordea ja OP saivat puhtaat paperit, Italian kriisipankki Euroopan kehnoin
29.7. BMW:n, Audin ja VW:n käyttämällä automaalilla linkkejä lapsityövoimaan
29.7. Digitoday Lähde: Apple muutti autohankkeensa suuntaa
29.7. Norjan Statoil ostaa öljykentän Brasiliasta 2,5 miljardilla dollarilla
29.7. Ekonomisti: Ruotsin talouskasvu on hidastunut merkittävästi
29.7. Digitoday Iskikö Venäjä taas Yhdysvaltain presidenttikisaan? FBI tutkii
29.7. Öljyn hinta painui heinäkuussa eniten vuoteen
29.7. Näin Norjassa: Kruunu sen kuin vahvistuu ja inflaatio puksuttaa vahvana
29.7. Opiskelijan syöpäkuolema muutti mainonnan sääntöjä Kiinassa – hakukonejätti Baidun tulos romahti
29.7. Elon Musk kehui 87 vuotta vanhaa kirjaa – harvinaisuus myytiin hetkessä loppuun ja hinta pomppasi 1 500 %
29.7. Googlelta selvä tulosparannus – tukea mainostuloista
29.7. Euroalueen talouskasvu ylsi odotuksiin – työttömiä 16,3 miljoonaa
29.7. Digitoday Putinin mahdoton nettihaaste: FSB keksi jo ratkaisun?
29.7. Yhdysvaltain talouskasvu jäi roimasti odotuksista
29.7. Pörssi loivassa laskussa – tappiolle jäänyt Pöyry -8 %
29.7. Taloyhtiöt ottavat lainaa ennätystahtia – kotitalouksien velkataakka kasvaa nyt kahta kautta
29.7. Turkulaisyrityksille jättitilaus matkustajalaivan suunnittelusta
29.7. Microsoftin Suomi-yt:t osuivat pahimmin 1 441 työntekijään – EU-komissio tukee miljoonilla
Asiakastieto

Yhteistyössä