Kirjaudu ▼
 

Nomura: Nokian Windows-aikataulu pettymys

Henrik Kärkkäinen
Nomura: Nokian Windows-aikataulu pettymys
Microsoftin suunnitelman Windows-puhelimien aikataulusta huhutaan vuotaneen julkisuuteen. Japanilaisen Nomura-pankin mukaan Nokian halvemmat Windows-laitteet tulisivat näin ollen odotettua myöhemmin markkinoille.
28.12.2011 19:02
Taloussanomat-Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Japanilaispankki Nomura sanoo Windows Phone -puhelinten aikataulun olevan pettymys. Nomura perustaa näkemyksensä WMPoweruser-verkkosivuston julkaisemiin väitteisiin julkisuuteen vuotaneesta Microsoftin Windows Phone -käyttöjärjestelmän julkaisusuunnitelmasta.

WMPoweruserin mukaan Tango-käyttöjärjestelmä julkistettaisiin ensi vuoden toisella vuosineljänneksellä, ja sen tärkein anti olisi puhelimien kilpailukykyinen hinta. Huippupuhelimien Apollo-käyttöjärjestelmä olisi luvassa vasta viimeisellä vuosineljänneksellä.

Nomura kertoo raportissaan odottaneensa Tangoa jo ensimmäiselle vuosineljännekselle ja Apolloa kesälle. Pankki on pettynyt julki tulleeseen aikatauluun ja povaa Nokian halpojen Windows Phone -laitteiden julkistamisen venyvän pitkälle toiselle neljännekselle. 

Taloustiedot

∇ Mainos ∇
28.12.2011 19:02
Taloussanomat-Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (34)

Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Buahaha - ei Tango ja Apollo ole "Nokian Windows-puhelimia" vaan Microsoftin käyttöjärjestelmän versioiden kehitysnimiä.

Ei silti, Nokia saa ne tuunattavaksi omiin vehkeisiinsä oletettavasti aikaisemmin kuin ne julkistetaan muille - onhan Nokia olennaisesti mukana niitä kehittämässä.

Asiakkaat ei osta käyttöjärjestelmän versioita vaan puhelimia. Se nähdään tammikuussa kun tulokset tulee ja jenkkimarkkina lähtee liikkkeelle.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:08

Anonyymi
Eikä pettymykset siihen jää..
Anonyymi: eFlop alas, kiitos. 28.12.2011 19:13

Anonyymi
Kuka prk.. niistä aikatauluista välittää, kun pitäisi olla oikeasti huolissaan asemista markkinoilla ja myynnistä.
Anonyymi: rape 28.12.2011 19:21

Anonyymi
Tätä mallia odotellen!. ;)
http://pocketnow.com/android/samsung-galaxy-s-iii-first-test-photo
Anonyymi: Ei Windows Nokia!. 28.12.2011 19:23

Anonyymi
Joka päivä pitäisi olla ainakin pari noksu-uutisia. Sekään ei pelasta noksutaloa.
Anonyymi: murheenkryyni nimelt 28.12.2011 19:27

Anonyymi
Joka päivä pitäisi olla ainakin pari noksu-uutisia. Sekään ei pelasta noksutaloa.


- Olet ymmärtänyt väärin, ei tässä noksua yritetä "pelastaa" vaan painaa osakkeen hintaa huhuilla alaspäin että sillä saadaan shortattua rahaa pörssissä.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:32

Anonyymi
Hahaha :) "Vuodettu" lista viime vuodelta on taas uutisissa. Pikkuvinkki: tuo lista on ajalta ennen Nokiaa :) Ei voi kuin nauraa!!!
Anonyymi: HAHAHAHAHAHA 28.12.2011 19:34

Anonyymi
Öh, puolen vuoden välein major release? Jep, jep. Niinhän ne kilpailijatkin, eiku...
Anonyymi: Kvartaalikapitalisti 28.12.2011 19:38

Anonyymi
Typerästi otsikoitu tämä uutinen, Nokiallahan ei ole mitään tekemistä koko uutisen aiheen kanssa. Ärsyttää moinen luokaton uutisointi.

Tuo Tangohan on Mangosta seuraava versio. Toivottavasti sen myötä nähtäisiin oikeasti edullisia Windows Phoneja. Halpis-Androideja saa jo alle satasenkin, kun taas Windows Phoneja ei meinaa saada edes 300 euron alle mistään.

On muuten tuon yhden edellisen kommentin väite puhelinten ostosta melkoista tuubaa: jengi ostaa nimenomaan käyttöjärjestelmiä ja niiden uusia versioita eikä puhelinmerkkejä. Eihän esim. ZTE tai Huawei muuten myisi sikana Androidin puolella.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:38

Anonyymi
VANHA ROADMAP!

- Nokia?s Tango phones are being announced at CES and MWC.
- Nokia?s Apollo phones are appearing at Nokia Connection in June.
-Nokia Windows 8 tablets in June
Anonyymi: Ettekö tarkista asia 28.12.2011 20:18
Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

11:17 Nokian karttojen ostajaksi povattu hakee miljardilainaa
10:56 Digitoday Vakoilija käänsi takkinsa: Tietomurto on sittenkin totta
10:34 IMF Venäjästä: "Politiikka on auttanut vakautumisessa"
10:05 Taantuma kurittaa pieniä konepajoja
09:52 Kuuntele heitä, jos haluat tietää missä mennään Kreikan kanssa
09:40 Metsäyhtiöt saivat valitusluvan puukartelli-asiassa
08:59 Neuvo USA:sta: Euroopan valtioiden pitäisi elvyttää
08:34 Digitoday Firefox urkkii pian surffausta: "Kunnioitamme yksitysyyttä"
07:42 TS: Kela häviämässä oikeusjutun taksiyrittäjiä vastaan
07:36 AL: Lopettaako tämä keksintö pyörävarkaudet?
06:42 Kolumni Naiset ajavat miehiä paremmin
06:00 Hallitus hoi, puoli miljoonaa maalaista muuttaa kaupunkiin
21.5. Yritysjohtajat vaativat päästöjä nollaan
21.5. Viinarallin tulos? Oluen myynti Suomessa -13 %
21.5. Mirror pulittaa miljoonakorvaukset puhelinhakkeroinnista
21.5. Merkel sanoi suorat sanat Venäjän asemasta G8:ssa
21.5. Ilta-Sanomat Tupolev-pommittajat lähestyivät Ruotsia: ”Tällaista aggressiivisuutta emme ole ennen nähneet”
21.5. Apple haluaa palkata insinöörin Suomesta
21.5. Nokian Here-kauppa voi pamahtaa jo lähipäivinä
21.5. Tämä festari-ilmiö voi tulla pian moottoriteille
21.5. IMF suitsuttaa Venäjää – ampaisee pian pikku kasvuun?
21.5. Asuntokuplaehdotuksen seuraus: lainakorko voi nousta
21.5. Valtio asetti uusia lentokieltoja "johtamisen kannalta tärkeille" alueille
21.5. Digitoday NSA:n suunnitelma: Vakoojaohjelmia Android-puhelimiin kaupan kautta
21.5. Arvio: Nokia-Alcatel voisi tuoda tuplasäästöt
21.5. Digitoday Teinien puhelimia vakoillaan surutta – mitä jos pahin tapahtuu taas?
21.5. Comptelin pörssiralli jatkuu
21.5. Pankki: Nordea voisi jatkaa säästöjä – summa kokoon sulkemalla 20–30 konttoria
21.5. Varusteleka sai taas huutia "kansanmurhabaretista"
21.5. Kotipizza-johtaja kutsuu yrittäjiä ja asiakkaita: "Tulkaa minun pomoksi"
Asiakastieto

Yhteistyössä