Kirjaudu ▼
 

Nomura: Nokian Windows-aikataulu pettymys

Henrik Kärkkäinen
Nomura: Nokian Windows-aikataulu pettymys
Microsoftin suunnitelman Windows-puhelimien aikataulusta huhutaan vuotaneen julkisuuteen. Japanilaisen Nomura-pankin mukaan Nokian halvemmat Windows-laitteet tulisivat näin ollen odotettua myöhemmin markkinoille.
28.12.2011 19:02
Taloussanomat-Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Japanilaispankki Nomura sanoo Windows Phone -puhelinten aikataulun olevan pettymys. Nomura perustaa näkemyksensä WMPoweruser-verkkosivuston julkaisemiin väitteisiin julkisuuteen vuotaneesta Microsoftin Windows Phone -käyttöjärjestelmän julkaisusuunnitelmasta.

WMPoweruserin mukaan Tango-käyttöjärjestelmä julkistettaisiin ensi vuoden toisella vuosineljänneksellä, ja sen tärkein anti olisi puhelimien kilpailukykyinen hinta. Huippupuhelimien Apollo-käyttöjärjestelmä olisi luvassa vasta viimeisellä vuosineljänneksellä.

Nomura kertoo raportissaan odottaneensa Tangoa jo ensimmäiselle vuosineljännekselle ja Apolloa kesälle. Pankki on pettynyt julki tulleeseen aikatauluun ja povaa Nokian halpojen Windows Phone -laitteiden julkistamisen venyvän pitkälle toiselle neljännekselle. 

Taloustiedot

∇ Mainos ∇
28.12.2011 19:02
Taloussanomat-Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (34)

Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Buahaha - ei Tango ja Apollo ole "Nokian Windows-puhelimia" vaan Microsoftin käyttöjärjestelmän versioiden kehitysnimiä.

Ei silti, Nokia saa ne tuunattavaksi omiin vehkeisiinsä oletettavasti aikaisemmin kuin ne julkistetaan muille - onhan Nokia olennaisesti mukana niitä kehittämässä.

Asiakkaat ei osta käyttöjärjestelmän versioita vaan puhelimia. Se nähdään tammikuussa kun tulokset tulee ja jenkkimarkkina lähtee liikkkeelle.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:08

Anonyymi
Eikä pettymykset siihen jää..
Anonyymi: eFlop alas, kiitos. 28.12.2011 19:13

Anonyymi
Kuka prk.. niistä aikatauluista välittää, kun pitäisi olla oikeasti huolissaan asemista markkinoilla ja myynnistä.
Anonyymi: rape 28.12.2011 19:21

Anonyymi
Tätä mallia odotellen!. ;)
http://pocketnow.com/android/samsung-galaxy-s-iii-first-test-photo
Anonyymi: Ei Windows Nokia!. 28.12.2011 19:23

Anonyymi
Joka päivä pitäisi olla ainakin pari noksu-uutisia. Sekään ei pelasta noksutaloa.
Anonyymi: murheenkryyni nimelt 28.12.2011 19:27

Anonyymi
Joka päivä pitäisi olla ainakin pari noksu-uutisia. Sekään ei pelasta noksutaloa.


- Olet ymmärtänyt väärin, ei tässä noksua yritetä "pelastaa" vaan painaa osakkeen hintaa huhuilla alaspäin että sillä saadaan shortattua rahaa pörssissä.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:32

Anonyymi
Hahaha :) "Vuodettu" lista viime vuodelta on taas uutisissa. Pikkuvinkki: tuo lista on ajalta ennen Nokiaa :) Ei voi kuin nauraa!!!
Anonyymi: HAHAHAHAHAHA 28.12.2011 19:34

Anonyymi
Öh, puolen vuoden välein major release? Jep, jep. Niinhän ne kilpailijatkin, eiku...
Anonyymi: Kvartaalikapitalisti 28.12.2011 19:38

Anonyymi
Typerästi otsikoitu tämä uutinen, Nokiallahan ei ole mitään tekemistä koko uutisen aiheen kanssa. Ärsyttää moinen luokaton uutisointi.

Tuo Tangohan on Mangosta seuraava versio. Toivottavasti sen myötä nähtäisiin oikeasti edullisia Windows Phoneja. Halpis-Androideja saa jo alle satasenkin, kun taas Windows Phoneja ei meinaa saada edes 300 euron alle mistään.

On muuten tuon yhden edellisen kommentin väite puhelinten ostosta melkoista tuubaa: jengi ostaa nimenomaan käyttöjärjestelmiä ja niiden uusia versioita eikä puhelinmerkkejä. Eihän esim. ZTE tai Huawei muuten myisi sikana Androidin puolella.
Anonyymi: Nimetön 28.12.2011 19:38

Anonyymi
VANHA ROADMAP!

- Nokia?s Tango phones are being announced at CES and MWC.
- Nokia?s Apollo phones are appearing at Nokia Connection in June.
-Nokia Windows 8 tablets in June
Anonyymi: Ettekö tarkista asia 28.12.2011 20:18
Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti Yöaikaan lähetetyt kommentit päätyvät toimituksen tarkistettavaksi. Kommentit tarkistetaan ja hyväksytään seuraavan päivän aikana. Muina aikoina viestit ovat jälkimoderoinnissa.
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

17.12. Fed muutti ohjeistuksen sanamuotoa: "kärsivällinen"
17.12. Saksan autobahn-maksu ulkomaalaisille etenee
17.12. Venäjä haluaa lopettaa "valuuttamarkkinan bakkanaalit"
17.12. USA avaa suurlähetystön Kuubaan ja löysää pakotteita
17.12. Kreikka ei saanut presidenttiä – uhkana uudet vaalit
17.12. Tikkurilakin nostaa hintoja – yrittää hyötyä ruplasyöksystä
17.12. Vika iski verkkokauppaan: Tuhansia tuotteita liki ilmaiseksi
17.12. Suomi saa EU:lta 1,3 miljardia investointeihin
17.12. Venäjän pumput eivät hidastu – öljy jatkaa alamäkeä
17.12. Sähköalaa uhannut työsulku peruuntui
17.12. EU kerää verosopimukset – "tarvitsemme kokonaiskuvan"
17.12. Digitoday Google muuraa Gmailia: Selainpalikoita voi hajota
17.12. Analyytikko öljysyöksystä: "Poliittiset seuraukset voivat olla arvaamattomat"
17.12. Trafi nostaa maksuja
17.12. Digitoday Laitatko kuvia Facebookiin? – Nyt tämä säädetään puolestasi
17.12. Markkinaluisu iski Venäjä-rahastot roimalle pakkaselle
17.12. Venäjä-yhtiöt halpenevat pörssissä
17.12. Talvivaaran työntekijöillä on kohtalonhetki keväällä
17.12. "Vaikea nähdä, että talous sukeltaisi uudestaan"
17.12. Rupla upposi, Stockmann nostaa hintoja: "Pahin vielä edessä"
17.12. Patria myy avaruusyksikkönsä Sveitsiin
17.12. Suomi-possu löysi uuden osoitteen – syynä Venäjä
17.12. Kriisi iskee Putinin kavereihin: yli 10 miljardia sulanut
17.12. VM ennustaa: Suomi nousee taantumasta
17.12. EU aikoo laajentaa Putin-pakotteita
17.12. Ilta-Sanomat Ruplan romahduksen erikoinen seuraus Venäjällä - tungosta Ikeassa
17.12. Näin Venäjällä: Ruplan romahdus viidenneksi tärkein uutinen
17.12. Nyt se alkoi: Venäjä käynnisti ruplan tukemisen
17.12. Laittomista lakoista huolimatta ABB:llä ennätysvuosi Suomessa
17.12. Tätä markkinat odottavat: Ruplalle tukea pian jättiostoin
Asiakastieto

Yhteistyössä