Kirjaudu ▼
 

Tesla oikeuteen – autokaupat närkästyivät uudesta myymälästä

Jasper Juinen
Tesla oikeuteen – autokaupat närkästyivät uudesta myymälästä
Virginian autokauppiaiden järjestö on närkästynyt sähköautovalmistaja Teslan aikeista perustaa toinen myymälä Virginiaan. Se on haastanut sekä Teslan että osavaltion virkamiehet oikeuteen.
11.3.2016 17:58
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Virginian lain mukaan autonvalmistajat saavat myydä autojaan omissa myymälöissään, jos ne voivat osoittaa, että alueella ei ole riittävän hyvää itsenäistä automyyjää, joka voisi palvella asiakkaita.

Tesla sai vuonna 2013 luvan perustaa autokaupan Washingtonin lähelle. Nyt se haluaa avata toisen liikkeen Richmondiin noin 160 kilometrin päähän.

Virginian autokauppiaiden mukaan Teslan ja Virginian moottoriajoneuvoista vastaava komissaari Richard Holcomb toimivat kuitenkin vastoin vuoden 2013 sopimusta, koska se sallii vain yhden myymälän.

Asia on määrä käsitellä tässä kuussa ja sille on merkitty kuuleminen maaliskuun viimeiseksi päiväksi. Autokauppiaiden liitto pyysi tuomioistuinta laittamaan sopimuksen toimeen ja lykkäämään Teslan kuulemista.

Teslan mukaan autokauppiaiden valitus on perusteeton.

– Puolustaudumme pontevasti haastetta vastaan ja taistelemme asiakkaiden ja kuluttajien oikeuksien puolesta Virginiassa, yhtiö toteaa tiedotteessa.

∇ Mainos ∇
11.3.2016 17:58
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (7)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
On tuo ihan hirveää, että noin taajaan on saman firman liikkeitä. Meillä tuo ei ole mahdollista. Esimerkiksi linjalla Ylivieska-Kokkola-Vaasa-Tervajoki on tuskin lainkaan autoliikkeitä saati sitten saman ketjun.
Anonyymi: Ranta-Jopo 11.3.2016 18:23

Anonyymi
Herranen aika.
En tiennytkään, että Amerikassa ei autonvalmistajalla saisi periaatteessa olla omia myyntipisteitä.
Anonyymi: Tillverkare 11.3.2016 18:45

Anonyymi
Montako Tesla kauppiasta on Tervajoki - Ylivieska akselilla?
Anonyymi: Mondeomies 11.3.2016 20:12

Anonyymi
On tuo ihan hirveää, että noin taajaan on saman firman liikkeitä. Meillä tuo ei ole mahdollista. Esimerkiksi linjalla Ylivieska-Kokkola-Vaasa-Tervajoki on tuskin lainkaan autoliikkeitä saati sitten saman ketjun.


Kyse ei olekkaan autoliikkeistä vaan autonvalmistajan omista putiikeista, sillä voidaan estää että testa ei anna ensin vaikka rintajopolle myytäväks tesloja jollain ihme sopimuksella, ja si tuu ja iske teslan tehtaanmyymälää rintajopon kylkeen jolloin rintajopo voi hakee rautakaupasta muutaman metrin köyttä ja ripustaa itsensä lähimmänpuun oksalle kiikkumaan.
Rintajopo voi kyllä laittaa vaikka 20 rintajopo liikettä vieriviereen samalle kadulle, mutta ei se tietysti ole järin järkevää välttämättä.
Anonyymi: Naurulokki 12.3.2016 7:35

Anonyymi
Amerikka, tuo vapaan markkinatalouden ihmemaa. Tosiasiassa kilpailua estävää pykäliä löytyy kuin Sääntö-Suomessa. Tosin siellä ne suojaavat lähinnä vanhaa pääomaa, täällä työntekijäpuolta.
Anonyymi: Opppo 13.3.2016 9:31

Anonyymi
Sosialismi on levinnyt USA:ssa senverran törkeästi, että Trumpille on töitä. Onneksi siellä ei kuitenkaan taida olla himoverottajia ja maakuntien miehiä.
Anonyymi: tehdasvepasto 15.3.2016 19:10

Anonyymi
Miksi Tesla ei perusta autovuokraamoja, jossa autoa pääsee maksusta testaamaan ja sitten tilaukset netin kautta. Jäävät autoliikkeet nuolemaan näppejään.
Anonyymi: Ilmainenidea 7.4.2016 21:40
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

10:31 Deutsche Bankin tulos romahti
10:14 Kuluttajat luottavat enemmän Suomen kuin omaan talouteensa
09:47 Sanoma teki reippaan tulosparannuksen – kiri etenkin Suomessa
09:22 Teollisuuden luottamus heikkeni hieman
09:10 Hillary Clintonin historiallinen ehdokkuus varmistui
08:29 HS: Hallitus haluaa yrityksille ison veroalen
07:55 Applen tulos heikkeni – puhelinmyynti yli odotusten
06:05 Turkkiin pääsee nyt halvalla – aurinkotuoleista ei tarvitse tapella
26.7. Digitoday Torrent-sivuston perustajalle 150 miljoonan euron taakka – onnitteli Hollywoodia
26.7. Kesko panostaa kymmeniä miljoonia kisaan maanteiden asiakkaista
26.7. Omistajilta vihreä valo: Frankfurtin ja Lontoon pörssit yhdistyvät
26.7. Belgialainen kone kerää huomiota – teki festariväen virtsasta tuhat litraa vettä, josta pantiin olutta
26.7. Anttila aloittaa tänään konkurssialen
26.7. Mitä maksaa ajomatka Helsingistä Turkuun? Uusi sovellus laskee autosi bensakulut ja päästöt
26.7. Yle: Fennovoima alkaa tutkia uutta ydinjätteiden loppusijoituspaikkaa
26.7. Digitoday Surface Pro 3:n akku ei kestä: Mitä tekee Microsoft?
26.7. Brexit lohkaisi brittien eläkevaroja – eläkeläiset tukivat EU-eroa
26.7. Mäkkärin hampurilaisia syötiin odotuksia vähemmän
26.7. Ylituotannon uhka painaa öljyä – hinta valahti kolmen kuukauden pohjiin
26.7. Huawein älypuhelinten myynti harppasi 25 %
26.7. Digitoday Apple pestasi iPad-gurun vetämään autoaan ojasta
26.7. Onnibus lopettaa Virossa – "Byrokratialle ei näy loppua"
26.7. Tulosyhtiöt kannattelevat Helsingin pörssiä
26.7. Inderesin Viljakainen metsäyhtiöistä: UPM on valmiimpi kuin Stora Enso
26.7. Outotec toimittaa laitteita Iraniin
26.7. Venäjän ja Suomen välillä kulkee leveä Big Mac -raja
26.7. Digitoday Ilmaisia Pokémon-kolikoita? Epäilyttävä viesti leviää WhatsAppissa
26.7. Pesänhoitaja: Anttilasta kiinnostuneita ostajia on ulkomailta ja kotimaasta
26.7. FT: Yahoon Marissa Mayer syyttää mediaa seksismistä – "Se on sääli"
26.7. Outokumpu petrasi tulostaan odotettua enemmän
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki6/20162016
VOLKSWAGEN13187166
TOYOTA12547021
SKODA9426275
FORD9265302
OPEL6723741
KIA5873938
MERCEDES-BENZ5523128
NISSAN5263981
VOLVO5154095
AUDI5123386
   
malli6/20162016
VOLKSWAGEN GOLF5432733
SKODA OCTAVIA5043076
OPEL ASTRA3831918
TOYOTA AURIS3752036
NISSAN QASHQAI3522414
TOYOTA AVENSIS3441877
FORD FOCUS3222039
TOYOTA YARIS3201858
FORD FIESTA3121344
VOLKSWAGEN PASSAT2681713

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy