Kirjaudu ▼
 

Tesla oikeuteen – autokaupat närkästyivät uudesta myymälästä

Jasper Juinen
Tesla oikeuteen – autokaupat närkästyivät uudesta myymälästä
Virginian autokauppiaiden järjestö on närkästynyt sähköautovalmistaja Teslan aikeista perustaa toinen myymälä Virginiaan. Se on haastanut sekä Teslan että osavaltion virkamiehet oikeuteen.
11.3.2016 17:58
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Virginian lain mukaan autonvalmistajat saavat myydä autojaan omissa myymälöissään, jos ne voivat osoittaa, että alueella ei ole riittävän hyvää itsenäistä automyyjää, joka voisi palvella asiakkaita.

Tesla sai vuonna 2013 luvan perustaa autokaupan Washingtonin lähelle. Nyt se haluaa avata toisen liikkeen Richmondiin noin 160 kilometrin päähän.

Virginian autokauppiaiden mukaan Teslan ja Virginian moottoriajoneuvoista vastaava komissaari Richard Holcomb toimivat kuitenkin vastoin vuoden 2013 sopimusta, koska se sallii vain yhden myymälän.

Asia on määrä käsitellä tässä kuussa ja sille on merkitty kuuleminen maaliskuun viimeiseksi päiväksi. Autokauppiaiden liitto pyysi tuomioistuinta laittamaan sopimuksen toimeen ja lykkäämään Teslan kuulemista.

Teslan mukaan autokauppiaiden valitus on perusteeton.

– Puolustaudumme pontevasti haastetta vastaan ja taistelemme asiakkaiden ja kuluttajien oikeuksien puolesta Virginiassa, yhtiö toteaa tiedotteessa.

∇ Mainos ∇
11.3.2016 17:58
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (7)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
On tuo ihan hirveää, että noin taajaan on saman firman liikkeitä. Meillä tuo ei ole mahdollista. Esimerkiksi linjalla Ylivieska-Kokkola-Vaasa-Tervajoki on tuskin lainkaan autoliikkeitä saati sitten saman ketjun.
Anonyymi: Ranta-Jopo 11.3.2016 18:23

Anonyymi
Herranen aika.
En tiennytkään, että Amerikassa ei autonvalmistajalla saisi periaatteessa olla omia myyntipisteitä.
Anonyymi: Tillverkare 11.3.2016 18:45

Anonyymi
Montako Tesla kauppiasta on Tervajoki - Ylivieska akselilla?
Anonyymi: Mondeomies 11.3.2016 20:12

Anonyymi
On tuo ihan hirveää, että noin taajaan on saman firman liikkeitä. Meillä tuo ei ole mahdollista. Esimerkiksi linjalla Ylivieska-Kokkola-Vaasa-Tervajoki on tuskin lainkaan autoliikkeitä saati sitten saman ketjun.


Kyse ei olekkaan autoliikkeistä vaan autonvalmistajan omista putiikeista, sillä voidaan estää että testa ei anna ensin vaikka rintajopolle myytäväks tesloja jollain ihme sopimuksella, ja si tuu ja iske teslan tehtaanmyymälää rintajopon kylkeen jolloin rintajopo voi hakee rautakaupasta muutaman metrin köyttä ja ripustaa itsensä lähimmänpuun oksalle kiikkumaan.
Rintajopo voi kyllä laittaa vaikka 20 rintajopo liikettä vieriviereen samalle kadulle, mutta ei se tietysti ole järin järkevää välttämättä.
Anonyymi: Naurulokki 12.3.2016 7:35

Anonyymi
Amerikka, tuo vapaan markkinatalouden ihmemaa. Tosiasiassa kilpailua estävää pykäliä löytyy kuin Sääntö-Suomessa. Tosin siellä ne suojaavat lähinnä vanhaa pääomaa, täällä työntekijäpuolta.
Anonyymi: Opppo 13.3.2016 9:31

Anonyymi
Sosialismi on levinnyt USA:ssa senverran törkeästi, että Trumpille on töitä. Onneksi siellä ei kuitenkaan taida olla himoverottajia ja maakuntien miehiä.
Anonyymi: tehdasvepasto 15.3.2016 19:10

Anonyymi
Miksi Tesla ei perusta autovuokraamoja, jossa autoa pääsee maksusta testaamaan ja sitten tilaukset netin kautta. Jäävät autoliikkeet nuolemaan näppejään.
Anonyymi: Ilmainenidea 7.4.2016 21:40
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

14:24 Harjoittelija löysi sattumalta – huutokaupassa 102-vuotias samppanja
13:55 Digitoday Näin Mars asutetaan elinaikanamme - Muskin hurja suunnitelma julki
13:29 Saudi-Arabia vihjasi öljysopimuksesta Iranin kanssa
12:53 Kotipizzan kasvukausi jatkui: Asiakkaat lisääntyivät ja ostokset kasvoivat
12:19 Digitoday Accenture irtisanoo jopa 40
11:25 Vaikeuksissa kyntävä Deutsche Bank myy henkivakuutusyhtiönsä
11:16 Digitoday Natsilaulu päätyi Googlen hampaisiin – mitä oikein tapahtuu?
10:46 Deutsche Bankin toimitusjohtaja: Emme tarvitse valtiontukea missään tapauksessa
10:21 Suomi putosi kilpailukykyvertailussa – Ruotsi kiri ohi
10:01 Vanhojen asuntojen hinnat nousivat elokuussa
09:18 Hanjinin konttilaivat halutaan myydä mahdollisimman pian
09:03 Digitoday Sitä on tehty vuosikausia - nyt Youtube sallii sen
08:44 TVO haastanut Arevan oikeuteen Ranskassa
07:41 Ilta-Sanomat Rakentaja vaikeni talon märkätilojen virheistä – joutui maksamaan ostajalle 50 000 euroa
06:03 Digitoday Jouduitko hakkeroiduksi? Älä tee tätä yleistä virhettä
06:02 Analyysi Maailman vaarallisin pankki – tätä ei voi päästää nurin
27.9. Uusi avaus Venäjältä: Lentoyhtiön emofirma lähtee rakettibisnekseen
27.9. Digitoday IPhonen porausvideo meni täydestä: "Senkin idiootti"
27.9. Ford tyrmäsi Trumpin väitteen: "Me pysymme täällä ikuisesti"
27.9. Uber laajentaa rajusti ruokapalveluaan
27.9. Fivalle tulossa uusi väline pankkien valvontaan
27.9. Öljyn hinta painuu – Iran antoi pakit tuotantoleikkauksille
27.9. Pankki varoittaa asuntokuplasta: Brexitillä voi olla arvaamaton seuraus
27.9. Kuluttajien luottamus on nyt kova USA:ssa –nousi korkeimmilleen vuoden 2007 jälkeen
27.9. Karu arvio: Maailmankauppa hyytyy finanssikriisin tasolle
27.9. Helsingin pörssi kääntyi laskuun – Caverion jatkaa nousussa
27.9. USA pohtii, kuinka ison miljardisakon Volkswagen saa
27.9. Digitoday Viranomainen vaatii Facebookia tuhoamaan WhatsApp-käyttäjätiedot Saksassa
27.9. Fiva pitää lainakaton ennallaan – ei tarvetta kiristykselle
27.9. Digitoday Uusi Samsung-räjähdys – omistaja panttaa puhelinta
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki8/20162016
VOLKSWAGEN10619100
TOYOTA10158785
FORD8626986
SKODA8127912
OPEL7335162
KIA6065041
NISSAN4865065
MERCEDES-BENZ4833973
AUDI3884156
VOLVO3825013
   
malli8/20162016
SKODA OCTAVIA4603932
VOLKSWAGEN GOLF3803421
OPEL ASTRA3582663
NISSAN QASHQAI2993072
FORD FIESTA2851891
TOYOTA AURIS2732527
KIA RIO2421826
TOYOTA YARIS2122271
VOLKSWAGEN POLO2111420
FORD FOCUS2092531

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy