Kirjaudu ▼
 

Tesla oikeuteen – autokaupat närkästyivät uudesta myymälästä

Jasper Juinen
Tesla oikeuteen – autokaupat närkästyivät uudesta myymälästä
Virginian autokauppiaiden järjestö on närkästynyt sähköautovalmistaja Teslan aikeista perustaa toinen myymälä Virginiaan. Se on haastanut sekä Teslan että osavaltion virkamiehet oikeuteen.
11.3.2016 17:58
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Virginian lain mukaan autonvalmistajat saavat myydä autojaan omissa myymälöissään, jos ne voivat osoittaa, että alueella ei ole riittävän hyvää itsenäistä automyyjää, joka voisi palvella asiakkaita.

Tesla sai vuonna 2013 luvan perustaa autokaupan Washingtonin lähelle. Nyt se haluaa avata toisen liikkeen Richmondiin noin 160 kilometrin päähän.

Virginian autokauppiaiden mukaan Teslan ja Virginian moottoriajoneuvoista vastaava komissaari Richard Holcomb toimivat kuitenkin vastoin vuoden 2013 sopimusta, koska se sallii vain yhden myymälän.

Asia on määrä käsitellä tässä kuussa ja sille on merkitty kuuleminen maaliskuun viimeiseksi päiväksi. Autokauppiaiden liitto pyysi tuomioistuinta laittamaan sopimuksen toimeen ja lykkäämään Teslan kuulemista.

Teslan mukaan autokauppiaiden valitus on perusteeton.

– Puolustaudumme pontevasti haastetta vastaan ja taistelemme asiakkaiden ja kuluttajien oikeuksien puolesta Virginiassa, yhtiö toteaa tiedotteessa.

∇ Mainos ∇
11.3.2016 17:58
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (7)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
On tuo ihan hirveää, että noin taajaan on saman firman liikkeitä. Meillä tuo ei ole mahdollista. Esimerkiksi linjalla Ylivieska-Kokkola-Vaasa-Tervajoki on tuskin lainkaan autoliikkeitä saati sitten saman ketjun.
Anonyymi: Ranta-Jopo 11.3.2016 18:23

Anonyymi
Herranen aika.
En tiennytkään, että Amerikassa ei autonvalmistajalla saisi periaatteessa olla omia myyntipisteitä.
Anonyymi: Tillverkare 11.3.2016 18:45

Anonyymi
Montako Tesla kauppiasta on Tervajoki - Ylivieska akselilla?
Anonyymi: Mondeomies 11.3.2016 20:12

Anonyymi
On tuo ihan hirveää, että noin taajaan on saman firman liikkeitä. Meillä tuo ei ole mahdollista. Esimerkiksi linjalla Ylivieska-Kokkola-Vaasa-Tervajoki on tuskin lainkaan autoliikkeitä saati sitten saman ketjun.


Kyse ei olekkaan autoliikkeistä vaan autonvalmistajan omista putiikeista, sillä voidaan estää että testa ei anna ensin vaikka rintajopolle myytäväks tesloja jollain ihme sopimuksella, ja si tuu ja iske teslan tehtaanmyymälää rintajopon kylkeen jolloin rintajopo voi hakee rautakaupasta muutaman metrin köyttä ja ripustaa itsensä lähimmänpuun oksalle kiikkumaan.
Rintajopo voi kyllä laittaa vaikka 20 rintajopo liikettä vieriviereen samalle kadulle, mutta ei se tietysti ole järin järkevää välttämättä.
Anonyymi: Naurulokki 12.3.2016 7:35

Anonyymi
Amerikka, tuo vapaan markkinatalouden ihmemaa. Tosiasiassa kilpailua estävää pykäliä löytyy kuin Sääntö-Suomessa. Tosin siellä ne suojaavat lähinnä vanhaa pääomaa, täällä työntekijäpuolta.
Anonyymi: Opppo 13.3.2016 9:31

Anonyymi
Sosialismi on levinnyt USA:ssa senverran törkeästi, että Trumpille on töitä. Onneksi siellä ei kuitenkaan taida olla himoverottajia ja maakuntien miehiä.
Anonyymi: tehdasvepasto 15.3.2016 19:10

Anonyymi
Miksi Tesla ei perusta autovuokraamoja, jossa autoa pääsee maksusta testaamaan ja sitten tilaukset netin kautta. Jäävät autoliikkeet nuolemaan näppejään.
Anonyymi: Ilmainenidea 7.4.2016 21:40
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki7/20162016
VOLKSWAGEN8738039
SKODA8257100
FORD8226124
TOYOTA7497770
OPEL6884429
NISSAN5984579
VOLVO5364631
KIA4974435
AUDI3823768
MERCEDES-BENZ3623490
   
malli7/20162016
SKODA OCTAVIA3963472
OPEL ASTRA3872305
NISSAN QASHQAI3592773
VOLKSWAGEN GOLF3083041
FORD FOCUS2832322
FORD FIESTA2621606
TOYOTA AURIS2182254
VOLKSWAGEN PASSAT2091922
VOLVO V402091145
TOYOTA YARIS2012059

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy