Kirjaudu ▼
 

Yhdysvaltojen Volkswagen-pomo erosi yllättäen

© Lucy Nicholson / Reuters
Yhdysvaltojen Volkswagen-pomo erosi yllättäen
Julkisuudessa paljon esillä ollut Michael Horn jättää tehtävänsä välittömästi.
10.3.2016 08:37
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Päästöskandaalin koetteleman autovalmistaja Volkswagenin Yhdysvaltojen johtaja Michael Horn eroaa tehtävästään.

Yhtiön mukaan päätös erosta tehtiin yhteisymmärryksessä.

Vuoden 2014 alusta tehtävässään työskennellyt Horn jättää tehtävänsä toimitusjohtajana välittömästi. Hänen tehtäväänsä hoitaa toistaiseksi Hinrich Woebcken, joka on johtanut yhtiön toimintoja koko Pohjois-Amerikassa.

Volkswagen Ag
Taloustiedot
Y-tunnus 1819616-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Moottoriajoneuvojen valmistus
Kaikki yrityksen taloustiedot

Volkswagenin myynti on laskenut Yhdysvalloissa jo neljä kuukautta peräjälkeen. Lisäksi yhtiöllä on vastassa Yhdysvalloissa päästöhuijauksia koskeva oikeusprosessi ja mittavat korvausvaatimukset.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

Horn on ollut paljon julkisuudessa ja pahoitellut useasti Volkswagenin päästöhuijaustapauksia. Horn on tullut hyvin toimeen alan kauppiaiden ja etujärjestöjen kanssa, minkä vuoksi eroa luonnehdittiin tuoreeltaan yllättäväksi.

Volkswagen myi Yhdysvalloissa usean vuoden aikana lähes 600 000 autoa, joihin oli asennettu typpipäästöjä kaunisteleva ohjelma.

10.3.2016 08:37
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Volkswagen AG
Ihmiset Michael Horn

Kommentit (5)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Ei ensimmäinen eurooppalainen joka häädettiin yhdysvalloista, kaikki eurooppalaiset sai kenkää.
Anonyymi: persona_non_grata 10.3.2016 8:41

Anonyymi
Eikö totuudenmukaisempi otsikko olisi, että Yhdysvaltojen Volkswagen pomo sai potkut?
Anonyymi: Arminius 10.3.2016 10:01

Anonyymi
Olishan se ollut toki enemmän yllättävää,jollei olisi eronnut!
Anonyymi: Tirehtööri 10.3.2016 10:09

Anonyymi
ei se eronnut vaan sai potkut

ja maksettiin hiljaiseksi
Anonyymi: asassaasasd 10.3.2016 12:54

Anonyymi
Potkut vaan, aivan oikein mutta tähän jatkumoon kuuluu korvauksien maksaminen huijatuille asiakkaille. Asia ei ole loppuunkäsitelty ennenkun korvaukset on maksettu. Mutta tässäkin huijariVW yrittää huijata jo kertaalleen huijattuja asiakkaitaan ja antaa kuluttajille käsityksen että asia on hoidettu hyvin ja vastuullisesti. Tällaiseenkö yhtiöön ja sen tuotteisiin pitäisi vielä luottaa?? Yhtä hyvin voin uskoa joulupukkiin.
Anonyymi: vwkaivaaomaakuoppaa 10.3.2016 23:24
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

12:41 Digitoday Mercedes-Benz peruu E-sarjan mainoksiaan: Syytetään harhaanjohtamisesta
11:48 Kuka tahansa työtön ei saa opiskella – Akava: Lupaprosessi on vaikea ja mielivaltainen
11:25 Brexit-äänestys painoi Ilmarisen sijoitustuottoja – olivat kuitenkin plussalla
11:00 Teräsjätin tulos koheni
10:53 Digitoday Pankin it-guru kosti potkut rajusti: Saa miettiä tekoaan koko elämänsä
10:33 Digitoday Miljardimätky uhkaa Facebookia – verottaja lähetti karhukirjeen
09:48 Microsoft leikkaa puhelinliiketoiminnasta vielä 2 850 työpaikkaa – ei koske enää Suomea
09:25 Kolumni Riistoyrittäjät parlamentin hampaissa
09:09 Pöyry painui tappiolle
06:05 Analyysi Pelätyt stressitestit julki tänään – EU valmistautuu jättipankin alasajoon
28.7. Kauppahinta hipoo pilviä – tästä huvilasta povataan kaikkien aikojen kalleinta
28.7. Fordin tulos jäi odotuksista USA:n markkinoiden jarruttaessa
28.7. Digitoday Oletko kuullut tästä puhelimesta? Toimitukset kasvoivat toisella neljänneksellä 137 %
28.7. Tarkastusvirasto: IMF oli liian optimistinen eurokriisin hoidossa
28.7. Raha kasaantuu rikkaille – joka kolmas monacolainen on miljonääri
28.7. Digitoday Uusi "palvelu" ei lupaa hyvää: Räjähtävätkö kiristysohjelmat käsiin?
28.7. Ohjelmistoyhtiö Oracle ostaa miljardikaupalla lisää pilviosaamista
28.7. Espanjan jättityöttömyys helpotti hieman – 20 prosentin raja ei vielä alittunut
28.7. Digitoday Osramin lampuissa hillitön tietoturvamoka: Vaarantaa kodin muutkin laitteet
28.7. Avioerotutkimus paljasti dramaattisen muutoksen – näin miehen työtilanne vaikuttaa eroriskiin
28.7. Halpa energia kurittaa öljyjättejä – Shellin tulos romahti 72 %
28.7. Digitoday Mercedes Benzin Tesla-haastajalle tyly tuomio: "Tämä on oikeasti vaarallinen tuote"
28.7. Nesteen osake jatkaa kiitoa, YIT sukeltaa
28.7. Posti aloittaa jälleen yt-neuvottelut – vähennystarve enintään 70 henkeä
28.7. Televisiokaupassa hurja nousu Rion kisojen alla – suosituin tuumakoko on entistä suurempi
28.7. Valmet täytti odotukset – "Pyrimme kasvamaan yli kaksi kertaa markkinoita nopeammin"
28.7. Päästöskandaalin ryvettämän Volkswagenin liikevaihto nousi
28.7. Onnibusin äkkilähtö Virosta aiheutti myllerryksen – kilpailija lisää vuoroja
28.7. Amer Sports jäi selvästi odotuksista – asiakkaiden konkurssit piinasivat
28.7. Euroalueen talousluottamus vahvistui
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki6/20162016
VOLKSWAGEN13187166
TOYOTA12547021
SKODA9426275
FORD9265302
OPEL6723741
KIA5873938
MERCEDES-BENZ5523128
NISSAN5263981
VOLVO5154095
AUDI5123386
   
malli6/20162016
VOLKSWAGEN GOLF5432733
SKODA OCTAVIA5043076
OPEL ASTRA3831918
TOYOTA AURIS3752036
NISSAN QASHQAI3522414
TOYOTA AVENSIS3441877
FORD FOCUS3222039
TOYOTA YARIS3201858
FORD FIESTA3121344
VOLKSWAGEN PASSAT2681713

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy