Kirjaudu ▼
 

Yhdysvaltojen Volkswagen-pomo erosi yllättäen

© Lucy Nicholson / Reuters
Yhdysvaltojen Volkswagen-pomo erosi yllättäen
Julkisuudessa paljon esillä ollut Michael Horn jättää tehtävänsä välittömästi.
10.3.2016 08:37
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Päästöskandaalin koetteleman autovalmistaja Volkswagenin Yhdysvaltojen johtaja Michael Horn eroaa tehtävästään.

Yhtiön mukaan päätös erosta tehtiin yhteisymmärryksessä.

Vuoden 2014 alusta tehtävässään työskennellyt Horn jättää tehtävänsä toimitusjohtajana välittömästi. Hänen tehtäväänsä hoitaa toistaiseksi Hinrich Woebcken, joka on johtanut yhtiön toimintoja koko Pohjois-Amerikassa.

Volkswagen Ag
Taloustiedot
Y-tunnus 1819616-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Moottoriajoneuvojen valmistus
Kaikki yrityksen taloustiedot

Volkswagenin myynti on laskenut Yhdysvalloissa jo neljä kuukautta peräjälkeen. Lisäksi yhtiöllä on vastassa Yhdysvalloissa päästöhuijauksia koskeva oikeusprosessi ja mittavat korvausvaatimukset.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

Horn on ollut paljon julkisuudessa ja pahoitellut useasti Volkswagenin päästöhuijaustapauksia. Horn on tullut hyvin toimeen alan kauppiaiden ja etujärjestöjen kanssa, minkä vuoksi eroa luonnehdittiin tuoreeltaan yllättäväksi.

Volkswagen myi Yhdysvalloissa usean vuoden aikana lähes 600 000 autoa, joihin oli asennettu typpipäästöjä kaunisteleva ohjelma.

10.3.2016 08:37
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Volkswagen AG
Ihmiset Michael Horn

Kommentit (5)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Ei ensimmäinen eurooppalainen joka häädettiin yhdysvalloista, kaikki eurooppalaiset sai kenkää.
Anonyymi: persona_non_grata 10.3.2016 8:41

Anonyymi
Eikö totuudenmukaisempi otsikko olisi, että Yhdysvaltojen Volkswagen pomo sai potkut?
Anonyymi: Arminius 10.3.2016 10:01

Anonyymi
Olishan se ollut toki enemmän yllättävää,jollei olisi eronnut!
Anonyymi: Tirehtööri 10.3.2016 10:09

Anonyymi
ei se eronnut vaan sai potkut

ja maksettiin hiljaiseksi
Anonyymi: asassaasasd 10.3.2016 12:54

Anonyymi
Potkut vaan, aivan oikein mutta tähän jatkumoon kuuluu korvauksien maksaminen huijatuille asiakkaille. Asia ei ole loppuunkäsitelty ennenkun korvaukset on maksettu. Mutta tässäkin huijariVW yrittää huijata jo kertaalleen huijattuja asiakkaitaan ja antaa kuluttajille käsityksen että asia on hoidettu hyvin ja vastuullisesti. Tällaiseenkö yhtiöön ja sen tuotteisiin pitäisi vielä luottaa?? Yhtä hyvin voin uskoa joulupukkiin.
Anonyymi: vwkaivaaomaakuoppaa 10.3.2016 23:24
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti Yöaikaan lähetetyt kommentit päätyvät toimituksen tarkistettavaksi. Kommentit tarkistetaan ja hyväksytään seuraavan päivän aikana. Muina aikoina viestit ovat jälkimoderoinnissa.
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki5/20162016
VOLKSWAGEN11395848
TOYOTA11295767
SKODA10635333
FORD8544376
KIA7573351
OPEL5963069
VOLVO5243580
NISSAN5123455
AUDI5052874
MERCEDES-BENZ4662576
   
malli5/20162016
SKODA OCTAVIA5382572
VOLKSWAGEN GOLF4692190
NISSAN QASHQAI3522062
KIA RIO3521214
FORD FOCUS3411717
TOYOTA YARIS3321538
OPEL ASTRA2971535
TOYOTA AURIS2771661
VOLKSWAGEN PASSAT2721445
TOYOTA AVENSIS2661533

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy