Kirjaudu ▼
 

Yhdysvaltojen Volkswagen-pomo erosi yllättäen

© Lucy Nicholson / Reuters
Yhdysvaltojen Volkswagen-pomo erosi yllättäen
Julkisuudessa paljon esillä ollut Michael Horn jättää tehtävänsä välittömästi.
10.3.2016 08:37
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Päästöskandaalin koetteleman autovalmistaja Volkswagenin Yhdysvaltojen johtaja Michael Horn eroaa tehtävästään.

Yhtiön mukaan päätös erosta tehtiin yhteisymmärryksessä.

Vuoden 2014 alusta tehtävässään työskennellyt Horn jättää tehtävänsä toimitusjohtajana välittömästi. Hänen tehtäväänsä hoitaa toistaiseksi Hinrich Woebcken, joka on johtanut yhtiön toimintoja koko Pohjois-Amerikassa.

Volkswagen Ag
Taloustiedot
Y-tunnus 1819616-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Moottoriajoneuvojen valmistus
Kaikki yrityksen taloustiedot

Volkswagenin myynti on laskenut Yhdysvalloissa jo neljä kuukautta peräjälkeen. Lisäksi yhtiöllä on vastassa Yhdysvalloissa päästöhuijauksia koskeva oikeusprosessi ja mittavat korvausvaatimukset.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

Horn on ollut paljon julkisuudessa ja pahoitellut useasti Volkswagenin päästöhuijaustapauksia. Horn on tullut hyvin toimeen alan kauppiaiden ja etujärjestöjen kanssa, minkä vuoksi eroa luonnehdittiin tuoreeltaan yllättäväksi.

Volkswagen myi Yhdysvalloissa usean vuoden aikana lähes 600 000 autoa, joihin oli asennettu typpipäästöjä kaunisteleva ohjelma.

10.3.2016 08:37
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Volkswagen AG
Ihmiset Michael Horn

Kommentit (5)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Ei ensimmäinen eurooppalainen joka häädettiin yhdysvalloista, kaikki eurooppalaiset sai kenkää.
Anonyymi: persona_non_grata 10.3.2016 8:41

Anonyymi
Eikö totuudenmukaisempi otsikko olisi, että Yhdysvaltojen Volkswagen pomo sai potkut?
Anonyymi: Arminius 10.3.2016 10:01

Anonyymi
Olishan se ollut toki enemmän yllättävää,jollei olisi eronnut!
Anonyymi: Tirehtööri 10.3.2016 10:09

Anonyymi
ei se eronnut vaan sai potkut

ja maksettiin hiljaiseksi
Anonyymi: asassaasasd 10.3.2016 12:54

Anonyymi
Potkut vaan, aivan oikein mutta tähän jatkumoon kuuluu korvauksien maksaminen huijatuille asiakkaille. Asia ei ole loppuunkäsitelty ennenkun korvaukset on maksettu. Mutta tässäkin huijariVW yrittää huijata jo kertaalleen huijattuja asiakkaitaan ja antaa kuluttajille käsityksen että asia on hoidettu hyvin ja vastuullisesti. Tällaiseenkö yhtiöön ja sen tuotteisiin pitäisi vielä luottaa?? Yhtä hyvin voin uskoa joulupukkiin.
Anonyymi: vwkaivaaomaakuoppaa 10.3.2016 23:24
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

18:48 Suomi tienaa nyt ottamalla lisää velkaa – "Poikkeuksellinen tilanne"
18:33 Digitoday Asus luopui kulmista: Uusi älykello seuraa kilpailijoiden mallia
18:20 Suomalaiset ostivat laadukkaampia silmälaseja ja aurinkolaseja
17:39 Digitoday Viestintävirasto kaataa tärkeän järjestelmänsä – ja korvaa uudella
17:20 Yritysverotukseen kaavaillaan reippaita uudistuksia – VM asetti korkean tason työryhmän
16:43 Brexit-päätös on lopullinen – "Toista kansanäänestystä ei tule"
16:10 Posti vähentää 232 työpaikkaa
16:04 OT-lehti: Täällä maksettiin muhkeimmat S-bonukset – katso lista
15:35 Ennätys rikki: Suomalaisten käyttötileillä on nyt hurjasti rahaa
15:07 Amer Sports loistaa nousupörssissä
15:04 Saako autojen romutuspalkkio jatkoa? "Tässä voittavat kaikki"
13:58 Siwojen ja Valintatalojen myynti etenee – "Kuukauden tai kahden sisällä luulisi jotain tapahtuvan"
13:48 Amer Sports käynnistää tehostamisohjelman – osake ryysi nousuun
13:22 Anviasta tulossa Viria
13:12 Hallitus perui yllättäen tiedotustilaisuuden – kiky vaarassa
12:50 Euroalueen inflaatio odotettua hitaampi elokuussa
12:45 Digitoday Väite: IPhonessa kestovika – Apple ei tee mitään
12:02 Anttilan tavarataloista 17 on suljettu – myyntineuvotteluja käydään yhä
11:49 Kiinalainen öljymysteeri huolestuttaa markkinoita
11:12 Digitoday "Kelvottomia iPhoneja": Applelle korvausvaatimus "kosketustaudista"
11:09 Suomella voi olla velkaa luultua enemmän – salavelkaa jopa 3 prosenttiyksikköä
10:39 Lämpöpumpuille suitsutusta uudessa selvityksessä
10:38 Digitoday Google hautaamassa puhelinbrändinsä, uusii Androidia rajusti
09:59 Konkurssien määrä laski – koskivat laajempaa joukkoa henkilöstöä
09:34 Vienti kääntyi kasvuun kesäkuussa – paatti pelasti
09:18 Nokian ylimmässä johdossa ero
09:06 Kolumni Älä luota valtion tukeen
08:59 HU: Autokaupassa "aivan uusi ilmiö" – kylkiäisiä ja nollakorkoja
08:28 Japanin teollisuustuotanto polki paikoillaan heinäkuussa
07:00 Uutiskommentti Onko kohuttu TTIP-sopimus kuopattu?
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki7/20162016
VOLKSWAGEN8738039
SKODA8257100
FORD8226124
TOYOTA7497770
OPEL6884429
NISSAN5984579
VOLVO5364631
KIA4974435
AUDI3823768
MERCEDES-BENZ3623490
   
malli7/20162016
SKODA OCTAVIA3963472
OPEL ASTRA3872305
NISSAN QASHQAI3592773
VOLKSWAGEN GOLF3083041
FORD FOCUS2832322
FORD FIESTA2621606
TOYOTA AURIS2182254
VOLKSWAGEN PASSAT2091922
VOLVO V402091145
TOYOTA YARIS2012059

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy