Kirjaudu ▼
 

Volkswagen ajautui poikkeukselliseen tilanteeseen

© Gary Cameron / Reuters
Volkswagen ajautui poikkeukselliseen tilanteeseen
Autojätti ei pysty vielä kertomaan, milloin se julkistaa viime vuoden tuloksensa.
6.2.2016 13:49
Taloussanomat-Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Saksalainen autojätti Volkswagen joutuu turvautumaan harvinaiseen järjestelyyn pitkään velloneen päästöskandaalin vuoksi. Yhtiö aikoo lykätä niin tilinpäätöstietojensa julkistamista kuin yhtiökokoustakin.

Volkswagenin piti alkuperäisen aikataulun mukaan julkistaa viime vuoden tuloksensa maaliskuun 10. päivä, mutta nyt yhtiö ei vielä osannut kertoa, milloin tulos julkistetaan. Yhtiökokous oli tarkoitus järjestää huhtikuun 21. päivä.

Syy lykkäyksille on viime syksynä paljastunut päästömittausten manipulointi, joka on riepotellut yhtiön myyntiä ja tuonut runsaasti lisäkustannuksia. Tulosvaikutusten laskeminen vie nyt odotettua pidempään.

– Tämä on harvinainen liike, mutta kun ottaa huomioon asian monimutkaisuuden, se on ehkäpä ymmärrettävää, summasi sijoittajien tuntoja Metzler-pankin analyytikko Jürgen Pieper uutistoimisto Bloombergille.

∇ Mainos ∇
6.2.2016 13:49
Taloussanomat-Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (31)

Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Mitse olisi Lamborghinin ja Bentleyn myynti uusille omistajille. Status nousisi pilviin nykyisistä p'askaväen unelmista kohti oikeita status symboleita. Kalliita ovat mutta ei niitä arvosta niin kuin Rolls-Roycea tai Ferraria juuri huonon omistajan takia.
Anonyymi: weetoz 6.2.2016 14:41

Anonyymi
Volkswagenin olisi nyt korkea aika ottaa mallia omasta onnistumisestaan vajaa 20 vuoden takaa. Paras VW kautta aikain on IV -korin farmari Golf 1.9 TDI koneella ja 6 portaisella manuaali laatikolla.Jos Volkkarilta tulisi markkinoille toinen yhtä loistava tuote, niin en usko olevani ainoa joka sen välittömästi ostaisi.
Anonyymi: Rainermahmud 6.2.2016 14:54

Anonyymi
Jollain aikavälillä voisi olla järkevää lopettaa VW omana merkkinään kokonaan ja muutenkin yksinkertaistaa kuviota. Hurja idea voisi olla vaikka ruveta tekemään autoja Scania-merkillä ja Audi voisi olla urheilullisempien autojen merkki. Scania = Skone, VW omistaa ison osuuden tai kokonaanko peräti?

Autojen valmistusta voisi siirtää hieman pohjoismaihin, vaikka Ruotsiin tai vielä parempi, että tänne meille... Esim. jokin sähkömalli tai hybridi tai jokin malli jossa on enemmän Nicheä kuin VW polossa.

VW on volkkaroi alamäessä ja Polottelee ylämäessä.
Anonyymi: K_A_Runa_Pettila 6.2.2016 15:31

Anonyymi
Volkswagenin olisi nyt korkea aika ottaa mallia omasta onnistumisestaan vajaa 20 vuoden takaa. Paras VW kautta aikain on IV -korin farmari Golf 1.9 TDI koneella ja 6 portaisella manuaali laatikolla.Jos Volkkarilta tulisi markkinoille toinen yhtä loistava tuote, niin en usko olevani ainoa joka sen välittömästi ostaisi.


Katso Nettiautosta-siellähän noita neloskoppasia on myynnissä kaikissa väreissään.
Anonyymi: Make-123 6.2.2016 16:43

Anonyymi
Ei taida tulla hyviä uutisia, kun tietoa tuloksesta pantataan.
Anonyymi: TaasSalataanJotain 6.2.2016 17:32

Anonyymi
Ottaa aikansa säätää tuloksen korjauskertoimet kohdalleen. Talousosasto ottaa varmaan yhteyttä insinööreihin, siellä on kokemusta.
Anonyymi: jake-67 6.2.2016 17:41

Anonyymi
Jos vaikka manipuloisivat tulosta päästöjen ohella.
Anonyymi: vwruuvaapäästöt 6.2.2016 17:56

Anonyymi
New Jersey valtio on lisännyt oman rikkansa rokkaan. Tähän mennessä USA,ssa kanteet ylittävät moninkertaisesti VW konsernin arvon ja omaisuuden. Lisää tulee tasaisesti.


The lawsuit accuses the company of violating the state's clean air and consumer fraud laws.


The lawsuit was filed in Detroit on behalf of the U.S. Environmental Protection Agency, which worked with the California Air Resources Board in exposing the violations last year. VW has admitted to rigging cars with 2-liter diesel engines, and the EPA found violations in vehicles with 3-liter diesels as well.

The complaint alleges that the nearly 600,000 diesel engine vehicles built since 2009 were equipped with illegal "defeat devices" installed to impair emission control systems. According to state records, about 17,420 vehicles have been registered in New Jersey. The lawsuit asks for penalties of up to $37,500 per car. The suit also alleges that VW violated the Clean Air Act by importing vehicles that have far higher emissions than are allowed under their certification.
Anonyymi: MattiEsko 6.2.2016 18:12

Anonyymi
Saksalainen autojätti Volkswagen joutuu turvautumaan harvinaiseen järjestelyyn pitkään velloneen päästöskandaalin vuoksi. Yhtiö aikoo lykätä niin tilinpäätöstietojensa julkistamista kuin yhtiökokoustakin.

Järkyttävää - miten se Pörhöö Oulusa nyt pärjään kun wolkkarin myynti tökkii pahasti....
Anonyymi: porhoo 6.2.2016 18:33

Anonyymi
Volkswagenin olisi nyt korkea aika ottaa mallia omasta onnistumisestaan vajaa 20 vuoden takaa. Paras VW kautta aikain on IV -korin farmari Golf 1.9 TDI koneella ja 6 portaisella manuaali laatikolla.Jos Volkkarilta tulisi markkinoille toinen yhtä loistava tuote, niin en usko olevani ainoa joka sen välittömästi ostaisi.

Katso Nettiautosta-siellähän noita neloskoppasia on myynnissä kaikissa väreissään.

Hei penaalin terävin kynä , uusina vai ?
Anonyymi: Pena456 6.2.2016 19:35
Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki7/20162016
VOLKSWAGEN8738039
SKODA8257100
FORD8226124
TOYOTA7497770
OPEL6884429
NISSAN5984579
VOLVO5364631
KIA4974435
AUDI3823768
MERCEDES-BENZ3623490
   
malli7/20162016
SKODA OCTAVIA3963472
OPEL ASTRA3872305
NISSAN QASHQAI3592773
VOLKSWAGEN GOLF3083041
FORD FOCUS2832322
FORD FIESTA2621606
TOYOTA AURIS2182254
VOLKSWAGEN PASSAT2091922
VOLVO V402091145
TOYOTA YARIS2012059

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy