Kirjaudu ▼
 

Vannetukulle räpsähti kymppitonnien uhkasakko – hehkutti väärin kiinalaisrengasta

Harry Kuurio
Vannetukulle räpsähti kymppitonnien uhkasakko – hehkutti väärin kiinalaisrengasta
Markkinaoikeus kieltää rengaskauppa Vannetukku.fi:tä mainostamasta kiinalaisia renkaita "TM-testimenestyksenä".
23.1.2016 10:41
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Rengaskauppa Vannetukku.fi ei saa mainostaa kiinalaisia Linglong-renkaita "TM-testimenestyksenä".

Näin linjaa markkinaoikeus, joka otti kantaa asiaan Vannetukku.fi:n ja rengasvalmistaja Michelinin välisessä kiistassa.

Kiista sai alkunsa, kun aikakauslehti Tekniikan Maailma julkaisi kesärengastestin vuonna 2011. 15:sta testatusta renkaasta vain neljä menestyi testissä huonommin kuin Linglong. Kaksi kiinalaisrenkaita huonommin menestyneistä renkaista oli Michelinin valmistamia.

MICHELIN NORDIC AB vannetukku.fi Oy
Taloustiedot
Y-tunnus 1828782-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Renkaiden tukkukauppa
Kaikki yrityksen taloustiedot

Testitulosten ilmestyttyä Vannetukku alkoi mainostaa Linglong-renkaita. Michelinin mukaan renkaita mainostettiin muun muassa "Michelinin voittajina", "TM-testimenestyksenä" ja "TM-testisensaationa".

Mainokset eivät ilahduttaneet Micheliniä, joka vaati tuomioistuinta kieltämään Vannetukkua.fi:tä käyttämästä useita ilmauksia.

Tutkittuaan tapausta oikeus päätyi Michelinin kannalle yhden mainosväittämän osalta.

– Vannetukku ei ole esittänyt ilmaisun "TM-testimenestys" käytölle sellaisia perusteluja tai näyttöä, jotka osoittaisivat väliaikaisen kieltovaatimuksen tueksi esitetyt perusteet ilmeisen virheellisiksi tai asiaan vaikuttamattomiksi.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

Ratkaisussaan markkinaoikeus kieltää Vannetukku.fi:tä mainostamasta Linglongia "TM-testimenestyksenä" 50 000 euron uhkasakon voimin.

Markkinaoikeuden kielto väliaikainen. Ratkaisu ei ole lainvoimainen, vaan siihen voidaan hakea muutosta korkeimmalta oikeudelta, jos korkein oikeus myöntää valitusluvan.

Korkeimmalle oikeudelle osoitettu muutoksenhakukirjelmä on toimitettava markkinaoikeuden kansliaan 60 päivän kuluessa siitä päivästä, jona markkinaoikeuden päätös annettiin.

(Oikaisu 24.1.2016:Linglongia huonommin menestyneistä renkaista kaksi oli Michelinin valmistamia, eikä yksi. Lisätty loppuun tieto kiellon väliaikaisuudesta ja mahdollisuudesta valittaa korkeimpaan oikeuteen.)

23.1.2016 10:41
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (73)

Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 8
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Vannetukku on epämääräinen toimija. Tilasin sieltä joskus netin kautta pölykapselit ja postissa tuli jotain aivan muuta mitä olin tilannut. Hirveä sähläys palautuksen kanssa ja kaupanpäälle tuli uhkaus asiakkaalle palautuksen postimaksuista.
Anonyymi: tekniikanmaailma 23.1.2016 11:15

Anonyymi
Vannetukku voi mainostaa kiinalaista rengasta Michelinin voittajana.
Anonyymi: Vannetukunmainos 23.1.2016 11:22

Anonyymi
Miten voi olla kiinalaista rengasta joku vielä huonompi???
Itse ajan kiinalaisella kesärenkaalla ja painetta pitää olla noin 1 bar enemmän kun autonvalmistaja suositus kyseisen kokoselle renkaalle, jotta rengas ei kulu ennenaikaisesti, mutta siltikin se sortuu alle vähänkään nopeammassa motarin ramppiajossa.
Anonyymi: rattorimies 23.1.2016 11:29

Anonyymi
Koskaan en ostaisi tuosta huijaripuljusta mitään.
Anonyymi: mares 23.1.2016 11:33

Anonyymi
Olen ajanut kiinalaisilla GT-radial merkkisillä renkailla jo vuosia, eipä ole mitään valittamista, on hiljainen, kestää kulutusta ja ei ole uraherkkä. miksi maksaisin jostain merkkirenkaasta tuplahinnan ja pinta niistä loppuu yhteen kesään. Monella merkkirenkaalla on myös taipumus vedellä kulumaurissa. Nokialainen on lisäksi melkoisen äänekäs karkealla asfaltilla.
Anonyymi: Hyväähalvalla 23.1.2016 11:42

Anonyymi
Ellei "MikäRamppiAjo" ymmärtynyt niin kysymys saattaa olla moottoritien liittymät joissa ramppi. Sehän on sellainen usein ylös tai alspäiv vielä jyrkkäkin mutka :)

Hyvä! Rohkeesti kysymään vaan jos on epäselviä asioita ihmisen perus elämisen saralta!
Anonyymi: Selvitysmiesnro1 23.1.2016 11:45

Anonyymi
Paha juttu ettei Pirelliäkään voi enää ostaa kiinalaista välttääkseen.
Anonyymi: Noname 23.1.2016 11:47

Anonyymi
Olen hiukkasen huvittuneena seurannut näitä seutukunnan "Mesemiesen" rengasfilosofioita-käytetty Mersu saadaan komeasti ostettua ,mutta renkaita ei-liki kaikissa on jotain kummia "paaskakummeja" alla-juuri Linklonkkeja yms. suurinpiirtein mitääntekemättömiä muovirenkaita..

Perusteluna kerrotaan,että Mese on niin hyvä auto,että pärjäävät noillakin renkailla.

No -kukin tyylillään..
Anonyymi: Make-123 23.1.2016 11:52

Anonyymi
Olen ajanut kiinalaisilla GT-radial merkkisillä renkailla jo vuosia, eipä ole mitään valittamista, on hiljainen, kestää kulutusta ja ei ole uraherkkä. miksi maksaisin jostain merkkirenkaasta tuplahinnan ja pinta niistä loppuu yhteen kesään. Monella merkkirenkaalla on myös taipumus vedellä kulumaurissa. Nokialainen on lisäksi melkoisen äänekäs karkealla asfaltilla.


GT-Radial on Indonesialainen, ei kiinalainen ja Michelin omistaa Gajah Tunggalista 10%
Anonyymi: PuurotVellit 23.1.2016 11:52

Anonyymi
Uskomatonta kun puhuu totta saa sakot, Kiinalaiset
renkaat ovat ihan toimivat näillä nopeusrajoitukssilla ja koska Suomessa on euroopan
toiseksi kalliimmat renkaat heti Norjan jälkeen.
Ilmeisesti on ajettu kartellin varpaille.
Anonyymi: kummisetä 23.1.2016 11:54
Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 8
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti Yöaikaan lähetetyt kommentit päätyvät toimituksen tarkistettavaksi. Kommentit tarkistetaan ja hyväksytään seuraavan päivän aikana. Muina aikoina viestit ovat jälkimoderoinnissa.
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

28.9. Digitoday Uutiseksi naamioitu haittaohjelma leviää Facebookissa – ethän klikannut?
28.9. Komissio ehdottaa julkista rekisteriä EU-lobbareille
28.9. EU-komissio ottaa ison pörssikaupan tarkempaan syyniin
28.9. Venäjä pumppaa öljyä kuin neuvostovuosina
28.9. SK: Technip Offshore voi lomauttaa koko henkilöstön
28.9. Digitoday Blackberry lopettaa puhelinten valmistamisen
28.9. Kuntarahoitus myi vihreitä bondeja – rahaa Länsimetrolle ja kouluille
28.9. FK:n Tornivaara: Sopeuttamista voi tehdä monella tavalla
28.9. Viime vuonna selvä piikki: Yhä useampi raivosi lentokoneessa
28.9. Inderes: Yrityskauppojen tahti hidastunut – viime vuonna ennätys
28.9. Digitoday Kutsu kävi oikeuteen: Loppuuko musiikin rippaaminen Youtubesta?
28.9. Autoja tuodaan yhä enemmän ulkomailta – "Autonvaihto useammalla mielessä"
28.9. Nyt se on virallista: OP eroaa FK:sta
28.9. Kone laskussa nousupörssissä, Caverion jatkaa eilistä kiriä
28.9. Harjoittelija löysi sattumalta – huutokaupassa 102-vuotias samppanja
28.9. Digitoday Näin Mars asutetaan elinaikanamme - Muskin hurja suunnitelma julki
28.9. Saudi-Arabia vihjasi öljysopimuksesta Iranin kanssa
28.9. Kotipizzan kasvukausi jatkui: Asiakkaat lisääntyivät ja ostokset kasvoivat
28.9. Digitoday Accenture irtisanoo jopa 40
28.9. Vaikeuksissa kyntävä Deutsche Bank myy henkivakuutusyhtiönsä
28.9. Digitoday Natsilaulu päätyi Googlen hampaisiin – mitä oikein tapahtuu?
28.9. Deutsche Bankin toimitusjohtaja: Emme tarvitse valtiontukea missään tapauksessa
28.9. Suomi putosi kilpailukykyvertailussa – Ruotsi kiri ohi
28.9. Vanhojen asuntojen hinnat nousivat elokuussa
28.9. Hanjinin konttilaivat halutaan myydä mahdollisimman pian
28.9. Digitoday Sitä on tehty vuosikausia - nyt Youtube sallii sen
28.9. TVO haastanut Arevan oikeuteen Ranskassa
28.9. Ilta-Sanomat Rakentaja vaikeni talon märkätilojen virheistä – joutui maksamaan ostajalle 50 000 euroa
28.9. Digitoday Jouduitko hakkeroiduksi? Älä tee tätä yleistä virhettä
28.9. Analyysi Maailman vaarallisin pankki – tätä ei voi päästää nurin
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki8/20162016
VOLKSWAGEN10619100
TOYOTA10158785
FORD8626986
SKODA8127912
OPEL7335162
KIA6065041
NISSAN4865065
MERCEDES-BENZ4833973
AUDI3884156
VOLVO3825013
   
malli8/20162016
SKODA OCTAVIA4603932
VOLKSWAGEN GOLF3803421
OPEL ASTRA3582663
NISSAN QASHQAI2993072
FORD FIESTA2851891
TOYOTA AURIS2732527
KIA RIO2421826
TOYOTA YARIS2122271
VOLKSWAGEN POLO2111420
FORD FOCUS2092531

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy