Kirjaudu ▼
 

Vannetukulle räpsähti kymppitonnien uhkasakko – hehkutti väärin kiinalaisrengasta

Harry Kuurio
Vannetukulle räpsähti kymppitonnien uhkasakko – hehkutti väärin kiinalaisrengasta
Markkinaoikeus kieltää rengaskauppa Vannetukku.fi:tä mainostamasta kiinalaisia renkaita "TM-testimenestyksenä".
23.1.2016 10:41
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Rengaskauppa Vannetukku.fi ei saa mainostaa kiinalaisia Linglong-renkaita "TM-testimenestyksenä".

Näin linjaa markkinaoikeus, joka otti kantaa asiaan Vannetukku.fi:n ja rengasvalmistaja Michelinin välisessä kiistassa.

Kiista sai alkunsa, kun aikakauslehti Tekniikan Maailma julkaisi kesärengastestin vuonna 2011. 15:sta testatusta renkaasta vain neljä menestyi testissä huonommin kuin Linglong. Kaksi kiinalaisrenkaita huonommin menestyneistä renkaista oli Michelinin valmistamia.

MICHELIN NORDIC AB vannetukku.fi Oy
Taloustiedot
Y-tunnus 1828782-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Renkaiden tukkukauppa
Kaikki yrityksen taloustiedot

Testitulosten ilmestyttyä Vannetukku alkoi mainostaa Linglong-renkaita. Michelinin mukaan renkaita mainostettiin muun muassa "Michelinin voittajina", "TM-testimenestyksenä" ja "TM-testisensaationa".

Mainokset eivät ilahduttaneet Micheliniä, joka vaati tuomioistuinta kieltämään Vannetukkua.fi:tä käyttämästä useita ilmauksia.

Tutkittuaan tapausta oikeus päätyi Michelinin kannalle yhden mainosväittämän osalta.

– Vannetukku ei ole esittänyt ilmaisun "TM-testimenestys" käytölle sellaisia perusteluja tai näyttöä, jotka osoittaisivat väliaikaisen kieltovaatimuksen tueksi esitetyt perusteet ilmeisen virheellisiksi tai asiaan vaikuttamattomiksi.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

Ratkaisussaan markkinaoikeus kieltää Vannetukku.fi:tä mainostamasta Linglongia "TM-testimenestyksenä" 50 000 euron uhkasakon voimin.

Markkinaoikeuden kielto väliaikainen. Ratkaisu ei ole lainvoimainen, vaan siihen voidaan hakea muutosta korkeimmalta oikeudelta, jos korkein oikeus myöntää valitusluvan.

Korkeimmalle oikeudelle osoitettu muutoksenhakukirjelmä on toimitettava markkinaoikeuden kansliaan 60 päivän kuluessa siitä päivästä, jona markkinaoikeuden päätös annettiin.

(Oikaisu 24.1.2016:Linglongia huonommin menestyneistä renkaista kaksi oli Michelinin valmistamia, eikä yksi. Lisätty loppuun tieto kiellon väliaikaisuudesta ja mahdollisuudesta valittaa korkeimpaan oikeuteen.)

23.1.2016 10:41
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (73)

Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 8
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Vannetukku on epämääräinen toimija. Tilasin sieltä joskus netin kautta pölykapselit ja postissa tuli jotain aivan muuta mitä olin tilannut. Hirveä sähläys palautuksen kanssa ja kaupanpäälle tuli uhkaus asiakkaalle palautuksen postimaksuista.
Anonyymi: tekniikanmaailma 23.1.2016 11:15

Anonyymi
Vannetukku voi mainostaa kiinalaista rengasta Michelinin voittajana.
Anonyymi: Vannetukunmainos 23.1.2016 11:22

Anonyymi
Miten voi olla kiinalaista rengasta joku vielä huonompi???
Itse ajan kiinalaisella kesärenkaalla ja painetta pitää olla noin 1 bar enemmän kun autonvalmistaja suositus kyseisen kokoselle renkaalle, jotta rengas ei kulu ennenaikaisesti, mutta siltikin se sortuu alle vähänkään nopeammassa motarin ramppiajossa.
Anonyymi: rattorimies 23.1.2016 11:29

Anonyymi
Koskaan en ostaisi tuosta huijaripuljusta mitään.
Anonyymi: mares 23.1.2016 11:33

Anonyymi
Olen ajanut kiinalaisilla GT-radial merkkisillä renkailla jo vuosia, eipä ole mitään valittamista, on hiljainen, kestää kulutusta ja ei ole uraherkkä. miksi maksaisin jostain merkkirenkaasta tuplahinnan ja pinta niistä loppuu yhteen kesään. Monella merkkirenkaalla on myös taipumus vedellä kulumaurissa. Nokialainen on lisäksi melkoisen äänekäs karkealla asfaltilla.
Anonyymi: Hyväähalvalla 23.1.2016 11:42

Anonyymi
Ellei "MikäRamppiAjo" ymmärtynyt niin kysymys saattaa olla moottoritien liittymät joissa ramppi. Sehän on sellainen usein ylös tai alspäiv vielä jyrkkäkin mutka :)

Hyvä! Rohkeesti kysymään vaan jos on epäselviä asioita ihmisen perus elämisen saralta!
Anonyymi: Selvitysmiesnro1 23.1.2016 11:45

Anonyymi
Paha juttu ettei Pirelliäkään voi enää ostaa kiinalaista välttääkseen.
Anonyymi: Noname 23.1.2016 11:47

Anonyymi
Olen hiukkasen huvittuneena seurannut näitä seutukunnan "Mesemiesen" rengasfilosofioita-käytetty Mersu saadaan komeasti ostettua ,mutta renkaita ei-liki kaikissa on jotain kummia "paaskakummeja" alla-juuri Linklonkkeja yms. suurinpiirtein mitääntekemättömiä muovirenkaita..

Perusteluna kerrotaan,että Mese on niin hyvä auto,että pärjäävät noillakin renkailla.

No -kukin tyylillään..
Anonyymi: Make-123 23.1.2016 11:52

Anonyymi
Olen ajanut kiinalaisilla GT-radial merkkisillä renkailla jo vuosia, eipä ole mitään valittamista, on hiljainen, kestää kulutusta ja ei ole uraherkkä. miksi maksaisin jostain merkkirenkaasta tuplahinnan ja pinta niistä loppuu yhteen kesään. Monella merkkirenkaalla on myös taipumus vedellä kulumaurissa. Nokialainen on lisäksi melkoisen äänekäs karkealla asfaltilla.


GT-Radial on Indonesialainen, ei kiinalainen ja Michelin omistaa Gajah Tunggalista 10%
Anonyymi: PuurotVellit 23.1.2016 11:52

Anonyymi
Uskomatonta kun puhuu totta saa sakot, Kiinalaiset
renkaat ovat ihan toimivat näillä nopeusrajoitukssilla ja koska Suomessa on euroopan
toiseksi kalliimmat renkaat heti Norjan jälkeen.
Ilmeisesti on ajettu kartellin varpaille.
Anonyymi: kummisetä 23.1.2016 11:54
Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 8
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki7/20162016
VOLKSWAGEN8738039
SKODA8257100
FORD8226124
TOYOTA7497770
OPEL6884429
NISSAN5984579
VOLVO5364631
KIA4974435
AUDI3823768
MERCEDES-BENZ3623490
   
malli7/20162016
SKODA OCTAVIA3963472
OPEL ASTRA3872305
NISSAN QASHQAI3592773
VOLKSWAGEN GOLF3083041
FORD FOCUS2832322
FORD FIESTA2621606
TOYOTA AURIS2182254
VOLKSWAGEN PASSAT2091922
VOLVO V402091145
TOYOTA YARIS2012059

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy