Kirjaudu ▼
 

Vannetukulle räpsähti kymppitonnien uhkasakko – hehkutti väärin kiinalaisrengasta

Harry Kuurio
Vannetukulle räpsähti kymppitonnien uhkasakko – hehkutti väärin kiinalaisrengasta
Markkinaoikeus kieltää rengaskauppa Vannetukku.fi:tä mainostamasta kiinalaisia renkaita "TM-testimenestyksenä".
23.1.2016 10:41
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Rengaskauppa Vannetukku.fi ei saa mainostaa kiinalaisia Linglong-renkaita "TM-testimenestyksenä".

Näin linjaa markkinaoikeus, joka otti kantaa asiaan Vannetukku.fi:n ja rengasvalmistaja Michelinin välisessä kiistassa.

Kiista sai alkunsa, kun aikakauslehti Tekniikan Maailma julkaisi kesärengastestin vuonna 2011. 15:sta testatusta renkaasta vain neljä menestyi testissä huonommin kuin Linglong. Kaksi kiinalaisrenkaita huonommin menestyneistä renkaista oli Michelinin valmistamia.

MICHELIN NORDIC AB vannetukku.fi Oy
Taloustiedot
Y-tunnus 1828782-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Renkaiden tukkukauppa
Kaikki yrityksen taloustiedot

Testitulosten ilmestyttyä Vannetukku alkoi mainostaa Linglong-renkaita. Michelinin mukaan renkaita mainostettiin muun muassa "Michelinin voittajina", "TM-testimenestyksenä" ja "TM-testisensaationa".

Mainokset eivät ilahduttaneet Micheliniä, joka vaati tuomioistuinta kieltämään Vannetukkua.fi:tä käyttämästä useita ilmauksia.

Tutkittuaan tapausta oikeus päätyi Michelinin kannalle yhden mainosväittämän osalta.

– Vannetukku ei ole esittänyt ilmaisun "TM-testimenestys" käytölle sellaisia perusteluja tai näyttöä, jotka osoittaisivat väliaikaisen kieltovaatimuksen tueksi esitetyt perusteet ilmeisen virheellisiksi tai asiaan vaikuttamattomiksi.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

Ratkaisussaan markkinaoikeus kieltää Vannetukku.fi:tä mainostamasta Linglongia "TM-testimenestyksenä" 50 000 euron uhkasakon voimin.

Markkinaoikeuden kielto väliaikainen. Ratkaisu ei ole lainvoimainen, vaan siihen voidaan hakea muutosta korkeimmalta oikeudelta, jos korkein oikeus myöntää valitusluvan.

Korkeimmalle oikeudelle osoitettu muutoksenhakukirjelmä on toimitettava markkinaoikeuden kansliaan 60 päivän kuluessa siitä päivästä, jona markkinaoikeuden päätös annettiin.

(Oikaisu 24.1.2016:Linglongia huonommin menestyneistä renkaista kaksi oli Michelinin valmistamia, eikä yksi. Lisätty loppuun tieto kiellon väliaikaisuudesta ja mahdollisuudesta valittaa korkeimpaan oikeuteen.)

23.1.2016 10:41
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (73)

Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 8
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Vannetukku on epämääräinen toimija. Tilasin sieltä joskus netin kautta pölykapselit ja postissa tuli jotain aivan muuta mitä olin tilannut. Hirveä sähläys palautuksen kanssa ja kaupanpäälle tuli uhkaus asiakkaalle palautuksen postimaksuista.
Anonyymi: tekniikanmaailma 23.1.2016 11:15

Anonyymi
Vannetukku voi mainostaa kiinalaista rengasta Michelinin voittajana.
Anonyymi: Vannetukunmainos 23.1.2016 11:22

Anonyymi
Miten voi olla kiinalaista rengasta joku vielä huonompi???
Itse ajan kiinalaisella kesärenkaalla ja painetta pitää olla noin 1 bar enemmän kun autonvalmistaja suositus kyseisen kokoselle renkaalle, jotta rengas ei kulu ennenaikaisesti, mutta siltikin se sortuu alle vähänkään nopeammassa motarin ramppiajossa.
Anonyymi: rattorimies 23.1.2016 11:29

Anonyymi
Koskaan en ostaisi tuosta huijaripuljusta mitään.
Anonyymi: mares 23.1.2016 11:33

Anonyymi
Olen ajanut kiinalaisilla GT-radial merkkisillä renkailla jo vuosia, eipä ole mitään valittamista, on hiljainen, kestää kulutusta ja ei ole uraherkkä. miksi maksaisin jostain merkkirenkaasta tuplahinnan ja pinta niistä loppuu yhteen kesään. Monella merkkirenkaalla on myös taipumus vedellä kulumaurissa. Nokialainen on lisäksi melkoisen äänekäs karkealla asfaltilla.
Anonyymi: Hyväähalvalla 23.1.2016 11:42

Anonyymi
Ellei "MikäRamppiAjo" ymmärtynyt niin kysymys saattaa olla moottoritien liittymät joissa ramppi. Sehän on sellainen usein ylös tai alspäiv vielä jyrkkäkin mutka :)

Hyvä! Rohkeesti kysymään vaan jos on epäselviä asioita ihmisen perus elämisen saralta!
Anonyymi: Selvitysmiesnro1 23.1.2016 11:45

Anonyymi
Paha juttu ettei Pirelliäkään voi enää ostaa kiinalaista välttääkseen.
Anonyymi: Noname 23.1.2016 11:47

Anonyymi
Olen hiukkasen huvittuneena seurannut näitä seutukunnan "Mesemiesen" rengasfilosofioita-käytetty Mersu saadaan komeasti ostettua ,mutta renkaita ei-liki kaikissa on jotain kummia "paaskakummeja" alla-juuri Linklonkkeja yms. suurinpiirtein mitääntekemättömiä muovirenkaita..

Perusteluna kerrotaan,että Mese on niin hyvä auto,että pärjäävät noillakin renkailla.

No -kukin tyylillään..
Anonyymi: Make-123 23.1.2016 11:52

Anonyymi
Olen ajanut kiinalaisilla GT-radial merkkisillä renkailla jo vuosia, eipä ole mitään valittamista, on hiljainen, kestää kulutusta ja ei ole uraherkkä. miksi maksaisin jostain merkkirenkaasta tuplahinnan ja pinta niistä loppuu yhteen kesään. Monella merkkirenkaalla on myös taipumus vedellä kulumaurissa. Nokialainen on lisäksi melkoisen äänekäs karkealla asfaltilla.


GT-Radial on Indonesialainen, ei kiinalainen ja Michelin omistaa Gajah Tunggalista 10%
Anonyymi: PuurotVellit 23.1.2016 11:52

Anonyymi
Uskomatonta kun puhuu totta saa sakot, Kiinalaiset
renkaat ovat ihan toimivat näillä nopeusrajoitukssilla ja koska Suomessa on euroopan
toiseksi kalliimmat renkaat heti Norjan jälkeen.
Ilmeisesti on ajettu kartellin varpaille.
Anonyymi: kummisetä 23.1.2016 11:54
Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 8
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

19:13 Metsä- ja finanssiyhtiöt palautuivat eilisen Brexit-syöksystä
18:06 Sirpa Pietikäinen: "Emme heitä jäsenmaita ulos"
17:33 Analyysi Näin "Ruotsin malli" vaikuttaisi eläkkeisiin
17:14 Digitoday Tältä näyttää kiristäjäviesti – älä todellakaan avaa
16:23 Nyt selvisi: suursijoittaja Soros löi vetoa Deutsche Bankin kurssilaskusta
15:55 KHO: Henkilö ei antanut selvitystä verottajalle – mätkyt sai määrätä silti
15:06 Helsingin pörssi elpyy – "rekyylipäivä ylöspäin"
14:44 EU:n valtasuhteet ovat koetuksella johtajien kokoontuessa Brysseliin – "Saksa on varovainen"
14:02 Keskuspankkikokous kutistui torsoksi – EKP:n Draghi kehotti yhtenäisyyteen
13:58 Digitoday Suomalainen virittelijän vimpain sai rahat kasaan 4 tunnissa
13:24 Video Brittiedustajalta suorat sanat Euroopan parlamentille – sai vastaansa buuauksia
13:17 DNA:n Leinonen Anvia-tarjouksesta: Raha ei ole ongelma
12:29 Digitoday Ärsyttääkö Googlen mainonta? Nyt se ärsyttää myös EU:ta
12:04 Comptelille yli 6 miljoonan euron tilaus Tanskasta
11:16 Digitoday Oululaisilta ex-nokialaisilta erikoinen puhelin – myynti alkaa ensi kuussa
11:11 Pörsseistä suli kahdessa päivässä 3 000 miljardia – Suomi pyörisi samalla summalla noin 50 vuotta
11:05 Anvia: DNA:n tarjous tuli varsin myöhään
10:31 Nokialle tilaus Telefónicalta Espanjasta
10:01 Taloussanomien uutiskirje kesätauolle
09:53 Digitoday Pienyrittäjä vei Windows 10 -pakkoasennuksen oikeuteen: Microsoft joutui korvaamaan
09:47 Asuntojen hinnat laskivat Helsingissä toukokuussa
09:31 Punta kääntyi nousuun – sijoittajat odottavat elvytystä
09:14 Digitoday Juoni tihenee – myös DNA lähti kisaamaan Anviasta
08:56 HS: Työeläkejohtaja haluaa jakaa eläkeriskiä kansalle
08:25 VW:n korvaussumma Yhdysvalloissa kasvamassa yli 15 miljardiin dollaria
08:08 Digitoday Löytyikö juuri uusi älypuhelinvaara? Pidä varasi sängyssä
07:42 Britannian luottoluokitus heikkeni kertaheitolla kaksi tasoa – menetti viimeisenkin AAA-luokituksen
07:23 Digitoday Tiedä tämä, Venäjän-matkaaja: Silausta vailla oleva "isovelilaki" uhkaa
06:01 Brexit-pommi voi keventää talouskuria EU:ssa – "Kansalle lisää rahaa"
27.6. Ilta-Sanomat Entä jos Britannia ei aloitakaan irtautumista EU:sta? ”Laillisesta näkökulmasta mahdollista”
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki5/20162016
VOLKSWAGEN11395848
TOYOTA11295767
SKODA10635333
FORD8544376
KIA7573351
OPEL5963069
VOLVO5243580
NISSAN5123455
AUDI5052874
MERCEDES-BENZ4662576
   
malli5/20162016
SKODA OCTAVIA5382572
VOLKSWAGEN GOLF4692190
NISSAN QASHQAI3522062
KIA RIO3521214
FORD FOCUS3411717
TOYOTA YARIS3321538
OPEL ASTRA2971535
TOYOTA AURIS2771661
VOLKSWAGEN PASSAT2721445
TOYOTA AVENSIS2661533

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy