Kirjaudu ▼
 

Volkswagen voi ostaa takaisin jopa 50000 dieselautoa

DIVYAKANT SOLANKI
Volkswagen voi ostaa takaisin jopa 50000 dieselautoa
Autonvalmistaja Volkswagen saattaa ostaa takaisin kymmeniä tuhansia korjauskelvottomia dieselautoja. Yhtiö saattaa toimia näin sellaisten autojen kohdalla, joiden moottoreita ei voida helposti korjata vastaamaan Yhdysvaltain viranomaisten päästövaatimuksia.
8.1.2016 11:35
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Asiasta kertoo kaksi Volkswagenin suunnitelmista perillä olevaa lähdettä uutistoimisto Bloombergille. Volkswagenin ja Yhdysvaltain ympäristöviraston EPA:n väliset neuvottelut jatkuvat, eivätkä osapuolet ole päässeet sopuun.

Autojen ostaminen takaisin kuluttajilta olisi poikkeuksellinen toimenpide. Samalla se alleviivaisi Volkswagenin vaikeuksia korjata moottoreita, jotka oli suunniteltu manipuloimaan päästötestien tuloksia.

Bloombergin lähteiden mukaan Volkswagen on päätynyt sisäisissä selvityksissään siihen, että osa yli 500 000 ajoneuvosta on helpompi ostaa suosiolla takaisin kuin alkaa korjata niiden moottoreita. Toinen lähteistä kertoo, että Volkswagen saattaisi ostaa lopulta takaisin noin 50 000 autoa. Luku voi kuitenkin muuttua tilanteen selkiytyessä, lähde muistuttaa.

Volkswagen Ag
Taloustiedot
Y-tunnus 1819616-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Moottoriajoneuvojen valmistus
Kaikki yrityksen taloustiedot

Volkswagenin toimitusjohtaja Matthias Müller on tekemässä ensivierailuaan Yhdysvaltoihin ensi viikolla. Vierailunsa aikana Müller tapaa myös EPA-johtaja Gina McCarthyn.

Volkswagenin markkina-arvosta on kadonnut 15 miljardia euroa sen jälkeen, kun yhtiö jäi syyskuussa kiinni dieselautojensa päästölukemien vääristelystä.

∇ Mainos ∇
8.1.2016 11:35
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (23)

Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Suomessa ja Euroopassa ei tarvitse tehdä mitään muuta kuin hieman muuttaa ohjelmistoa. Näin Saksassa päätettiin. Huijaus lakaistaan maton alle.
Anonyymi: USAssaErimeininki 8.1.2016 11:44

Anonyymi
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, auton osto takaisin vai, Laakkonen?
Anonyymi: Yksi64tuhannesta 8.1.2016 11:45

Anonyymi
Mitäs tehdään, kun on Ameriikan tuontina ko. Volkkari. Täällä menisi läpi päästöistä mutta...
Anonyymi: Isoarska 8.1.2016 12:04

Anonyymi
Haha! Hajotkaa niihin romuihinne. VW edelleen suomen suosituin... one born every minute.
Anonyymi: Romurautaa 8.1.2016 12:04

Anonyymi
VW Audi Skoda ja Seat ovat globaalin autoteollisuuden mätäpaiseita, joka ovat jo vuosia valmistaneet kelvottomia autoja, tekemättä juurikaan tuotekehitystä.Yhtiö on jäänyt teknisessä kehityksessä kauas kilpailijoistaan ja huijaamisella on nyt sitten näitä vanhan tekniikkan ongelmia peitelty. Konkurssi edessä.Sen minkä taakseen jättää, sen edestään löytää, näin se menee.
Anonyymi: EiHuijjariAutoille 8.1.2016 12:56

Anonyymi
Mitäs tehdään, kun on Ameriikan tuontina ko. Volkkari. Täällä menisi läpi päästöistä mutta...

Ainakin voit miettiä, miksi ihmeessä moisen virheen alunperinkään menit tekemään...
Anonyymi: Laiha_lohtu 8.1.2016 13:03

Anonyymi
Ja tuulipuku suomalainen ostaa volkkareita päämärkänä. Sitten valitavat kun vaihdelaatikot hajoaa, jakoketjut katkeilee, öljyä kuluu, polttoainetta kuliu reilusti yli luvatun... ja valituksen jälkeen ostetaan lisää samaa potaskaa. Hehhehhee, tuulipuvut...
Anonyymi: suomalaisilleJärkeä 8.1.2016 13:15

Anonyymi
Volkswagen myy nämä 50 000 autoa pienellä tappiolla muille markkinoille. Suomeenkin sopii tulla ja jos oikein tarkkana ollaan, Helsingin ja Espoon liikenteeseen niitä ei tarvitse päästää (siellä on eniten typen oksideja jo ennestään).

Halpa ratkaisu, mutta maine tässä on kärsinyt.
Anonyymi: RahatMaineAika 8.1.2016 13:21

Anonyymi
Varokaa vaan kokoomus kun on hallituksessa niin amerikan meininki on kohta täälläkin.
Anonyymi: DodgeTransAm 8.1.2016 13:49

Anonyymi
Nuohan siirretään Afrikan pimeimpään viidakkoon jossa ajetaan loppuun ilman toimenpiteen hiventäkään!!Ihmetyttää vain jos ne käyville markkinoille voidaan pienillä säädöillä mukamas laittaa kuntoon niin miksei jo alun perinkään myyty priima tavaraa??
Anonyymi: Mobilemake 8.1.2016 14:03
Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti Yöaikaan lähetetyt kommentit päätyvät toimituksen tarkistettavaksi. Kommentit tarkistetaan ja hyväksytään seuraavan päivän aikana. Muina aikoina viestit ovat jälkimoderoinnissa.
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

28.6. Rikkaat köyhtyivät perjantaina ja maanantaina 196 miljardia dollaria
28.6. Dijsselbloem syyttää Faragea: "Elää omassa maailmassa"
28.6. Draghi varoittaa: Euroalueen talouskasvu voi tyssätä – taustalla Britannia
28.6. Lähteet: EU:n pankkivirasto jättää Lontoon Brexitin vuoksi
28.6. Metsä- ja finanssiyhtiöt palautuivat eilisen Brexit-syöksystä
28.6. Sirpa Pietikäinen: "Emme heitä jäsenmaita ulos"
28.6. Analyysi Näin "Ruotsin malli" vaikuttaisi eläkkeisiin
28.6. Digitoday Tältä näyttää kiristäjäviesti – älä todellakaan avaa
28.6. Nyt selvisi: suursijoittaja Soros löi vetoa Deutsche Bankin kurssilaskusta
28.6. KHO: Henkilö ei antanut selvitystä verottajalle – mätkyt sai määrätä silti
28.6. Helsingin pörssi elpyy – "rekyylipäivä ylöspäin"
28.6. EU:n valtasuhteet ovat koetuksella johtajien kokoontuessa Brysseliin – "Saksa on varovainen"
28.6. Keskuspankkikokous kutistui torsoksi – EKP:n Draghi kehotti yhtenäisyyteen
28.6. Digitoday Suomalainen virittelijän vimpain sai rahat kasaan 4 tunnissa
28.6. Video Brittiedustajalta suorat sanat Euroopan parlamentille – sai vastaansa buuauksia
28.6. DNA:n Leinonen Anvia-tarjouksesta: Raha ei ole ongelma
28.6. Digitoday Ärsyttääkö Googlen mainonta? Nyt se ärsyttää myös EU:ta
28.6. Comptelille yli 6 miljoonan euron tilaus Tanskasta
28.6. Digitoday Oululaisilta ex-nokialaisilta erikoinen puhelin – myynti alkaa ensi kuussa
28.6. Pörsseistä suli kahdessa päivässä 3 000 miljardia – Suomi pyörisi samalla summalla noin 50 vuotta
28.6. Anvia: DNA:n tarjous tuli varsin myöhään
28.6. Nokialle tilaus Telefónicalta Espanjasta
28.6. Taloussanomien uutiskirje kesätauolle
28.6. Digitoday Pienyrittäjä vei Windows 10 -pakkoasennuksen oikeuteen: Microsoft joutui korvaamaan
28.6. Asuntojen hinnat laskivat Helsingissä toukokuussa
28.6. Punta kääntyi nousuun – sijoittajat odottavat elvytystä
28.6. Digitoday Juoni tihenee – myös DNA lähti kisaamaan Anviasta
28.6. HS: Työeläkejohtaja haluaa jakaa eläkeriskiä kansalle
28.6. VW:n korvaussumma Yhdysvalloissa kasvamassa yli 15 miljardiin dollaria
28.6. Digitoday Löytyikö juuri uusi älypuhelinvaara? Pidä varasi sängyssä
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki5/20162016
VOLKSWAGEN11395848
TOYOTA11295767
SKODA10635333
FORD8544376
KIA7573351
OPEL5963069
VOLVO5243580
NISSAN5123455
AUDI5052874
MERCEDES-BENZ4662576
   
malli5/20162016
SKODA OCTAVIA5382572
VOLKSWAGEN GOLF4692190
NISSAN QASHQAI3522062
KIA RIO3521214
FORD FOCUS3411717
TOYOTA YARIS3321538
OPEL ASTRA2971535
TOYOTA AURIS2771661
VOLKSWAGEN PASSAT2721445
TOYOTA AVENSIS2661533

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy