Kirjaudu ▼
 

Volkswagen voi ostaa takaisin jopa 50000 dieselautoa

DIVYAKANT SOLANKI
Volkswagen voi ostaa takaisin jopa 50000 dieselautoa
Autonvalmistaja Volkswagen saattaa ostaa takaisin kymmeniä tuhansia korjauskelvottomia dieselautoja. Yhtiö saattaa toimia näin sellaisten autojen kohdalla, joiden moottoreita ei voida helposti korjata vastaamaan Yhdysvaltain viranomaisten päästövaatimuksia.
8.1.2016 11:35
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Asiasta kertoo kaksi Volkswagenin suunnitelmista perillä olevaa lähdettä uutistoimisto Bloombergille. Volkswagenin ja Yhdysvaltain ympäristöviraston EPA:n väliset neuvottelut jatkuvat, eivätkä osapuolet ole päässeet sopuun.

Autojen ostaminen takaisin kuluttajilta olisi poikkeuksellinen toimenpide. Samalla se alleviivaisi Volkswagenin vaikeuksia korjata moottoreita, jotka oli suunniteltu manipuloimaan päästötestien tuloksia.

Bloombergin lähteiden mukaan Volkswagen on päätynyt sisäisissä selvityksissään siihen, että osa yli 500 000 ajoneuvosta on helpompi ostaa suosiolla takaisin kuin alkaa korjata niiden moottoreita. Toinen lähteistä kertoo, että Volkswagen saattaisi ostaa lopulta takaisin noin 50 000 autoa. Luku voi kuitenkin muuttua tilanteen selkiytyessä, lähde muistuttaa.

Volkswagen Ag
Taloustiedot
Y-tunnus 1819616-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Moottoriajoneuvojen valmistus
Kaikki yrityksen taloustiedot

Volkswagenin toimitusjohtaja Matthias Müller on tekemässä ensivierailuaan Yhdysvaltoihin ensi viikolla. Vierailunsa aikana Müller tapaa myös EPA-johtaja Gina McCarthyn.

Volkswagenin markkina-arvosta on kadonnut 15 miljardia euroa sen jälkeen, kun yhtiö jäi syyskuussa kiinni dieselautojensa päästölukemien vääristelystä.

∇ Mainos ∇
8.1.2016 11:35
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (23)

Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Suomessa ja Euroopassa ei tarvitse tehdä mitään muuta kuin hieman muuttaa ohjelmistoa. Näin Saksassa päätettiin. Huijaus lakaistaan maton alle.
Anonyymi: USAssaErimeininki 8.1.2016 11:44

Anonyymi
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, auton osto takaisin vai, Laakkonen?
Anonyymi: Yksi64tuhannesta 8.1.2016 11:45

Anonyymi
Mitäs tehdään, kun on Ameriikan tuontina ko. Volkkari. Täällä menisi läpi päästöistä mutta...
Anonyymi: Isoarska 8.1.2016 12:04

Anonyymi
Haha! Hajotkaa niihin romuihinne. VW edelleen suomen suosituin... one born every minute.
Anonyymi: Romurautaa 8.1.2016 12:04

Anonyymi
VW Audi Skoda ja Seat ovat globaalin autoteollisuuden mätäpaiseita, joka ovat jo vuosia valmistaneet kelvottomia autoja, tekemättä juurikaan tuotekehitystä.Yhtiö on jäänyt teknisessä kehityksessä kauas kilpailijoistaan ja huijaamisella on nyt sitten näitä vanhan tekniikkan ongelmia peitelty. Konkurssi edessä.Sen minkä taakseen jättää, sen edestään löytää, näin se menee.
Anonyymi: EiHuijjariAutoille 8.1.2016 12:56

Anonyymi
Mitäs tehdään, kun on Ameriikan tuontina ko. Volkkari. Täällä menisi läpi päästöistä mutta...

Ainakin voit miettiä, miksi ihmeessä moisen virheen alunperinkään menit tekemään...
Anonyymi: Laiha_lohtu 8.1.2016 13:03

Anonyymi
Ja tuulipuku suomalainen ostaa volkkareita päämärkänä. Sitten valitavat kun vaihdelaatikot hajoaa, jakoketjut katkeilee, öljyä kuluu, polttoainetta kuliu reilusti yli luvatun... ja valituksen jälkeen ostetaan lisää samaa potaskaa. Hehhehhee, tuulipuvut...
Anonyymi: suomalaisilleJärkeä 8.1.2016 13:15

Anonyymi
Volkswagen myy nämä 50 000 autoa pienellä tappiolla muille markkinoille. Suomeenkin sopii tulla ja jos oikein tarkkana ollaan, Helsingin ja Espoon liikenteeseen niitä ei tarvitse päästää (siellä on eniten typen oksideja jo ennestään).

Halpa ratkaisu, mutta maine tässä on kärsinyt.
Anonyymi: RahatMaineAika 8.1.2016 13:21

Anonyymi
Varokaa vaan kokoomus kun on hallituksessa niin amerikan meininki on kohta täälläkin.
Anonyymi: DodgeTransAm 8.1.2016 13:49

Anonyymi
Nuohan siirretään Afrikan pimeimpään viidakkoon jossa ajetaan loppuun ilman toimenpiteen hiventäkään!!Ihmetyttää vain jos ne käyville markkinoille voidaan pienillä säädöillä mukamas laittaa kuntoon niin miksei jo alun perinkään myyty priima tavaraa??
Anonyymi: Mobilemake 8.1.2016 14:03
Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

11:34 Guardian: Britannia voi saada EU:lta luvan vapaan liikkuvuuden rajoittamiseen
10:49 Ranskan kiristynyt rajavalvonta näkyy brittisatamassa – lomalaisten odotus jopa 14 tuntia
09:56 Kiinalaisprofessori: Veroleikkaukset voisivat vauhdittaa talouskasvua
09:26 TS: Panimolupien määrä lähes kolminkertaistunut kuudessa vuodessa
06:10 Mistä keski-ikäiselle uusi ura? "Lääkärin ammatti ei poissuljettu"
06:01 Analyysi Kolme talouden keinoa – näin USA:n ja Euroopan liittoa varjellaan
23.7. Maailman rikkaimmat teollisuusmaat patistavat Britanniaa aloittamaan Brexit-neuvottelut
23.7. 8 ominaisuutta, jotka yhdistävät poikkeuksellisen älykkäitä – kuulutko joukkoon?
23.7. Saksalaislehti: Audilta kolme sähköautoa 2020 mennessä
23.7. G20-maat yhtenäisinä: Valtioiden tuki pahentanut teräksen ylituotantoa
23.7. BOJ:n Kuroda: Helikopterirahaa ei tule
23.7. Mökistä vakituinen asunto? Hallitus haluaa vauhdittaa
23.7. Öljyalalla jaetaan potkuja – "Menossa viides, kuudes, seitsemäs leikkauskierros"
23.7. Sairaiden lasten ilahduttaminen pokémoneilla houkuttaa – mutta ei kannata
23.7. Airbnb kaipaa neuvoja – entisistä pormestareista majoituspalvelun "lähettiläitä"
23.7. Ilta-Sanomat Näin Münchenin ammuskelu eteni: Täysi paniikki ja sekasorto – ampuja tulitti myös lapsia, 10 ihmistä kuoli
23.7. Näkökulma Kuka meni kiinalaisille – robotit eivät kiinnostaneet Euroopassa
23.7. Tiemaksuista muhevat riidat – "Isoisän isoisä katsoi naapurin emäntää sillä silmällä"
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki6/20162016
VOLKSWAGEN13187166
TOYOTA12547021
SKODA9426275
FORD9265302
OPEL6723741
KIA5873938
MERCEDES-BENZ5523128
NISSAN5263981
VOLVO5154095
AUDI5123386
   
malli6/20162016
VOLKSWAGEN GOLF5432733
SKODA OCTAVIA5043076
OPEL ASTRA3831918
TOYOTA AURIS3752036
NISSAN QASHQAI3522414
TOYOTA AVENSIS3441877
FORD FOCUS3222039
TOYOTA YARIS3201858
FORD FIESTA3121344
VOLKSWAGEN PASSAT2681713

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy