Kirjaudu ▼
 

Volkswagen voi ostaa takaisin jopa 50000 dieselautoa

DIVYAKANT SOLANKI
Volkswagen voi ostaa takaisin jopa 50000 dieselautoa
Autonvalmistaja Volkswagen saattaa ostaa takaisin kymmeniä tuhansia korjauskelvottomia dieselautoja. Yhtiö saattaa toimia näin sellaisten autojen kohdalla, joiden moottoreita ei voida helposti korjata vastaamaan Yhdysvaltain viranomaisten päästövaatimuksia.
8.1.2016 11:35
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Asiasta kertoo kaksi Volkswagenin suunnitelmista perillä olevaa lähdettä uutistoimisto Bloombergille. Volkswagenin ja Yhdysvaltain ympäristöviraston EPA:n väliset neuvottelut jatkuvat, eivätkä osapuolet ole päässeet sopuun.

Autojen ostaminen takaisin kuluttajilta olisi poikkeuksellinen toimenpide. Samalla se alleviivaisi Volkswagenin vaikeuksia korjata moottoreita, jotka oli suunniteltu manipuloimaan päästötestien tuloksia.

Bloombergin lähteiden mukaan Volkswagen on päätynyt sisäisissä selvityksissään siihen, että osa yli 500 000 ajoneuvosta on helpompi ostaa suosiolla takaisin kuin alkaa korjata niiden moottoreita. Toinen lähteistä kertoo, että Volkswagen saattaisi ostaa lopulta takaisin noin 50 000 autoa. Luku voi kuitenkin muuttua tilanteen selkiytyessä, lähde muistuttaa.

Volkswagen Ag
Taloustiedot
Y-tunnus 1819616-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Moottoriajoneuvojen valmistus
Kaikki yrityksen taloustiedot

Volkswagenin toimitusjohtaja Matthias Müller on tekemässä ensivierailuaan Yhdysvaltoihin ensi viikolla. Vierailunsa aikana Müller tapaa myös EPA-johtaja Gina McCarthyn.

Volkswagenin markkina-arvosta on kadonnut 15 miljardia euroa sen jälkeen, kun yhtiö jäi syyskuussa kiinni dieselautojensa päästölukemien vääristelystä.

∇ Mainos ∇
8.1.2016 11:35
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (23)

Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Suomessa ja Euroopassa ei tarvitse tehdä mitään muuta kuin hieman muuttaa ohjelmistoa. Näin Saksassa päätettiin. Huijaus lakaistaan maton alle.
Anonyymi: USAssaErimeininki 8.1.2016 11:44

Anonyymi
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, auton osto takaisin vai, Laakkonen?
Anonyymi: Yksi64tuhannesta 8.1.2016 11:45

Anonyymi
Mitäs tehdään, kun on Ameriikan tuontina ko. Volkkari. Täällä menisi läpi päästöistä mutta...
Anonyymi: Isoarska 8.1.2016 12:04

Anonyymi
Haha! Hajotkaa niihin romuihinne. VW edelleen suomen suosituin... one born every minute.
Anonyymi: Romurautaa 8.1.2016 12:04

Anonyymi
VW Audi Skoda ja Seat ovat globaalin autoteollisuuden mätäpaiseita, joka ovat jo vuosia valmistaneet kelvottomia autoja, tekemättä juurikaan tuotekehitystä.Yhtiö on jäänyt teknisessä kehityksessä kauas kilpailijoistaan ja huijaamisella on nyt sitten näitä vanhan tekniikkan ongelmia peitelty. Konkurssi edessä.Sen minkä taakseen jättää, sen edestään löytää, näin se menee.
Anonyymi: EiHuijjariAutoille 8.1.2016 12:56

Anonyymi
Mitäs tehdään, kun on Ameriikan tuontina ko. Volkkari. Täällä menisi läpi päästöistä mutta...

Ainakin voit miettiä, miksi ihmeessä moisen virheen alunperinkään menit tekemään...
Anonyymi: Laiha_lohtu 8.1.2016 13:03

Anonyymi
Ja tuulipuku suomalainen ostaa volkkareita päämärkänä. Sitten valitavat kun vaihdelaatikot hajoaa, jakoketjut katkeilee, öljyä kuluu, polttoainetta kuliu reilusti yli luvatun... ja valituksen jälkeen ostetaan lisää samaa potaskaa. Hehhehhee, tuulipuvut...
Anonyymi: suomalaisilleJärkeä 8.1.2016 13:15

Anonyymi
Volkswagen myy nämä 50 000 autoa pienellä tappiolla muille markkinoille. Suomeenkin sopii tulla ja jos oikein tarkkana ollaan, Helsingin ja Espoon liikenteeseen niitä ei tarvitse päästää (siellä on eniten typen oksideja jo ennestään).

Halpa ratkaisu, mutta maine tässä on kärsinyt.
Anonyymi: RahatMaineAika 8.1.2016 13:21

Anonyymi
Varokaa vaan kokoomus kun on hallituksessa niin amerikan meininki on kohta täälläkin.
Anonyymi: DodgeTransAm 8.1.2016 13:49

Anonyymi
Nuohan siirretään Afrikan pimeimpään viidakkoon jossa ajetaan loppuun ilman toimenpiteen hiventäkään!!Ihmetyttää vain jos ne käyville markkinoille voidaan pienillä säädöillä mukamas laittaa kuntoon niin miksei jo alun perinkään myyty priima tavaraa??
Anonyymi: Mobilemake 8.1.2016 14:03
Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

10:56 Päätös tuli: Componentan yrityssaneeraus käynnistyy
10:03 Lindholm MT:ssä: Varusteleka otti mallia Ikeasta
09:47 Digitoday IPhonen salaava viestisovellus: Totuus on hieman toinen
09:34 Sekä vienti että tuonti laskivat selvästi heinäkuussa
09:20 Vakuutusyhtiö pidättelee remonttireiskoja: pieni unohdus voi maksaa tonneja
08:51 Weidmann: Saksa ei kaipaa lisää budjettielvytystä
08:17 Yritysten rekisteröinnit Panamaan romahtaneet tietovuodon jälkeen
07:28 Ilta-Sanomat Lehti: Näin Trumpin firma kiersi Kuuban kauppasaartoa
07:10 Kolumni Joka neljäs olut samasta hanasta
06:26 Digitoday Ei hyvältä näytä: Pohjoismaisten firmojen verkot avoinna hyökkääjille
06:21 Digitoday "Huikea mahdollisuus kasvuun" - F-Secure lupaa kyberturvaa ja yritysostoja
29.9. Tanska maksoi satoja tuhansia verovinkkaajalle
29.9. Daimler haastaa Teslan sähkö-Mersulla
29.9. Digitoday Microsoft sen sanoi: Kuluttajien Windows-puhelimet historiaa
29.9. Digitoday Musiikkijätti syntymässä? Spotify neuvottelee jättiostoksesta
29.9. EU alkaa tutkia: Syrjiikö Saksa osaa autoilijoista?
29.9. Digitoday HP pahoittelee – tavallaan: Aikoo sittenkin sallia kilpailijoiden musteet printtereissään
29.9. Fed-pomot: Koronnosto lähenee
29.9. Finnair sai seitsemännen uutuuskoneen – myi pois ja vuokraa takaisin
29.9. Digitoday Puhuiko Yahoo palturia? "Tietomurtajia ei palkannut kukaan"
29.9. Liikanen: Elvyttävä rahapolitiikka tukee kasvua
29.9. Kiuruvetinen pankki teki muutoksen: Yrittäjä ihmettelee rahojensa kohtaloa
29.9. Ericssonin suuromistajat harkitsevat osakkeiden myyntiä – leikkaushuhut hämmentävät Ruotsissa
29.9. Helsingin pörssi kohoaa Opec-sovun jälkeen
29.9. Metsä Board sulki paperikoneen – 94 saa lähteä
29.9. Commerzbank irtisanoo lähes 10 000
29.9. Tutkija: Venäjä voittaa öljysovussa
29.9. Digitoday Web-kameroiden armeija kaatoi verkkopalvelun
29.9. PTT: Ruoan halpeneminen hidastuu
29.9. Suomen Pankki: Positiivinen yllätys voi tulla Yhdysvalloista
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki8/20162016
VOLKSWAGEN10619100
TOYOTA10158785
FORD8626986
SKODA8127912
OPEL7335162
KIA6065041
NISSAN4865065
MERCEDES-BENZ4833973
AUDI3884156
VOLVO3825013
   
malli8/20162016
SKODA OCTAVIA4603932
VOLKSWAGEN GOLF3803421
OPEL ASTRA3582663
NISSAN QASHQAI2993072
FORD FIESTA2851891
TOYOTA AURIS2732527
KIA RIO2421826
TOYOTA YARIS2122271
VOLKSWAGEN POLO2111420
FORD FOCUS2092531

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy