Kirjaudu ▼
 

Volkswagen voi ostaa takaisin jopa 50000 dieselautoa

DIVYAKANT SOLANKI
Volkswagen voi ostaa takaisin jopa 50000 dieselautoa
Autonvalmistaja Volkswagen saattaa ostaa takaisin kymmeniä tuhansia korjauskelvottomia dieselautoja. Yhtiö saattaa toimia näin sellaisten autojen kohdalla, joiden moottoreita ei voida helposti korjata vastaamaan Yhdysvaltain viranomaisten päästövaatimuksia.
8.1.2016 11:35
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Asiasta kertoo kaksi Volkswagenin suunnitelmista perillä olevaa lähdettä uutistoimisto Bloombergille. Volkswagenin ja Yhdysvaltain ympäristöviraston EPA:n väliset neuvottelut jatkuvat, eivätkä osapuolet ole päässeet sopuun.

Autojen ostaminen takaisin kuluttajilta olisi poikkeuksellinen toimenpide. Samalla se alleviivaisi Volkswagenin vaikeuksia korjata moottoreita, jotka oli suunniteltu manipuloimaan päästötestien tuloksia.

Bloombergin lähteiden mukaan Volkswagen on päätynyt sisäisissä selvityksissään siihen, että osa yli 500 000 ajoneuvosta on helpompi ostaa suosiolla takaisin kuin alkaa korjata niiden moottoreita. Toinen lähteistä kertoo, että Volkswagen saattaisi ostaa lopulta takaisin noin 50 000 autoa. Luku voi kuitenkin muuttua tilanteen selkiytyessä, lähde muistuttaa.

Volkswagen Ag
Taloustiedot
Y-tunnus 1819616-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Moottoriajoneuvojen valmistus
Kaikki yrityksen taloustiedot

Volkswagenin toimitusjohtaja Matthias Müller on tekemässä ensivierailuaan Yhdysvaltoihin ensi viikolla. Vierailunsa aikana Müller tapaa myös EPA-johtaja Gina McCarthyn.

Volkswagenin markkina-arvosta on kadonnut 15 miljardia euroa sen jälkeen, kun yhtiö jäi syyskuussa kiinni dieselautojensa päästölukemien vääristelystä.

∇ Mainos ∇
8.1.2016 11:35
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (23)

Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Suomessa ja Euroopassa ei tarvitse tehdä mitään muuta kuin hieman muuttaa ohjelmistoa. Näin Saksassa päätettiin. Huijaus lakaistaan maton alle.
Anonyymi: USAssaErimeininki 8.1.2016 11:44

Anonyymi
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, auton osto takaisin vai, Laakkonen?
Anonyymi: Yksi64tuhannesta 8.1.2016 11:45

Anonyymi
Mitäs tehdään, kun on Ameriikan tuontina ko. Volkkari. Täällä menisi läpi päästöistä mutta...
Anonyymi: Isoarska 8.1.2016 12:04

Anonyymi
Haha! Hajotkaa niihin romuihinne. VW edelleen suomen suosituin... one born every minute.
Anonyymi: Romurautaa 8.1.2016 12:04

Anonyymi
VW Audi Skoda ja Seat ovat globaalin autoteollisuuden mätäpaiseita, joka ovat jo vuosia valmistaneet kelvottomia autoja, tekemättä juurikaan tuotekehitystä.Yhtiö on jäänyt teknisessä kehityksessä kauas kilpailijoistaan ja huijaamisella on nyt sitten näitä vanhan tekniikkan ongelmia peitelty. Konkurssi edessä.Sen minkä taakseen jättää, sen edestään löytää, näin se menee.
Anonyymi: EiHuijjariAutoille 8.1.2016 12:56

Anonyymi
Mitäs tehdään, kun on Ameriikan tuontina ko. Volkkari. Täällä menisi läpi päästöistä mutta...

Ainakin voit miettiä, miksi ihmeessä moisen virheen alunperinkään menit tekemään...
Anonyymi: Laiha_lohtu 8.1.2016 13:03

Anonyymi
Ja tuulipuku suomalainen ostaa volkkareita päämärkänä. Sitten valitavat kun vaihdelaatikot hajoaa, jakoketjut katkeilee, öljyä kuluu, polttoainetta kuliu reilusti yli luvatun... ja valituksen jälkeen ostetaan lisää samaa potaskaa. Hehhehhee, tuulipuvut...
Anonyymi: suomalaisilleJärkeä 8.1.2016 13:15

Anonyymi
Volkswagen myy nämä 50 000 autoa pienellä tappiolla muille markkinoille. Suomeenkin sopii tulla ja jos oikein tarkkana ollaan, Helsingin ja Espoon liikenteeseen niitä ei tarvitse päästää (siellä on eniten typen oksideja jo ennestään).

Halpa ratkaisu, mutta maine tässä on kärsinyt.
Anonyymi: RahatMaineAika 8.1.2016 13:21

Anonyymi
Varokaa vaan kokoomus kun on hallituksessa niin amerikan meininki on kohta täälläkin.
Anonyymi: DodgeTransAm 8.1.2016 13:49

Anonyymi
Nuohan siirretään Afrikan pimeimpään viidakkoon jossa ajetaan loppuun ilman toimenpiteen hiventäkään!!Ihmetyttää vain jos ne käyville markkinoille voidaan pienillä säädöillä mukamas laittaa kuntoon niin miksei jo alun perinkään myyty priima tavaraa??
Anonyymi: Mobilemake 8.1.2016 14:03
Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

12:06 Microsoft vähentää 1350 työntekijää Suomesta
11:44 Digitoday HS: Microsoft luopuu puhelimista - Suomeen jätti-irtisanomiset
10:39 Vauramo: Lentoyhtiöiden yhdistyminen vaikuttaa myös Finniriin – tavalla tai toisella
10:16 Kolumni Avoin kirje Bill Gatesille
10:05 Digitoday Microsoftilta tulossa uutisia: Työntekijät busseilla Tampereelta Espooseen
10:04 Danske Bank huolissaan: Asiakkaat tottuvat mataliin korkoihin
09:32 Digitoday "Törkeä temppu": Näin hyväksyt Windows 10 -asennuksen tietämättäsi
09:25 Kysely: Ylin johto ei murehdi tietomurron riskistä
08:46 Fed-johtaja: Kesä–heinäkuun koronnosto ei kiveen hakattu
08:37 Sopu syntyi yöllä: Kreikka saa 10,3 miljardin tukilainan
08:17 Uusi ilmiö mökkeilyssä: Kysyntää voi olla, vaikka ostajia ei
07:24 Hallitus päättää tänään Talvivaaran rahoituksesta – MTV: Kaivosta uhkaa alasajo
06:07 Digitoday Testi: Sony teki Xperia X:stä hämmentävän puhelimen
06:01 Analyysi Näin euromaiden velkataakka kevenee – paitsi Kreikan
24.5. Linnassa lymysi 1800-luvun kätköpulloja – 11 000 euron viiniä maistettiin avaamatta sitä
24.5. Monsanto sanoi ei – Bayerin 62 miljardin ostotarjous liian alhainen
24.5. Ruotsalainen tosi-tv-tähti menetti miljoonansa – päätyi leikkaamaan entisen linnansa nurmea
24.5. Digitoday Vai että tällaisia tuloksia – googlasivatko Nokia-miehet HMD-firmansa nimeä lainkaan?
24.5. Luxemburgia epäillään EU:n verosääntöjen rikkomisesta – komissio uhkaa viedä asian oikeuteen
24.5. Roviolla yli 300 lisenssisopimusta Angry Birds -tuotteista
24.5. Digitoday Tulihan se sieltä: Spotify pisti perhehinnoittelun kuntoon
24.5. Googlen vastaus aamulla alkaneeseen veroratsiaan: "Noudatamme täysin Ranskan lakia"
24.5. Euroryhmä haluaa sopia IMF:n kanssa Kreikan velkahelpotuksista vielä tänään
24.5. EU-tuella piti tulla työtä ja kasvua – "Tulokset ovat aivan liian laihoja"
24.5. Näissä osoitteissa Suomen suurituloisin prosentti viihtyy – yksi kaupunginosa Helsingissä ylitse muiden
24.5. Liikanen puolusti EKP:n rahapolitiikkaa: "Se on tukenut myös työllisyyttä"
24.5. Suomi erottuu muista Pohjoismaista Moody'sin vertailussa – eikä ainoastaan huonolla tavalla
24.5. Komissio hyväksyi Keskon Onninen-kaupan
24.5. Koneelle uusi talousjohtaja Microsoftilta
24.5. Digitoday Windows 10:n uudella päivityksellä on ikävä vaatimus
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki4/20162016
VOLKSWAGEN11084709
SKODA10724270
TOYOTA10114638
FORD9113522
KIA8862594
VOLVO7023056
OPEL6462473
AUDI5992369
NISSAN5612943
BMW5502004
   
malli4/20162016
SKODA OCTAVIA5632034
VOLKSWAGEN GOLF4281721
FORD FOCUS3881376
KIA RIO369862
NISSAN QASHQAI3581710
OPEL ASTRA3361238
VOLKSWAGEN PASSAT2851173
TOYOTA YARIS2601206
TOYOTA AURIS2561384
TOYOTA AVENSIS2341267

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy