Kirjaudu ▼
 

Volkswagen voi ostaa takaisin jopa 50000 dieselautoa

DIVYAKANT SOLANKI
Volkswagen voi ostaa takaisin jopa 50000 dieselautoa
Autonvalmistaja Volkswagen saattaa ostaa takaisin kymmeniä tuhansia korjauskelvottomia dieselautoja. Yhtiö saattaa toimia näin sellaisten autojen kohdalla, joiden moottoreita ei voida helposti korjata vastaamaan Yhdysvaltain viranomaisten päästövaatimuksia.
8.1.2016 11:35
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Asiasta kertoo kaksi Volkswagenin suunnitelmista perillä olevaa lähdettä uutistoimisto Bloombergille. Volkswagenin ja Yhdysvaltain ympäristöviraston EPA:n väliset neuvottelut jatkuvat, eivätkä osapuolet ole päässeet sopuun.

Autojen ostaminen takaisin kuluttajilta olisi poikkeuksellinen toimenpide. Samalla se alleviivaisi Volkswagenin vaikeuksia korjata moottoreita, jotka oli suunniteltu manipuloimaan päästötestien tuloksia.

Bloombergin lähteiden mukaan Volkswagen on päätynyt sisäisissä selvityksissään siihen, että osa yli 500 000 ajoneuvosta on helpompi ostaa suosiolla takaisin kuin alkaa korjata niiden moottoreita. Toinen lähteistä kertoo, että Volkswagen saattaisi ostaa lopulta takaisin noin 50 000 autoa. Luku voi kuitenkin muuttua tilanteen selkiytyessä, lähde muistuttaa.

Volkswagen Ag
Taloustiedot
Y-tunnus 1819616-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Moottoriajoneuvojen valmistus
Kaikki yrityksen taloustiedot

Volkswagenin toimitusjohtaja Matthias Müller on tekemässä ensivierailuaan Yhdysvaltoihin ensi viikolla. Vierailunsa aikana Müller tapaa myös EPA-johtaja Gina McCarthyn.

Volkswagenin markkina-arvosta on kadonnut 15 miljardia euroa sen jälkeen, kun yhtiö jäi syyskuussa kiinni dieselautojensa päästölukemien vääristelystä.

∇ Mainos ∇
8.1.2016 11:35
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (23)

Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Suomessa ja Euroopassa ei tarvitse tehdä mitään muuta kuin hieman muuttaa ohjelmistoa. Näin Saksassa päätettiin. Huijaus lakaistaan maton alle.
Anonyymi: USAssaErimeininki 8.1.2016 11:44

Anonyymi
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, auton osto takaisin vai, Laakkonen?
Anonyymi: Yksi64tuhannesta 8.1.2016 11:45

Anonyymi
Mitäs tehdään, kun on Ameriikan tuontina ko. Volkkari. Täällä menisi läpi päästöistä mutta...
Anonyymi: Isoarska 8.1.2016 12:04

Anonyymi
Haha! Hajotkaa niihin romuihinne. VW edelleen suomen suosituin... one born every minute.
Anonyymi: Romurautaa 8.1.2016 12:04

Anonyymi
VW Audi Skoda ja Seat ovat globaalin autoteollisuuden mätäpaiseita, joka ovat jo vuosia valmistaneet kelvottomia autoja, tekemättä juurikaan tuotekehitystä.Yhtiö on jäänyt teknisessä kehityksessä kauas kilpailijoistaan ja huijaamisella on nyt sitten näitä vanhan tekniikkan ongelmia peitelty. Konkurssi edessä.Sen minkä taakseen jättää, sen edestään löytää, näin se menee.
Anonyymi: EiHuijjariAutoille 8.1.2016 12:56

Anonyymi
Mitäs tehdään, kun on Ameriikan tuontina ko. Volkkari. Täällä menisi läpi päästöistä mutta...

Ainakin voit miettiä, miksi ihmeessä moisen virheen alunperinkään menit tekemään...
Anonyymi: Laiha_lohtu 8.1.2016 13:03

Anonyymi
Ja tuulipuku suomalainen ostaa volkkareita päämärkänä. Sitten valitavat kun vaihdelaatikot hajoaa, jakoketjut katkeilee, öljyä kuluu, polttoainetta kuliu reilusti yli luvatun... ja valituksen jälkeen ostetaan lisää samaa potaskaa. Hehhehhee, tuulipuvut...
Anonyymi: suomalaisilleJärkeä 8.1.2016 13:15

Anonyymi
Volkswagen myy nämä 50 000 autoa pienellä tappiolla muille markkinoille. Suomeenkin sopii tulla ja jos oikein tarkkana ollaan, Helsingin ja Espoon liikenteeseen niitä ei tarvitse päästää (siellä on eniten typen oksideja jo ennestään).

Halpa ratkaisu, mutta maine tässä on kärsinyt.
Anonyymi: RahatMaineAika 8.1.2016 13:21

Anonyymi
Varokaa vaan kokoomus kun on hallituksessa niin amerikan meininki on kohta täälläkin.
Anonyymi: DodgeTransAm 8.1.2016 13:49

Anonyymi
Nuohan siirretään Afrikan pimeimpään viidakkoon jossa ajetaan loppuun ilman toimenpiteen hiventäkään!!Ihmetyttää vain jos ne käyville markkinoille voidaan pienillä säädöillä mukamas laittaa kuntoon niin miksei jo alun perinkään myyty priima tavaraa??
Anonyymi: Mobilemake 8.1.2016 14:03
Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

12:32 Britannian talous jatkoi vaimeaa kasvuaan – Brexitin vaikutukset eivät vielä näy
11:49 Digitoday IPhone-hälytys: "Nyt on syytä paniikkiin"
11:21 VW:n sopu amerikkalaisten autokauppiaiden kanssa voi maksaa yli miljardi euroa
11:09 Digitoday 26 vuotta siinä kesti: Klassikkopeli murtautuu ulos Windowsista
10:32 Rakennuslupien määrässä hurja hyppäys – asuntoluvat +23 %
09:46 Digitoday Tämä on vakavaa: iPhonet murrettu – Apple kehottaa päivittämään
09:46 Synkkä arvio: Trumpin voitto voi aiheuttaa maailmanlaajuisen taantuman
09:27 Lehto rakentaa majoitustilat 1000:lle ydinvoimalatyömaan työntekijälle
08:32 Kone sai suuren tilauksen – yli 200 hissiä Kiinaan
08:23 KL: Vuokra-asuntojen omistajat syyttävät kuntia vuokrien noususta
07:51 LM:n kysely: Haastajat jäävät kauas Rinteestä
07:12 Kolumni Navigaattori ajaa kartan ohi
06:04 Digitoday Syyte rapsahti porilaisnaiselle: Julkaisi valheellisia tietoja Kuvake.netissä
06:01 Analyysi Menetetyn vuosikymmenen saldo: valtionvelka kolminkertaistui – työttömyys ei selitä
25.8. Uutuuskoneen lentoja perutaan – syöpyvätkö moottorit?
25.8. Kuluttaja, näin verkkokauppa houkuttelee sinua ostoksille
25.8. Digitoday Kuorma-auton kuljettaja aiheutti liikennekuoleman: Pelasi kohupeliä
25.8. Digitoday Loppu nettiriesalle? Google alkaa rangaista näitä verkkosivuja
25.8. Uber maksaa kuskeille tukiaisia – teki alkuvuonna miljarditappion
25.8. Terrori-iskut herättivät: Auttaako matkavakuutus?
25.8. Puola myi ensimmäiset juan-lainansa
25.8. Ilta-Sanomat Verottomana käteen 560 €/kk – 2000 suomalaista mukaan perustulokokeiluun
25.8. Onnibus.com hyväksyy kilpailijan lipun Porvoon ja Helsingin välillä
25.8. Senttiosake FIT Biotech nousukiidossa pörssissä – teräsyhtiöt painuvat
25.8. Digitoday Facebookin mieli muuttui: Alkaa hyödyntää Whatsapp-tietoa mainonnassa
25.8. Digitoday Pirate Bay -Sunde vaatii tuomionsa purkua ja korvauksia suomalaisilta levy-yhtiöiltä
25.8. Mediatalot perustavat yhteisen digimainonnan markkinapaikan
25.8. Pörssikauppa Finnlinesin osakkeella loppui tänään
25.8. Posti aloittaa taas yt:t – nyt syynä Anttilan konkurssi
25.8. Antti Riivarista Patentti- ja rekisterihallituksen uusi pääjohtaja
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki7/20162016
VOLKSWAGEN8738039
SKODA8257100
FORD8226124
TOYOTA7497770
OPEL6884429
NISSAN5984579
VOLVO5364631
KIA4974435
AUDI3823768
MERCEDES-BENZ3623490
   
malli7/20162016
SKODA OCTAVIA3963472
OPEL ASTRA3872305
NISSAN QASHQAI3592773
VOLKSWAGEN GOLF3083041
FORD FOCUS2832322
FORD FIESTA2621606
TOYOTA AURIS2182254
VOLKSWAGEN PASSAT2091922
VOLVO V402091145
TOYOTA YARIS2012059

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy