Kirjaudu ▼
 

Volkswagenin sakkomaksimi jopa 90 miljardia – yhtiön johto Yhdysvaltoihin

© Lucy Nicholson / Reuters
Volkswagenin sakkomaksimi jopa 90 miljardia – yhtiön johto Yhdysvaltoihin
Volkswagenin toimitusjohtaja Michael Horn nosti kädet ylös automessuilla Los Angelesissa marraskuussa
Päästöhuijausten maksimikorvaukset voisivat nousta Yhdysvalloissa kymmeniin miljardeihin. Lopullinen sakkosumma jäänee todennäköisesti kohtuullisemmaksi.
5.1.2016 14:24
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Yhdysvaltain hallituksen nostama kanne saksalaista autojättiä Volkswagenia vastaan voisi teoriassa johtaa jopa noin 80–90 miljardin dollarin eli noin 74–83 miljardin euron korvauksiin.

Volkswagenia voisi odottaa Yhdysvalloissa noin 37 500 dollarin sakko huijausautoa kohden, kustakin neljän eri lainkohdan rikkomisesta.

Oikeusministeriön virkamiehet kommentoivat uutistoimisto Bloombergille, että oikeus tuskin päätyy lähellekään maksimikorvausta, mutta korvaukset voivat silti olla miljardeja dollareja.

Volkswagen Ag
Taloustiedot
Y-tunnus 1819616-0
Kotipaikka Ulkomaat
Yhtiömuoto 60
TOL-luokka
Moottoriajoneuvojen valmistus
Kaikki yrityksen taloustiedot

Yhdysvaltain oikeusministeriö nosti maanantaina kanteen Volkswagenia vastaan huijausohjelmiston asentamisesta autoihin. Ministeriön mukaan Volkswagen on rikkonut liittovaltion saasteita säätelevää Clean Air Actia.

Volkswagen on myöntänyt, että se on asentanut osaan dieselautoistaan ohjelmiston, pienensi autojen päästöjä päästömittauksissa. Huijausohjelmisto on Yhdysvalloissa noin 600 000 autossa.

Kanne koskee myös joitakin Porche- ja Audi-malleja. Siviilikanteen lisäksi autojättiä saattaa odottaa lisäksi rikossyyte.

VW:n johto vierailee USA:ssa

Volkswagenin toimitusjohtajaksi lokakuussa nimitetty Matthias Müller ja Volkswagenin brändijohtaja Herbert Diess matkustavat Yhdysvaltoihin ensimmäistä kertaa päästöhuijauksen paljastumisen jälkeen.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

Müllerin on määrä tavata ainakin politiikkoja ensi viikolla. Diess puolestaan osallistuu automessuille.

– Yhdysvalloilla on keskeinen rooli, koska VW:lla on suurin taloudellinen uhka siellä, ja riskit muualla ovat vähentyneet tuntuvasti, arvioi frankfurtilaisen Bankhaus Metzlerin analyytikko Jürgen Pieper Bloombergille.

Volkswagenin osake on heikentynyt Frankfurtin pörssissä yli 22 prosenttia sen jälkeen kun Yhdysvaltain ympäristövirasto EPA kertoi syyskuussa autonvalmistajan myöntäneen huijanneensa päästötesteissä.

Yhtiön markkina-arvosta on sulanut yli kymmenen miljardia euroa.

5.1.2016 14:24
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (37)

Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Veikkaan, että tämäkin skandaali oli vaan USAn konkurssikypsän autoteollisuuden epätoivoinen yritys saada kasvatettua jenkkiautojen myyntiä.
Anonyymi: Auntie 5.1.2016 14:39

Anonyymi
Suomessa VW ei maksa mitään, tekee vain hokkuspokkustemput ja suomalaiset ovat tyytyväisiä.
Anonyymi: vastuunkantoa 5.1.2016 14:45

Anonyymi
Myös suomen pitää vaatia autoveron maksua volkkariltä koska volkkari on myynyt autoja väärällä verolla ja hyötynyt tästä kilpailutilanteessa. Volkkarihan on luvannut maksaa veroseuraamukset eli pallo on nyt hallituksella vai mitä Sipilä?
Anonyymi: fhjgdd 5.1.2016 14:46

Anonyymi
Jospa pikkuhiljaa volkkari oppisi tekemään kestäviä autoja ja myöntäisi myös dsg- ja moottori- (öljynkulutus) ongelmat. Ylimielisyys on ollut huomattavaa.....ihan jo ruohonjuuri tasolla (automyyjät).
Anonyymi: Kessu 5.1.2016 14:49

Anonyymi
Lainvalvojat ovat outoa porukkaa rikollisten keskellä, loppuu kaikenlainen talousrikollisuus kuin seinään ja lukuisia oikeudenkäyntejä tiedossa ja hyvät naurut.
Anonyymi: lain_halveksuntaa 5.1.2016 14:57

Anonyymi
Hah haa Suomessa tuulipuvut ostavat entiseen tapaan volkkareita päästövedätyksen jälkeenkin.

Talvivaaran osakkeetkin menivät taannoin kaupaksi vaikka firma oli melkein konkassa.

Suomi lammas on kyllä älyttömin olio Pohjolassa ei voi muuta sanoa.
Anonyymi: Päivän_pieru 5.1.2016 15:01

Anonyymi
Hah haa Suomessa tuulipuvut ostavat entiseen tapaan volkkareita päästövedätyksen jälkeenkin.

Talvivaaran osakkeetkin menivät taannoin kaupaksi vaikka firma oli melkein konkassa.

Suomi lammas on kyllä älyttömin olio Pohjolassa ei voi muuta sanoa.


Samaan hengenvetoon SIPERIASTA vyöryvä kylmä ilma, täyttä pascaa päivästä toiseen.
Anonyymi: SUOMI_PUMMIT 5.1.2016 15:09

Anonyymi
Tulli voisi periä autoveroja ja vähän muitakin veroja volkkarilta samalla innolla millä niitä peritään suomaalaisilta.
Jos tämä ei auta niin suomaalaiset voisivat tehdä työsuojelutarkastuksen tehtaille ja kireimmän mukaan, niin olisi se vapriikki kiinni aika pitkään.
Anonyymi: sääntelyäsuomestager 5.1.2016 15:12

Anonyymi
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, Laakkonen?
Anonyymi: Yksi64tuhannesta 5.1.2016 15:14

Rekisteröitynyt käyttäjä
Minkä takia Amerikka on rankaissut Generals Motorsia pienemmällä sakolla? Tietenkin tämä on sitä kuuluisaa protektionismia, mistä olen peräänkuuluttanut jo kauan, ettei kannata tukea yhdysvaltoja ostamalla heidän tuotteitaan.

Konkurssikypsä valtio valtavine velkoineen.
Rekisteröitynyt käyttäjä: untergang 5.1.2016 15:33
Sivut: 1 2 3 4
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

16:43 Wärtsilä ostaa suomalaisen Eniramin
16:30 Globalisaation häviäjät kannattivat Brexitiä – "Tilanteesta pitää oppia"
15:36 Digitoday Kas kummaa: Onko tässä Huawein B-suunnitelma?
15:29 Näin Elisa onnistui saamaan Anvian itselleen – "Törkeä ja epäisänmaallinen temppu"
15:12 Osa Helsingin pörssin osakkeista jo toipunut Brexit-paniikista
14:29 Digitoday Suomi johtamaan EU:n puolustusviraston kyberhanketta
13:47 Brexit-ennuste: EKP lisää velkakirjaostoja 100 miljardiin kuukaudessa
13:33 Digitoday Uusi nettipankkiryöstö aiheutti miljoonatappiot: "Tusinoittain pankkeja murrettu"
13:19 Danske Bank arvioi: Suomen talouskasvu hiipuu selvästi, jos Britannian EU-ero etenee
12:57 Brexit voi kolauttaa ulkomaalaisten osaamiseen nojaavaa Lontoota
12:17 Nordea perustaa digiyksikön – vetäjäksi brittipankki RBS:n digijohtaja
12:03 Digitoday Jalokivikauppa rytisi 25 000 turvakameran hyökkäyksessä – myös Suomesta iskettiin
11:19 Digitoday Käytätkö Facebookia Chromella? Varo kavereidesi tekemiä merkintöjä
11:10 Kauppakamarin johtaja uhmaa ekonomistien Brexit-arvioita: ”En usko yhteen totuuteen”
10:23 Ilmalämpöpumpun tuoma säästö puhuttaa: ”Voidaan päätyä vain yhteen lopputulokseen”
10:22 Vakuutusyhtiöt myyvät evakuointiturvaa – milloin saa korvauksia?
10:04 Vienti laski huhtikuussa 11 % – öljyjalosteet valopilkku
09:29 Digitoday Mistä nyt tuulee: Microsoft jakaa Xboxeja Surfacen ostajille
09:17 Brexitin vaikutus hälvenee – pörssien odotetaan nousevan jo kolmatta päivää
08:37 Öljy kallistuu – tuotanto supistuu ja kysyntä kasvaa
07:48 HS: Varakkaat voivat kiertää asuntolainakaton vakuuksilla
07:13 Digitoday Windows 10:n jättipäivityksen ajankohta selvisi – tätä on luvassa
06:03 Digitoday Muistatko diaesitykset ystävien luona? Kohta näet niitä Facebookissa
06:01 Analyysi USA:n painajaisesta tuli totta: Tästä syystä maa pelkäsi Brexitiä jo 70-luvulla
29.6. Ministeri: Jos Brexit mietityttää, tulkaa Applen ja Facebookin perässä Irlantiin
29.6. Jorma Ollilan kokous kerää huippujohtajat Helsinkiin – teemana suuri murros
29.6. Volkswagen myöntyi jättikorvauksiin USA:ssa
29.6. Anvian pienosakkaat tyytymättömiä: "Pilkkahinnalla" meni
29.6. Nyt se ratkesi: Elisa ostaa Anvian osat
29.6. Kaikki eivät pääse nauttimaan kasvusta – 125 000 suomalaista vaarassa
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki5/20162016
VOLKSWAGEN11395848
TOYOTA11295767
SKODA10635333
FORD8544376
KIA7573351
OPEL5963069
VOLVO5243580
NISSAN5123455
AUDI5052874
MERCEDES-BENZ4662576
   
malli5/20162016
SKODA OCTAVIA5382572
VOLKSWAGEN GOLF4692190
NISSAN QASHQAI3522062
KIA RIO3521214
FORD FOCUS3411717
TOYOTA YARIS3321538
OPEL ASTRA2971535
TOYOTA AURIS2771661
VOLKSWAGEN PASSAT2721445
TOYOTA AVENSIS2661533

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy