Kirjaudu ▼
 

Volkswagenin myynti USA:ssa: -9,1 %

© Tami Chappell / Reuters
Volkswagenin myynti USA:ssa: -9,1 %
Skandaaliyhtiön Yhdysvaltain-myynnin lasku oli joulukuussa selvästi vähemmän kuin marraskuussa.
5.1.2016 21:34
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Saksalaisen Volkswagenin myynti laski 9,1 prosenttia viime kuussa Yhdysvalloissa. Yhtiö myi joulukuussa 30 956 autoa USA:ssa, kun edellisvuonna samaan aikaan autoja meni kaupaksi 34 058 kappaletta.

Volkswagen lakkasi myymästä useita diesel-ajoneuvojaan sen jälkeen, kun se jäi kiinni päästötestien kaunistelusta. Myynnin lasku joulukuussa oli kuitenkin alhaisempi kuin marraskuussa, jolloin toimitukset romahtivat 26 prosenttia.

Volkswagenin Tiguan- ja Golf-mallit kasvattivat myyntiään joulukuussa. Tiguan-katumaasturin toimitukset kasvoivat 132 prosenttia 4 900 kappaleeseen, mikä on mallin paras myyntikuukausi. Golf-mallien myynti kasvoi 30 prosenttia vuodentakaisesta 5 715 kappaleeseen.

∇ Mainos ∇
5.1.2016 21:34
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Volkswagen

Kommentit (10)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Ihan pxska auto, ei mikään ihme. Vaihteisto dsg, jakopää jne. Älkää hyvät ihmiset koskaan koskeko vw autoon. Auto voi hajota koska tahansa vaikka mittarissa olisi 50 km takana.
Anonyymi: Moottoriseppä 5.1.2016 23:00

Anonyymi
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, Laakkonen?
Anonyymi: Yksi64tuhannesta 5.1.2016 23:03

Anonyymi
Ai sulle jotain kompensaatioo? no way, ihanko oikeesti olet vagilta jotain ostanut caikka jakopää, vaihdelaatikko ja öljynkulutusongelmat on tiedetty jo yli vuosikymmenen?

Tuulipuku ostaa, hehheh, mitä sattuu.
Anonyymi: jessussentään 6.1.2016 1:58

Anonyymi
VW put optioiden osto luultavasti kannattaa.
Anonyymi: kakkiatuulettimeen 6.1.2016 11:25

Anonyymi
Ihan pxska auto, ei mikään ihme. Vaihteisto dsg, jakopää jne. Älkää hyvät ihmiset koskaan koskeko vw autoon. Auto voi hajota koska tahansa vaikka mittarissa olisi 50 km takana.
Ihan samaa olen kuullut korjaamoalan muiltakin miehiltä. Ihmetellään kovin, kun Audi syö melkoisesti öljyä 100.000 km:ssä vasta kolmen öljynvaihdon jälkeen...
Anonyymi: Trollikka 6.1.2016 14:32

Rekisteröitynyt käyttäjä
Muut automerkit postas jenkeissä sellasia 10% kasvu lukuja. Eli suhteellinen muutos petosbiilillä sellanen -20%. Tästä on hyvä jatkaa konkkaa kohti. Enron2.
Rekisteröitynyt käyttäjä: MontePython 6.1.2016 17:04

Anonyymi
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, Laakkonen?
Minkä takia Laakkosen pitäisi tarjota jotakin kompensaatiota? Eiköhän vastuu tässä sotkussa ole valmistajalla - ei maahantuojalla, eikä etenkään jälleenmyyjällä...
Anonyymi: Ihmettelen 6.1.2016 21:46

Anonyymi
Täällä yks toyota carina ajettu 1.4 miljoonaa ja nyt vasta meni ensinmäinen polttimo.

Mitään ei ole tarvinnut koskaan tehdä kuin lisätä öljyä sillä vanha katosi itsestään.
Anonyymi: VinkuIntiaani 7.1.2016 1:19

Rekisteröitynyt käyttäjä
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, Laakkonen?


Kylla sielta kesaksi uusi lippari tulee.
Rekisteröitynyt käyttäjä: Hanski_TO 7.1.2016 6:48

Anonyymi
Autovalmistaja Volkswagen ostaa noin 115 000 autoa takaisin Yhdysvalloissa päästöskandaalin vuoksi, kertoo Süddeutsche Zeitung.
==============================
Entä Suomessa, Laakkonen?
Anonyymi: Yksi64tuhannesta 7.1.2016 13:16
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti Yöaikaan lähetetyt kommentit päätyvät toimituksen tarkistettavaksi. Kommentit tarkistetaan ja hyväksytään seuraavan päivän aikana. Muina aikoina viestit ovat jälkimoderoinnissa.
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki8/20162016
VOLKSWAGEN10619100
TOYOTA10158785
FORD8626986
SKODA8127912
OPEL7335162
KIA6065041
NISSAN4865065
MERCEDES-BENZ4833973
AUDI3884156
VOLVO3825013
   
malli8/20162016
SKODA OCTAVIA4603932
VOLKSWAGEN GOLF3803421
OPEL ASTRA3582663
NISSAN QASHQAI2993072
FORD FIESTA2851891
TOYOTA AURIS2732527
KIA RIO2421826
TOYOTA YARIS2122271
VOLKSWAGEN POLO2111420
FORD FOCUS2092531

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy