Kirjaudu ▼
 

Volkswagenin myynti USA:ssa: -9,1 %

© Tami Chappell / Reuters
Volkswagenin myynti USA:ssa: -9,1 %
Skandaaliyhtiön Yhdysvaltain-myynnin lasku oli joulukuussa selvästi vähemmän kuin marraskuussa.
5.1.2016 21:34
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Saksalaisen Volkswagenin myynti laski 9,1 prosenttia viime kuussa Yhdysvalloissa. Yhtiö myi joulukuussa 30 956 autoa USA:ssa, kun edellisvuonna samaan aikaan autoja meni kaupaksi 34 058 kappaletta.

Volkswagen lakkasi myymästä useita diesel-ajoneuvojaan sen jälkeen, kun se jäi kiinni päästötestien kaunistelusta. Myynnin lasku joulukuussa oli kuitenkin alhaisempi kuin marraskuussa, jolloin toimitukset romahtivat 26 prosenttia.

Volkswagenin Tiguan- ja Golf-mallit kasvattivat myyntiään joulukuussa. Tiguan-katumaasturin toimitukset kasvoivat 132 prosenttia 4 900 kappaleeseen, mikä on mallin paras myyntikuukausi. Golf-mallien myynti kasvoi 30 prosenttia vuodentakaisesta 5 715 kappaleeseen.

∇ Mainos ∇
5.1.2016 21:34
Taloussanomat–Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Volkswagen

Kommentit (10)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Ihan pxska auto, ei mikään ihme. Vaihteisto dsg, jakopää jne. Älkää hyvät ihmiset koskaan koskeko vw autoon. Auto voi hajota koska tahansa vaikka mittarissa olisi 50 km takana.
Anonyymi: Moottoriseppä 5.1.2016 23:00

Anonyymi
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, Laakkonen?
Anonyymi: Yksi64tuhannesta 5.1.2016 23:03

Anonyymi
Ai sulle jotain kompensaatioo? no way, ihanko oikeesti olet vagilta jotain ostanut caikka jakopää, vaihdelaatikko ja öljynkulutusongelmat on tiedetty jo yli vuosikymmenen?

Tuulipuku ostaa, hehheh, mitä sattuu.
Anonyymi: jessussentään 6.1.2016 1:58

Anonyymi
VW put optioiden osto luultavasti kannattaa.
Anonyymi: kakkiatuulettimeen 6.1.2016 11:25

Anonyymi
Ihan pxska auto, ei mikään ihme. Vaihteisto dsg, jakopää jne. Älkää hyvät ihmiset koskaan koskeko vw autoon. Auto voi hajota koska tahansa vaikka mittarissa olisi 50 km takana.
Ihan samaa olen kuullut korjaamoalan muiltakin miehiltä. Ihmetellään kovin, kun Audi syö melkoisesti öljyä 100.000 km:ssä vasta kolmen öljynvaihdon jälkeen...
Anonyymi: Trollikka 6.1.2016 14:32

Rekisteröitynyt käyttäjä
Muut automerkit postas jenkeissä sellasia 10% kasvu lukuja. Eli suhteellinen muutos petosbiilillä sellanen -20%. Tästä on hyvä jatkaa konkkaa kohti. Enron2.
Rekisteröitynyt käyttäjä: MontePython 6.1.2016 17:04

Anonyymi
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, Laakkonen?
Minkä takia Laakkosen pitäisi tarjota jotakin kompensaatiota? Eiköhän vastuu tässä sotkussa ole valmistajalla - ei maahantuojalla, eikä etenkään jälleenmyyjällä...
Anonyymi: Ihmettelen 6.1.2016 21:46

Anonyymi
Täällä yks toyota carina ajettu 1.4 miljoonaa ja nyt vasta meni ensinmäinen polttimo.

Mitään ei ole tarvinnut koskaan tehdä kuin lisätä öljyä sillä vanha katosi itsestään.
Anonyymi: VinkuIntiaani 7.1.2016 1:19

Rekisteröitynyt käyttäjä
So far, only US owners have received any form of monetary compensation, with each owner receiving $1,000 in credit cards, dealership credit and free breakdown cover. In the UK, VW has introduced ‘loyalty bonus’ discounts to existing owners or their family members registered at the same address who buy a new VW. The discounts range from £400 to £1,500 off selected vehicles.
===============================
Mitä Suomessa tarjotaan kompensaationa, Laakkonen?


Kylla sielta kesaksi uusi lippari tulee.
Rekisteröitynyt käyttäjä: Hanski_TO 7.1.2016 6:48

Anonyymi
Autovalmistaja Volkswagen ostaa noin 115 000 autoa takaisin Yhdysvalloissa päästöskandaalin vuoksi, kertoo Süddeutsche Zeitung.
==============================
Entä Suomessa, Laakkonen?
Anonyymi: Yksi64tuhannesta 7.1.2016 13:16
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
 

Taloussanomat - Uutiset

12:10 Kuuluisan mainostoimiston pomo kiisti naisten syrjinnän - hyllytettiin välittömästi
10:59 Kiinalaiset sijoittajat ostivat yhdysvaltalaisen kasinojätin verkkopeliliiketoiminnan
10:14 Yle: Pikavipit paisuvat - velkasotku voi olla helposti 30 000 euroa
09:41 Kaleva: Ihmiskauppa lisääntyi rajusti Suomessa
06:03 Työntekijä, unohda lillukanvarret ja ole ylpeä keskinkertaisuudestasi
30.7. Asiakasomistaja HS:ssä: S-ryhmä on röyhkeä tietojen keruussa
30.7. Kanadalainen kannabisyhtiö etsii lainaa seuraavaan kasvuhyppyyn
30.7. EDF:n johtaja: Uskon, että uusi ydinvoimala saa luvan
30.7. Turistien määrä tippui Turkissa
30.7. Ilta-Sanomat Rahoitti Isisiin liittymistä opintolainalla – 19-vuotias suomalainen tuomittiin Britanniassa
30.7. The Guardian: Muovipussien käyttö romahti Englannissa
30.7. Monte dei Paschille pelastus yllättävältä suunnalta – jenkkipankit odottavat enää EKP:n lupaa
30.7. Hälventävätkö stressitestien tulokset pelkoja pankkikriisistä? ”Tilanne ei ole muuttunut”
30.7. Finanssivalvonta: Suurimpien Suomessa toimivien pankkien vakavaraisuus säilyi hyvänä
30.7. Näkökulma Saksalaiset eivät ilku, vaikka Brexit olikin oma maali
30.7. Digitoday Suomen kiristysohjelmakurimus alkoi vihaisesta miehestä: "Maksoin sen halvatun sakon"
30.7. Tiesitkö, että taloyhtiö voi mennä konkurssiin? Nämä ovat riskitekijät
30.7. Stressitestit julki – Nordea ja OP saivat puhtaat paperit, Italian kriisipankki Euroopan kehnoin
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki6/20162016
VOLKSWAGEN13187166
TOYOTA12547021
SKODA9426275
FORD9265302
OPEL6723741
KIA5873938
MERCEDES-BENZ5523128
NISSAN5263981
VOLVO5154095
AUDI5123386
   
malli6/20162016
VOLKSWAGEN GOLF5432733
SKODA OCTAVIA5043076
OPEL ASTRA3831918
TOYOTA AURIS3752036
NISSAN QASHQAI3522414
TOYOTA AVENSIS3441877
FORD FOCUS3222039
TOYOTA YARIS3201858
FORD FIESTA3121344
VOLKSWAGEN PASSAT2681713

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy