Kirjaudu ▼
 
Juuri nyt Pörssiosion tiedoissa esiintyy häiriöitä – vikaa selvitetään parhaillaan

Toyota kutsuu korjaamolle yli 19 000 autoa Suomessa

Bloomberg News
Toyota kutsuu korjaamolle yli 19 000 autoa Suomessa
Japanilainen autovalmistaja Toyota vetää takaisin 2,77 miljoonaa ajoneuvoa maailmanlaajuisesti. Suomessa kutsun korjaamolle saa 19 049 autoa.
14.11.2012 09:24
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Toyota kertoo havainneensa, että tietyissä sen valmistamissa autoissa ohjauksen väliakselin uraliitos voi ajan myötä löystyä. Tämä vika koskee Suomessa Toyotan malleista Avensista (2002-2008), Corollaa (2001-2004) ja Priusta (2003-2009).

Toinen Toyotan havaitsema vika on toisen sukupolven Toyota Priuksissa (2003-2009). Näissä autoissa on havaittu vaurioalttiutta hybridijärjestelmän jäähdytystä hoitavassa vesipumpussa.

Toyota kertoo lähestyvänsä Suomessa autojen haltijoita kirjeellä porrastetusti.

Toyota Auto Finland Oy Toyota Motor Europe NV/S.A.
Taloustiedot
Y-tunnus 1019670-5
Kotipaikka Vantaa
Yhtiömuoto OY
TOL-luokka
Henkilöautojen ja kevyiden moottoriajon. tukkukauppa
Kaikki yrityksen taloustiedot

Uutistoimisto Bloombergin mukaan Toyota kertoo, että sen tietoon ei ole tullut, että näistä vioista olisi aiheutunut onnettomuuksia. Toyota ei antanut arviota siitä, kuinka paljon korjausoperaatiot sille maailmanlaajuisesti maksavat.

Edellinen korjaamokutsu
kuukausi sitten

Toyotan edellisestä korjauskutsusta on ehtinyt kulua vain vähän aikaa. Lokakuussa Toyota kertoi vetävänsä takaisin 7,43 miljoonaa ajoneuvoa maailmanlaajuisesti viallisten ikkunoiden virtakytkimien vuoksi. Suomessa lokakuun kutsu koski 26 000 autoa.

∇ Mainos ∇
14.11.2012 09:24
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Toyota

Kommentit (57)

Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Toinen vaihtoehtohan on jättää kutsumatta.
Ennemmin näin päin.
Anonyymi: Kulttuurilähettiläs 14.11.2012 9:30

Anonyymi
3 vuoden sisällä ette saa yhtään japsi tuotetta sillä siellä alkaa armoton konkurssi tsunami.
Jenin arvo on pudonnut 1/5 osaan 1980 luvun jälkeen jolloin velka maailma meni lamaan.
Japani on velkaa 1 kvarditriljoonaa dollaria.
Anonyymi: future of amerika tu 14.11.2012 9:30

Anonyymi
Hienoa rehellisyyttä, jota toivoisi muiltakin valmistajilta.
Anonyymi: Seppo Mäkinen 14.11.2012 9:30

Anonyymi
Tämä on sitä vastuunkatoa!
Pikkasen toista, kuin tietyillä tunnetuilla saksalaismerkeillä, joiden suunnittelun kukkaset maksatetaan asiakkailla sitä mukaa, kun asiaks ne huomaa.
Anonyymi: Veronmaksaja 14.11.2012 9:31

Anonyymi
Vitsikkäästi TalSa on valinnut valokuvaan sen mallin, jota ei kutsuta mihinkään (Prius 2010-)...
Anonyymi: Jops 14.11.2012 9:32

Anonyymi
BMW-kuskina toivoisin samanlaista vastuunkantoa muncheniläisiltä takuuasioissa.
Anonyymi: Raimo 14.11.2012 9:35

Anonyymi
Toyota nauttii suuresta suosiosta.
Anonyymi: Suomen teille levinn 14.11.2012 9:38

Anonyymi
Jopa 11 vuotta vanhaan autoon tehdään takaisinkutsu. Todella hienoa toimintaa Toyota!

Tässä mallia muillekkin valmistajille kuinka vastuunkanto ei pääty takuuajan loppumiseen.
Anonyymi: Tyytyväinen kuluttaj 14.11.2012 9:43

Anonyymi
Esimerkillisen avointa toimintaa.
Anonyymi: BMW 14.11.2012 9:43

Anonyymi
Hienoa, esimerkillisen avointa toimintaa.
Anonyymi: Nimetön 14.11.2012 9:45
Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

11:41 Digitoday Se tapahtui taas: Selfie vei hengen
11:37 Alcatel-johtajan palkkiosta iso kohu: "Ei ole normaalia"
11:03 Solidium maksamassa valtiolle 266 miljoonaa osinkoja
10:57 Kreikalla oli 1,4 miljardin tavoite – pieleen meni
10:11 Häkävaroittimet testattiin ja tässä tulos: "Lopeta käyttö"
09:35 Outoa: Autoilukausi ohi – öljyvarastot piripinnassa
09:30 "Suomesta lähtenyt tuotanto tuskin palaa"
09:10 Yle selvitti, kuka lobbaa kovimmin komissiossa
08:57 Eräpäivä ovella: Viime vuonna suomalaisille yli kolmen miljoonan turha lasku
08:24 Digitoday Elon Musk paljasti "halpa-Teslan" aikataulun
08:19 Työllisyyden elpyminen nosti osan palkkoja USA:ssa
08:03 Eläkejohtaja ESS:ssä: Hyvin koulutetut nuoret menetetään ulkomaille
07:25 Työterveyslaitos HS:lle: Omalla ilmoituksella viikko sairauslomaa
06:01 Työhaastattelu silmänlumetta – "Ottaa niin päähän"
2.9. Legolla menee hyvin – myynti paisui lähes neljänneksen
2.9. EU-ehdotus Itämerelle: Vähemmän turskaa, enemmän kampelaa
2.9. Näin monta puuta maailmassa on – luku yllätti
2.9. Tänä vuonna romahti – Venäjä ja Kiina eivät yllä tavoitteeseen
2.9. Digitoday Jenkit Nokian karttakaupasta: Antaa mennä!
2.9. Spekulointi natsijunan lastilla kiihtyy – "Tämä on sepite"
2.9. Ilta-Sanomat Hallitukselta ylimääräinen 30 miljoonan euron lisäbudjetti
2.9. "Terveydenhuoltoala oli liian pitkään hyvä bisnes"
2.9. Soinin "kryptiset" puheet hämmensivät jenkkitoimittajan
2.9. Syriza johtaa yhä kyselyitä Kreikassa
2.9. Suomeen tulossa uusia pankkeja – asuntolainaa halvalla
2.9. Digitoday Huawei kopioi Nokian tunnuksen? "Liimaa ja leikkaa"
2.9. Elämme vuotta 2015: Polio palasi Eurooppaan
2.9. Verottaja möhli: 11 500:aa verotettiin virheellisesti
2.9. Suomalaisfirman yrityskauppa joutui EU:n suurennuslasin alle
2.9. Digitoday Microsoft: Emme tuoneet vanhoihin Windowseihin vakoilua
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki8/20152015
TOYOTA10527767
VOLKSWAGEN9369053
SKODA7166934
FORD6965810
KIA6704553
OPEL5223674
NISSAN5175145
AUDI3793904
VOLVO3735032
BMW3663489
   
malli8/20152015
SKODA OCTAVIA4654315
TOYOTA YARIS3552208
VOLKSWAGEN GOLF3323781
VOLKSWAGEN PASSAT3232557
TOYOTA AVENSIS3121837
NISSAN QASHQAI3083040
KIA RIO2831657
FORD FIESTA2331701
TOYOTA AURIS2232028
FORD MONDEO1941473

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy