Kirjaudu ▼
 

Toyota kutsuu korjaamolle yli 19 000 autoa Suomessa

Bloomberg News
Toyota kutsuu korjaamolle yli 19 000 autoa Suomessa
Japanilainen autovalmistaja Toyota vetää takaisin 2,77 miljoonaa ajoneuvoa maailmanlaajuisesti. Suomessa kutsun korjaamolle saa 19 049 autoa.
14.11.2012 09:24
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Toyota kertoo havainneensa, että tietyissä sen valmistamissa autoissa ohjauksen väliakselin uraliitos voi ajan myötä löystyä. Tämä vika koskee Suomessa Toyotan malleista Avensista (2002-2008), Corollaa (2001-2004) ja Priusta (2003-2009).

Toinen Toyotan havaitsema vika on toisen sukupolven Toyota Priuksissa (2003-2009). Näissä autoissa on havaittu vaurioalttiutta hybridijärjestelmän jäähdytystä hoitavassa vesipumpussa.

Toyota kertoo lähestyvänsä Suomessa autojen haltijoita kirjeellä porrastetusti.

Toyota Auto Finland Oy Toyota Motor Europe NV/S.A.
Taloustiedot
Y-tunnus 1019670-5
Kotipaikka Vantaa
Yhtiömuoto OY
TOL-luokka
Henkilöautojen ja kevyiden moottoriajon. tukkukauppa
Kaikki yrityksen taloustiedot

Uutistoimisto Bloombergin mukaan Toyota kertoo, että sen tietoon ei ole tullut, että näistä vioista olisi aiheutunut onnettomuuksia. Toyota ei antanut arviota siitä, kuinka paljon korjausoperaatiot sille maailmanlaajuisesti maksavat.

Edellinen korjaamokutsu
kuukausi sitten

Toyotan edellisestä korjauskutsusta on ehtinyt kulua vain vähän aikaa. Lokakuussa Toyota kertoi vetävänsä takaisin 7,43 miljoonaa ajoneuvoa maailmanlaajuisesti viallisten ikkunoiden virtakytkimien vuoksi. Suomessa lokakuun kutsu koski 26 000 autoa.

∇ Mainos ∇
14.11.2012 09:24
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Toyota

Kommentit (57)

Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Toinen vaihtoehtohan on jättää kutsumatta.
Ennemmin näin päin.
Anonyymi: Kulttuurilähettiläs 14.11.2012 9:30

Anonyymi
3 vuoden sisällä ette saa yhtään japsi tuotetta sillä siellä alkaa armoton konkurssi tsunami.
Jenin arvo on pudonnut 1/5 osaan 1980 luvun jälkeen jolloin velka maailma meni lamaan.
Japani on velkaa 1 kvarditriljoonaa dollaria.
Anonyymi: future of amerika tu 14.11.2012 9:30

Anonyymi
Hienoa rehellisyyttä, jota toivoisi muiltakin valmistajilta.
Anonyymi: Seppo Mäkinen 14.11.2012 9:30

Anonyymi
Tämä on sitä vastuunkatoa!
Pikkasen toista, kuin tietyillä tunnetuilla saksalaismerkeillä, joiden suunnittelun kukkaset maksatetaan asiakkailla sitä mukaa, kun asiaks ne huomaa.
Anonyymi: Veronmaksaja 14.11.2012 9:31

Anonyymi
Vitsikkäästi TalSa on valinnut valokuvaan sen mallin, jota ei kutsuta mihinkään (Prius 2010-)...
Anonyymi: Jops 14.11.2012 9:32

Anonyymi
BMW-kuskina toivoisin samanlaista vastuunkantoa muncheniläisiltä takuuasioissa.
Anonyymi: Raimo 14.11.2012 9:35

Anonyymi
Toyota nauttii suuresta suosiosta.
Anonyymi: Suomen teille levinn 14.11.2012 9:38

Anonyymi
Jopa 11 vuotta vanhaan autoon tehdään takaisinkutsu. Todella hienoa toimintaa Toyota!

Tässä mallia muillekkin valmistajille kuinka vastuunkanto ei pääty takuuajan loppumiseen.
Anonyymi: Tyytyväinen kuluttaj 14.11.2012 9:43

Anonyymi
Esimerkillisen avointa toimintaa.
Anonyymi: BMW 14.11.2012 9:43

Anonyymi
Hienoa, esimerkillisen avointa toimintaa.
Anonyymi: Nimetön 14.11.2012 9:45
Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

11:44 Digitoday HS: Microsoft luopuu puhelimista - Suomeen jätti-irtisanomiset
10:39 Vauramo: Lentoyhtiöiden yhdistyminen vaikuttaa myös Finniriin – tavalla tai toisella
10:16 Kolumni Avoin kirje Bill Gatesille
10:05 Digitoday Microsoftilta tulossa uutisia: Työntekijät busseilla Tampereelta Espooseen
10:04 Danske Bank huolissaan: Asiakkaat tottuvat mataliin korkoihin
09:32 Digitoday "Törkeä temppu": Näin hyväksyt Windows 10 -asennuksen tietämättäsi
09:25 Kysely: Ylin johto ei murehdi tietomurron riskistä
08:46 Fed-johtaja: Kesä–heinäkuun koronnosto ei kiveen hakattu
08:37 Sopu syntyi yöllä: Kreikka saa 10,3 miljardin tukilainan
08:17 Uusi ilmiö mökkeilyssä: Kysyntää voi olla, vaikka ostajia ei
07:24 Hallitus päättää tänään Talvivaaran rahoituksesta – MTV: Kaivosta uhkaa alasajo
06:07 Digitoday Testi: Sony teki Xperia X:stä hämmentävän puhelimen
06:01 Analyysi Näin euromaiden velkataakka kevenee – paitsi Kreikan
24.5. Linnassa lymysi 1800-luvun kätköpulloja – 11 000 euron viiniä maistettiin avaamatta sitä
24.5. Monsanto sanoi ei – Bayerin 62 miljardin ostotarjous liian alhainen
24.5. Ruotsalainen tosi-tv-tähti menetti miljoonansa – päätyi leikkaamaan entisen linnansa nurmea
24.5. Digitoday Vai että tällaisia tuloksia – googlasivatko Nokia-miehet HMD-firmansa nimeä lainkaan?
24.5. Luxemburgia epäillään EU:n verosääntöjen rikkomisesta – komissio uhkaa viedä asian oikeuteen
24.5. Roviolla yli 300 lisenssisopimusta Angry Birds -tuotteista
24.5. Digitoday Tulihan se sieltä: Spotify pisti perhehinnoittelun kuntoon
24.5. Googlen vastaus aamulla alkaneeseen veroratsiaan: "Noudatamme täysin Ranskan lakia"
24.5. Euroryhmä haluaa sopia IMF:n kanssa Kreikan velkahelpotuksista vielä tänään
24.5. EU-tuella piti tulla työtä ja kasvua – "Tulokset ovat aivan liian laihoja"
24.5. Näissä osoitteissa Suomen suurituloisin prosentti viihtyy – yksi kaupunginosa Helsingissä ylitse muiden
24.5. Liikanen puolusti EKP:n rahapolitiikkaa: "Se on tukenut myös työllisyyttä"
24.5. Suomi erottuu muista Pohjoismaista Moody'sin vertailussa – eikä ainoastaan huonolla tavalla
24.5. Komissio hyväksyi Keskon Onninen-kaupan
24.5. Koneelle uusi talousjohtaja Microsoftilta
24.5. Digitoday Windows 10:n uudella päivityksellä on ikävä vaatimus
24.5. Googlen tiloissa Pariisissa on käynnissä laaja ratsia
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki4/20162016
VOLKSWAGEN11084709
SKODA10724270
TOYOTA10114638
FORD9113522
KIA8862594
VOLVO7023056
OPEL6462473
AUDI5992369
NISSAN5612943
BMW5502004
   
malli4/20162016
SKODA OCTAVIA5632034
VOLKSWAGEN GOLF4281721
FORD FOCUS3881376
KIA RIO369862
NISSAN QASHQAI3581710
OPEL ASTRA3361238
VOLKSWAGEN PASSAT2851173
TOYOTA YARIS2601206
TOYOTA AURIS2561384
TOYOTA AVENSIS2341267

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy