Kirjaudu ▼
 

Toyota kutsuu korjaamolle yli 19 000 autoa Suomessa

Bloomberg News
Toyota kutsuu korjaamolle yli 19 000 autoa Suomessa
Japanilainen autovalmistaja Toyota vetää takaisin 2,77 miljoonaa ajoneuvoa maailmanlaajuisesti. Suomessa kutsun korjaamolle saa 19 049 autoa.
14.11.2012 09:24
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Toyota kertoo havainneensa, että tietyissä sen valmistamissa autoissa ohjauksen väliakselin uraliitos voi ajan myötä löystyä. Tämä vika koskee Suomessa Toyotan malleista Avensista (2002-2008), Corollaa (2001-2004) ja Priusta (2003-2009).

Toinen Toyotan havaitsema vika on toisen sukupolven Toyota Priuksissa (2003-2009). Näissä autoissa on havaittu vaurioalttiutta hybridijärjestelmän jäähdytystä hoitavassa vesipumpussa.

Toyota kertoo lähestyvänsä Suomessa autojen haltijoita kirjeellä porrastetusti.

Uutistoimisto Bloombergin mukaan Toyota kertoo, että sen tietoon ei ole tullut, että näistä vioista olisi aiheutunut onnettomuuksia. Toyota ei antanut arviota siitä, kuinka paljon korjausoperaatiot sille maailmanlaajuisesti maksavat.

Edellinen korjaamokutsu
kuukausi sitten

Toyotan edellisestä korjauskutsusta on ehtinyt kulua vain vähän aikaa. Lokakuussa Toyota kertoi vetävänsä takaisin 7,43 miljoonaa ajoneuvoa maailmanlaajuisesti viallisten ikkunoiden virtakytkimien vuoksi. Suomessa lokakuun kutsu koski 26 000 autoa.

∇ Mainos ∇
14.11.2012 09:24
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Toyota

Kommentit (57)

Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Toinen vaihtoehtohan on jättää kutsumatta.
Ennemmin näin päin.
Anonyymi: Kulttuurilähettiläs 14.11.2012 9:30

Anonyymi
3 vuoden sisällä ette saa yhtään japsi tuotetta sillä siellä alkaa armoton konkurssi tsunami.
Jenin arvo on pudonnut 1/5 osaan 1980 luvun jälkeen jolloin velka maailma meni lamaan.
Japani on velkaa 1 kvarditriljoonaa dollaria.
Anonyymi: future of amerika tu 14.11.2012 9:30

Anonyymi
Hienoa rehellisyyttä, jota toivoisi muiltakin valmistajilta.
Anonyymi: Seppo Mäkinen 14.11.2012 9:30

Anonyymi
Tämä on sitä vastuunkatoa!
Pikkasen toista, kuin tietyillä tunnetuilla saksalaismerkeillä, joiden suunnittelun kukkaset maksatetaan asiakkailla sitä mukaa, kun asiaks ne huomaa.
Anonyymi: Veronmaksaja 14.11.2012 9:31

Anonyymi
Vitsikkäästi TalSa on valinnut valokuvaan sen mallin, jota ei kutsuta mihinkään (Prius 2010-)...
Anonyymi: Jops 14.11.2012 9:32

Anonyymi
BMW-kuskina toivoisin samanlaista vastuunkantoa muncheniläisiltä takuuasioissa.
Anonyymi: Raimo 14.11.2012 9:35

Anonyymi
Toyota nauttii suuresta suosiosta.
Anonyymi: Suomen teille levinn 14.11.2012 9:38

Anonyymi
Jopa 11 vuotta vanhaan autoon tehdään takaisinkutsu. Todella hienoa toimintaa Toyota!

Tässä mallia muillekkin valmistajille kuinka vastuunkanto ei pääty takuuajan loppumiseen.
Anonyymi: Tyytyväinen kuluttaj 14.11.2012 9:43

Anonyymi
Esimerkillisen avointa toimintaa.
Anonyymi: BMW 14.11.2012 9:43

Anonyymi
Hienoa, esimerkillisen avointa toimintaa.
Anonyymi: Nimetön 14.11.2012 9:45
Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki11/20142014
TOYOTA106111722
VOLKSWAGEN100412161
SKODA5889059
VOLVO5387120
FORD4746986
NISSAN4486095
MERCEDES-BENZ4075106
AUDI3995789
KIA3765760
BMW3284558
   
malli11/20142014
VOLKSWAGEN GOLF5055726
TOYOTA AURIS3863555
SKODA OCTAVIA3515534
NISSAN QASHQAI2583885
TOYOTA AVENSIS2492453
TOYOTA YARIS1922581
AUDI A31672018
KIA RIO1512167
FORD FOCUS1502114
VOLVO V401321636

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy