Kirjaudu ▼
 

Toyota kutsuu korjaamolle yli 19 000 autoa Suomessa

Bloomberg News
Toyota kutsuu korjaamolle yli 19 000 autoa Suomessa
Japanilainen autovalmistaja Toyota vetää takaisin 2,77 miljoonaa ajoneuvoa maailmanlaajuisesti. Suomessa kutsun korjaamolle saa 19 049 autoa.
14.11.2012 09:24
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Toyota kertoo havainneensa, että tietyissä sen valmistamissa autoissa ohjauksen väliakselin uraliitos voi ajan myötä löystyä. Tämä vika koskee Suomessa Toyotan malleista Avensista (2002-2008), Corollaa (2001-2004) ja Priusta (2003-2009).

Toinen Toyotan havaitsema vika on toisen sukupolven Toyota Priuksissa (2003-2009). Näissä autoissa on havaittu vaurioalttiutta hybridijärjestelmän jäähdytystä hoitavassa vesipumpussa.

Toyota kertoo lähestyvänsä Suomessa autojen haltijoita kirjeellä porrastetusti.

Uutistoimisto Bloombergin mukaan Toyota kertoo, että sen tietoon ei ole tullut, että näistä vioista olisi aiheutunut onnettomuuksia. Toyota ei antanut arviota siitä, kuinka paljon korjausoperaatiot sille maailmanlaajuisesti maksavat.

Edellinen korjaamokutsu
kuukausi sitten

Toyotan edellisestä korjauskutsusta on ehtinyt kulua vain vähän aikaa. Lokakuussa Toyota kertoi vetävänsä takaisin 7,43 miljoonaa ajoneuvoa maailmanlaajuisesti viallisten ikkunoiden virtakytkimien vuoksi. Suomessa lokakuun kutsu koski 26 000 autoa.

∇ Mainos ∇
14.11.2012 09:24
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Toyota

Kommentit (57)

Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Toinen vaihtoehtohan on jättää kutsumatta.
Ennemmin näin päin.
Anonyymi: Kulttuurilähettiläs 14.11.2012 9:30

Anonyymi
3 vuoden sisällä ette saa yhtään japsi tuotetta sillä siellä alkaa armoton konkurssi tsunami.
Jenin arvo on pudonnut 1/5 osaan 1980 luvun jälkeen jolloin velka maailma meni lamaan.
Japani on velkaa 1 kvarditriljoonaa dollaria.
Anonyymi: future of amerika tu 14.11.2012 9:30

Anonyymi
Hienoa rehellisyyttä, jota toivoisi muiltakin valmistajilta.
Anonyymi: Seppo Mäkinen 14.11.2012 9:30

Anonyymi
Tämä on sitä vastuunkatoa!
Pikkasen toista, kuin tietyillä tunnetuilla saksalaismerkeillä, joiden suunnittelun kukkaset maksatetaan asiakkailla sitä mukaa, kun asiaks ne huomaa.
Anonyymi: Veronmaksaja 14.11.2012 9:31

Anonyymi
Vitsikkäästi TalSa on valinnut valokuvaan sen mallin, jota ei kutsuta mihinkään (Prius 2010-)...
Anonyymi: Jops 14.11.2012 9:32

Anonyymi
BMW-kuskina toivoisin samanlaista vastuunkantoa muncheniläisiltä takuuasioissa.
Anonyymi: Raimo 14.11.2012 9:35

Anonyymi
Toyota nauttii suuresta suosiosta.
Anonyymi: Suomen teille levinn 14.11.2012 9:38

Anonyymi
Jopa 11 vuotta vanhaan autoon tehdään takaisinkutsu. Todella hienoa toimintaa Toyota!

Tässä mallia muillekkin valmistajille kuinka vastuunkanto ei pääty takuuajan loppumiseen.
Anonyymi: Tyytyväinen kuluttaj 14.11.2012 9:43

Anonyymi
Esimerkillisen avointa toimintaa.
Anonyymi: BMW 14.11.2012 9:43

Anonyymi
Hienoa, esimerkillisen avointa toimintaa.
Anonyymi: Nimetön 14.11.2012 9:45
Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

22:00 Vartiainen ja Rehn nousemassa eduskuntaan
21:43 Keskustalle tulossa kirkas vaalivoitto
21:39 Ylen ennuste: Kokoomus ja SDP jakavat hopeasijan
21:20 Berner ja Harkimo menossa läpi
20:28 Ensimmäinen ennuste julki: Kova kisa kakkospaikasta
19:03 Video Miten vaaleissa käy? Seuraa suoraa lähetystä
18:44 Keskusta vienee vaalivoiton – näin ilta etenee
18:20 Uusi eduskunta saa vaikeita asioita päätettäväkseen
17:41 Germanwingsin uhrien perheet voisivat hakea korvauksia USA:ssa
17:05 Toyota iskee Kiinan saasteita vastaan hybridiautojen avulla
16:28 Venäjä rakentaa 7 miljoonalla urheilukeskuksia – Krim saa omansa
15:48 Peugeot ja Dongfeng suuntaavat yhteistuumin Aasian markkinoille
10:46 Ministeri: Eurooppa turvassa Kreikan ongelmilta – Kreikka kärsii itse
09:59 BMW kutsuu takaisin lähes 92 000 Mini Cooperia
07:24 Moni yrittäjä haluaa eduskuntaan
07:02 Näkökulma Takki, jossa voi olla tasku jänikselle
05:05 Myönnetäänkö Kreikalle lisää lainaa? Näin puoluejohtajat vastaavat
05:01 Analyysi Vaalit paisuttavat velkamyyttiä
18.4. Kiistelty Uber tarjoaa äänestäjille ilmaisia kyytejä pääkaupunkiseudulla
18.4. TV: Putin valmis työskentelemään USA:n kanssa
18.4. Sinkkujen päivä toi Alibaballe miljardien myynnin – ja 120 000 euron sakot
18.4. Yhdysvallat hoputtaa Kreikan uudistuksia
18.4. Ford investoi 2,3 miljardia euroa Meksikoon – USA:n autotyöntekijät näreissään
18.4. Mbnet.fi 14 askelta – näin suojaat yksityisyyttäsi netissä
18.4. Kolumni Maanantaina ei naurata, vaalivoittaja
18.4. Näkökulma Eurooppa vastaan Facebook – Daavid vastaan Goljat?
18.4. Digitoday Tällainen on ulkomaille vietävä "Suomen Spotify"
18.4. Digitoday Suomesta musiikin suoratoiston suurvalta? Vuosia valmisteltu palvelu tulee pian
18.4. 100 euroa lisää liksaa – tarkista paljonko jää käteen
18.4. "Rynkyttäen ajava" Posti karttaa Volkkarin DSG:tä
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki3/20152015
TOYOTA13993175
NISSAN13472623
SKODA10272784
VOLKSWAGEN10073114
FORD7732122
VOLVO6702156
KIA6231607
AUDI5731677
HONDA532959
OPEL4621250
   
malli3/20152015
NISSAN QASHQAI6941488
SKODA OCTAVIA6221788
TOYOTA AURIS424919
TOYOTA YARIS412814
VOLKSWAGEN GOLF3931279
NISSAN MICRA390461
VOLKSWAGEN PASSAT306894
TOYOTA AVENSIS290745
FORD FOCUS290648
HONDA CIVIC288475

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy