Kirjaudu ▼
 

Toyota kutsuu korjaamolle yli 19 000 autoa Suomessa

Bloomberg News
Toyota kutsuu korjaamolle yli 19 000 autoa Suomessa
Japanilainen autovalmistaja Toyota vetää takaisin 2,77 miljoonaa ajoneuvoa maailmanlaajuisesti. Suomessa kutsun korjaamolle saa 19 049 autoa.
14.11.2012 09:24
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Toyota kertoo havainneensa, että tietyissä sen valmistamissa autoissa ohjauksen väliakselin uraliitos voi ajan myötä löystyä. Tämä vika koskee Suomessa Toyotan malleista Avensista (2002-2008), Corollaa (2001-2004) ja Priusta (2003-2009).

Toinen Toyotan havaitsema vika on toisen sukupolven Toyota Priuksissa (2003-2009). Näissä autoissa on havaittu vaurioalttiutta hybridijärjestelmän jäähdytystä hoitavassa vesipumpussa.

Toyota kertoo lähestyvänsä Suomessa autojen haltijoita kirjeellä porrastetusti.

Toyota Auto Finland Oy Toyota Motor Europe NV/S.A.
Taloustiedot
Y-tunnus 1019670-5
Kotipaikka Vantaa
Yhtiömuoto OY
TOL-luokka
Henkilöautojen ja kevyiden moottoriajon. tukkukauppa
Kaikki yrityksen taloustiedot

Uutistoimisto Bloombergin mukaan Toyota kertoo, että sen tietoon ei ole tullut, että näistä vioista olisi aiheutunut onnettomuuksia. Toyota ei antanut arviota siitä, kuinka paljon korjausoperaatiot sille maailmanlaajuisesti maksavat.

Edellinen korjaamokutsu
kuukausi sitten

Toyotan edellisestä korjauskutsusta on ehtinyt kulua vain vähän aikaa. Lokakuussa Toyota kertoi vetävänsä takaisin 7,43 miljoonaa ajoneuvoa maailmanlaajuisesti viallisten ikkunoiden virtakytkimien vuoksi. Suomessa lokakuun kutsu koski 26 000 autoa.

∇ Mainos ∇
14.11.2012 09:24
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Toyota

Kommentit (57)

Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Toinen vaihtoehtohan on jättää kutsumatta.
Ennemmin näin päin.
Anonyymi: Kulttuurilähettiläs 14.11.2012 9:30

Anonyymi
3 vuoden sisällä ette saa yhtään japsi tuotetta sillä siellä alkaa armoton konkurssi tsunami.
Jenin arvo on pudonnut 1/5 osaan 1980 luvun jälkeen jolloin velka maailma meni lamaan.
Japani on velkaa 1 kvarditriljoonaa dollaria.
Anonyymi: future of amerika tu 14.11.2012 9:30

Anonyymi
Hienoa rehellisyyttä, jota toivoisi muiltakin valmistajilta.
Anonyymi: Seppo Mäkinen 14.11.2012 9:30

Anonyymi
Tämä on sitä vastuunkatoa!
Pikkasen toista, kuin tietyillä tunnetuilla saksalaismerkeillä, joiden suunnittelun kukkaset maksatetaan asiakkailla sitä mukaa, kun asiaks ne huomaa.
Anonyymi: Veronmaksaja 14.11.2012 9:31

Anonyymi
Vitsikkäästi TalSa on valinnut valokuvaan sen mallin, jota ei kutsuta mihinkään (Prius 2010-)...
Anonyymi: Jops 14.11.2012 9:32

Anonyymi
BMW-kuskina toivoisin samanlaista vastuunkantoa muncheniläisiltä takuuasioissa.
Anonyymi: Raimo 14.11.2012 9:35

Anonyymi
Toyota nauttii suuresta suosiosta.
Anonyymi: Suomen teille levinn 14.11.2012 9:38

Anonyymi
Jopa 11 vuotta vanhaan autoon tehdään takaisinkutsu. Todella hienoa toimintaa Toyota!

Tässä mallia muillekkin valmistajille kuinka vastuunkanto ei pääty takuuajan loppumiseen.
Anonyymi: Tyytyväinen kuluttaj 14.11.2012 9:43

Anonyymi
Esimerkillisen avointa toimintaa.
Anonyymi: BMW 14.11.2012 9:43

Anonyymi
Hienoa, esimerkillisen avointa toimintaa.
Anonyymi: Nimetön 14.11.2012 9:45
Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

15:55 Asiakasomistaja HS:ssä: S-ryhmä on röyhkeä tietojen keruussa
15:25 Kanadalainen kannabisyhtiö etsii lainaa seuraavaan kasvuhyppyyn
14:37 EDF:n johtaja: Uskon, että uusi ydinvoimala saa luvan
13:29 Turistien määrä tippui Turkissa
13:00 Ilta-Sanomat Rahoitti Isisiin liittymistä opintolainalla – 19-vuotias suomalainen tuomittiin Britanniassa
12:05 The Guardian: Muovipussien käyttö romahti Englannissa
11:34 Monte dei Paschille pelastus yllättävältä suunnalta – jenkkipankit odottavat enää EKP:n lupaa
10:45 Hälventävätkö stressitestien tulokset pelkoja pankkikriisistä? ”Tilanne ei ole muuttunut”
10:17 Finanssivalvonta: Suurimpien Suomessa toimivien pankkien vakavaraisuus säilyi hyvänä
07:15 Näkökulma Saksalaiset eivät ilku, vaikka Brexit olikin oma maali
06:16 Digitoday Suomen kiristysohjelmakurimus alkoi vihaisesta miehestä: "Maksoin sen halvatun sakon"
06:04 Tiesitkö, että taloyhtiö voi mennä konkurssiin? Nämä ovat riskitekijät
00:06 Stressitestit julki – Nordea ja OP saivat puhtaat paperit, Italian kriisipankki Euroopan kehnoin
29.7. BMW:n, Audin ja VW:n käyttämällä automaalilla linkkejä lapsityövoimaan
29.7. Digitoday Lähde: Apple muutti autohankkeensa suuntaa
29.7. Norjan Statoil ostaa öljykentän Brasiliasta 2,5 miljardilla dollarilla
29.7. Ekonomisti: Ruotsin talouskasvu on hidastunut merkittävästi
29.7. Digitoday Iskikö Venäjä taas Yhdysvaltain presidenttikisaan? FBI tutkii
29.7. Öljyn hinta painui heinäkuussa eniten vuoteen
29.7. Näin Norjassa: Kruunu sen kuin vahvistuu ja inflaatio puksuttaa vahvana
29.7. Opiskelijan syöpäkuolema muutti mainonnan sääntöjä Kiinassa – hakukonejätti Baidun tulos romahti
29.7. Elon Musk kehui 87 vuotta vanhaa kirjaa – harvinaisuus myytiin hetkessä loppuun ja hinta pomppasi 1 500 %
29.7. Googlelta selvä tulosparannus – tukea mainostuloista
29.7. Euroalueen talouskasvu ylsi odotuksiin – työttömiä 16,3 miljoonaa
29.7. Digitoday Putinin mahdoton nettihaaste: FSB keksi jo ratkaisun?
29.7. Yhdysvaltain talouskasvu jäi roimasti odotuksista
29.7. Pörssi loivassa laskussa – tappiolle jäänyt Pöyry -8 %
29.7. Taloyhtiöt ottavat lainaa ennätystahtia – kotitalouksien velkataakka kasvaa nyt kahta kautta
29.7. Turkulaisyrityksille jättitilaus matkustajalaivan suunnittelusta
29.7. Microsoftin Suomi-yt:t osuivat pahimmin 1 441 työntekijään – EU-komissio tukee miljoonilla
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki6/20162016
VOLKSWAGEN13187166
TOYOTA12547021
SKODA9426275
FORD9265302
OPEL6723741
KIA5873938
MERCEDES-BENZ5523128
NISSAN5263981
VOLVO5154095
AUDI5123386
   
malli6/20162016
VOLKSWAGEN GOLF5432733
SKODA OCTAVIA5043076
OPEL ASTRA3831918
TOYOTA AURIS3752036
NISSAN QASHQAI3522414
TOYOTA AVENSIS3441877
FORD FOCUS3222039
TOYOTA YARIS3201858
FORD FIESTA3121344
VOLKSWAGEN PASSAT2681713

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy