Kirjaudu ▼
 

Rikosbuumi rassaa yrityksiä: "Naftaa viedään koko ajan"

Erkki Raskinen
Rikosbuumi rassaa yrityksiä: "Naftaa viedään koko ajan"
Joka neljäs yritys kokee siihen kohdistuneiden rikosten määrän kasvaneen viimeisen kolmen vuoden aikana.
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Keskuskauppakamarin ja Helsingin seudun kauppakamarin tuoreen selvityksen mukaan joka neljäs yritys arvioi, että yrityksiin kohdistuneiden rikosten määrä on kasvanut viimeisen kolme vuoden ajan. Suurista, yli 250 henkeä työllistävistä yrityksistä näin arvio jopa 34 prosenttia.

Kauppakamarin asiantuntijan Kaisa Saarion mukaan yllättävää oli, että yritysten henkilöstöön kohdistuvat uhat ovat lisääntyneet selvästi. Erityisesti tämä näkyy kaupan- ja palvelualan yrityksissä, joissa työntekijät kohtaavat turvallisuusriskejä asiakaspalvelutilanteissa.

Kaikista kyselyyn vastanneista yrityksistä 38 prosenttia oli kokenut, että sen henkilöstöön oli kohdistunut turvallisuusriskejä. Henkilöstöön kohdistuvien turvallisuusriskien saldoluku kaikilla yrityksillä oli kymmenen, eli uhkien kasvun kokeneita yrityksiä oli kymmenen prosenttiyksikköä enemmän kuin niitä yrityksiä, joiden mielestä riskit ovat olleet laskussa.

Erilaisia esimerkkejä uhista oli laidasta laitaan. Eräässä yrityksessä ulkopuolinen henkilö oli pahoinpidellyt toimitusjohtajan työaikana, toisessa yrityksessä työntekijät kokevat neuvottelutilanteet hankalien asiakkaiden kanssa uhkaaviksi.

Tähän olisi helppo varautua.

Saarion mukaan puolet yrityksistä kaupan alalla ja palveluissa on laiminlyönyt riittävien toimintaohjeiden laatimisen väkivalta- ja uhkatilanteiden varalta. Hänen mukaansa työntekijöille pitäisi antaa selkeät ohjeistukset uhkatilanteiden varalta.

Vaikka uhkaavia tilanteita on paljon: vain neljässä prosentissa vastaajayrityksissä työntekijä on joutunut työssään väkivallan uhriksi.

Polttoainevarkaudet
lisääntyneet

Noin joka kuudes vastaajayritys koki, että yritysten omaisuuteen kohdistuneet riskit ovat kasvaneet kolmen vuoden aikana. Kauppakamarin mukaan omaisuusrikosten kohteeksi valikoituminen voi olla sattumanvaraista. Toisaalta kohteeksi voi päätyä myös pitkällisen rikollisen suunnittelun ja tarkkailun seurauksena.

Ongelma on erityinen rakennusalalla.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

– Työmaalla lukittuun työkalusäiliöön murtauduttiin työajan jälkeen ja sieltä vietiin arvokasta kalustoa, eräs yritys kertoi Kauppakamarille.

Tutkimuksen mukaan epätavallista hävikkiä oli havainnut 13 prosenttia yrityksistä. Kaisa Saario kertoo, että polttoainevarkaudet ovat nousseet esiin uutena ilmiönä. Hänen mukaansa on sekä kuljetus- että öljyalalla toimivat yritykset kertoivat polttoainevarkauksista. Myös poliisin tilastot tukevat asiaa.

– [Tämä on] erityisesti pääkaupunkiseudun ongelma, mutta yritykset kohtaavat polttoainevarkauksia myös kansainvälisessä toiminnassa, Saario sanoi tutkimuksen julkistamistilaisuudessa.

– Etelä-Ruotsi on jonkin yrityksen mukaan pahempi kuin Pietari. Naftaa viedään koko ajan.

Varkauksien taustalla on polttoaineen hinnan voimakas kasvu.

– Erityisesti poliisi on ollut huolissaan tästä kehityksestä, Saario sanoo.

Kauppakamarin Yritysten rikosturvallisuus 2012 selvitykseen vastasi yhteensä 1 681 Keskuskauppakamarin jäsenyritysten yritysjohtajaa. Edelliset tutkimukset tehtiin vuosina 2005 ja 2008.

Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (67)

Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 7
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Kauppakamari/EVA lienevät paniikissa nyt! Tutkimuksia,tekstiä,puolustelua tulee, joka päivä!
Yllättävää kiinnostusta!
Anonyymi: kmk 9.5.2012 15:33

Anonyymi
Voihan vee, suomessa ollaan Junttilan tyhmiä, miksei systeemi, maksa ensin ja tankkaa sitten? Tuota bensavarkauksien tappioita hoetaan vuodesta toiseen, kyllä on jossain mätää kun ei tilannetta korjata ajantasalle?
Anonyymi: Jokkantii! 9.5.2012 15:38

Anonyymi
Tällaista tämä sitten on kun viranomaiset omalla pakkovallankäytöllään tekevät 0,30 euroa litralta maksavasta tavarasta 1.60 euroa per litra maksavaa.
Anonyymi: Kohtuuttoman verotuk 9.5.2012 15:39

Anonyymi
Aloitusjutusta jäi pois se nafta...aijaa alle 2e!
Mutta, mikä on se summa joka nyhdetään muilta(työtekijöiltä,asiakkailta,Elyltä)??????
Anonyymi: kmk 9.5.2012 15:41

Anonyymi
On se kummallista näiden naftavarkaiden kanssa. Mikä suomalaiseen kuskiin on mennyt? Viime kesänäkin Helsingin Kalasataman ympäristössä naftaa lähti sitä luokkaa paljon rekkojen tankeista, että kuljetusyhtiöt joutuivat asentamaan lukot korkkeihin.

Ja tuo Etelä-Ruotsi. Mitä se Lars, Leif ja Håkan oikeen meinaavat?
Anonyymi: Abdulaziz 9.5.2012 15:42

Anonyymi
Minä olen huolissaan Kataisen ja Urpilaisen "kehityksestä"
Anonyymi: meiltä vietiin elämä 9.5.2012 15:43

Anonyymi
Mitä pahaa tässä on?
Anonyymi: Minä 9.5.2012 15:44

Anonyymi
Etelä-Ruotsi onkin nykyjään voimakkaasti monikulttuurista aluetta, pietari taas venäläisten valvomaa. Muutenkin kun rahat alkavat loppua niin lieveilmiöt kasvaa.

Mutta onneksi impivaara oli paljon pahempi, silloinkin varastettiin bensaa.
Anonyymi: Patu 9.5.2012 15:48

Anonyymi
Kauppakamari/EVA lienevät paniikissa nyt! Tutkimuksia,tekstiä,puolustelua tulee, joka päivä!Yllättävää kiinnostusta!


Ja sinun mielestäsi pitää puolustella selvää rikollisuutta, vai ?
Anonyymi: KL 9.5.2012 15:48

Anonyymi
Ihmiset ovat mätiä. On se surkeaa. Onneksi myös johtajat osaavat varastaa, niin säilyy tasapaino?
Anonyymi: Sairas Suomi kaipaa 9.5.2012 15:50
Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 7
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti Yöaikaan lähetetyt kommentit päätyvät toimituksen tarkistettavaksi. Kommentit tarkistetaan ja hyväksytään seuraavan päivän aikana. Muina aikoina viestit ovat jälkimoderoinnissa.
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

6.7. IMF valmis auttamaan Kreikkaa
6.7. EKP tiukensi vaatimuksia Kreikan pankeille
6.7. Voittaako Rosatom jopa sadan miljardin ydinvoimahankkeen?
6.7. Digitoday Miksi Migrit Energijan osoite vie kokoomusnuorten sivuille?
6.7. Kreikka sai uuden valtiovarainministerin
6.7. Digitoday Älyä ranteeseen: Perinteikäs kellovalmistaja kokeilee onneaan
6.7. Uusi uhka Kreikalle: Kaksi päivää, sitten alkavat mellakat
6.7. Digitoday Tietomurto paljasti inhottavia asioita valtioiden kyberapurista
6.7. Kehotus Kreikalle: drakma takaisin
6.7. EK: Työpaikan "rutiinisairastuja" tuntee oikeutensa
6.7. Fennovoima antoi ministeriölle lisäselvityksen – ei julkinen
6.7. Euro purettiin tänään – ajoitus sattumaa
6.7. Pankkijätti: Bitcoin voi olla uhka rahoitusyhtiöille
6.7. Säästöpankkiryhmä estää Kreikka-maksuja
6.7. Autokauppa jarrutti, ostajat odottelivat
6.7. Pitkä taistelu roskista – McDonald's ei vastuussa
6.7. Putin pirautti jo Kreikan pääministerille
6.7. Kreikka-draama sysii osakkeita laskuun
6.7. Dijsselbloem: Haluan yhä pitää Kreikan eurossa
6.7. Pohjolan vaarallisimmat asunnot – monet kiertävät lainaohjeita
6.7. Jääkö osakekauppasi toteutumatta? Syy voi olla tässä
6.7. Fennovoiman selvitystä odotellaan – yhtiö haluaa salata paperit
6.7. Norja antoi pois 15 miljoonaa barrelia öljyä – koston seuraus?
6.7. Kreikan kohtalon hetket käsillä
6.7. Suomen suurimmille pankeille lisää vaatimuksia
6.7. Digitoday Uudesta puhelimesta löytyi 71 sovellusta: Oikeus kutsuu
6.7. Venäjällä voi olla pian uusi piikki lihassa
6.7. Lähde: Tsakalotos kärkiehdokas Kreikan rahaministeriksi
6.7. Kreikan "ei" laskee Saksan korkoja
6.7. Nordea: EKP jatkaa hätärahoitusta
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki6/20152015
VOLKSWAGEN14166924
TOYOTA8235867
SKODA7815409
FORD7104379
NISSAN6264068
VOLVO6024029
AUDI4853138
OPEL4512675
KIA4453276
MERCEDES-BENZ4362730
   
malli5/20152015
VOLKSWAGEN GOLF6452953
SKODA OCTAVIA4643392
NISSAN QASHQAI3942349
TOYOTA YARIS3601564
VOLKSWAGEN PASSAT3321854
FORD FOCUS2471293
FORD FIESTA1881185
SKODA FABIA165679
FORD MONDEO1611122
VOLVO V401591043
1841125

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy