Kirjaudu ▼
 

Rikosbuumi rassaa yrityksiä: "Naftaa viedään koko ajan"

Erkki Raskinen
Rikosbuumi rassaa yrityksiä: "Naftaa viedään koko ajan"
Joka neljäs yritys kokee siihen kohdistuneiden rikosten määrän kasvaneen viimeisen kolmen vuoden aikana.
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Keskuskauppakamarin ja Helsingin seudun kauppakamarin tuoreen selvityksen mukaan joka neljäs yritys arvioi, että yrityksiin kohdistuneiden rikosten määrä on kasvanut viimeisen kolme vuoden ajan. Suurista, yli 250 henkeä työllistävistä yrityksistä näin arvio jopa 34 prosenttia.

Kauppakamarin asiantuntijan Kaisa Saarion mukaan yllättävää oli, että yritysten henkilöstöön kohdistuvat uhat ovat lisääntyneet selvästi. Erityisesti tämä näkyy kaupan- ja palvelualan yrityksissä, joissa työntekijät kohtaavat turvallisuusriskejä asiakaspalvelutilanteissa.

Kaikista kyselyyn vastanneista yrityksistä 38 prosenttia oli kokenut, että sen henkilöstöön oli kohdistunut turvallisuusriskejä. Henkilöstöön kohdistuvien turvallisuusriskien saldoluku kaikilla yrityksillä oli kymmenen, eli uhkien kasvun kokeneita yrityksiä oli kymmenen prosenttiyksikköä enemmän kuin niitä yrityksiä, joiden mielestä riskit ovat olleet laskussa.

Erilaisia esimerkkejä uhista oli laidasta laitaan. Eräässä yrityksessä ulkopuolinen henkilö oli pahoinpidellyt toimitusjohtajan työaikana, toisessa yrityksessä työntekijät kokevat neuvottelutilanteet hankalien asiakkaiden kanssa uhkaaviksi.

Tähän olisi helppo varautua.

Saarion mukaan puolet yrityksistä kaupan alalla ja palveluissa on laiminlyönyt riittävien toimintaohjeiden laatimisen väkivalta- ja uhkatilanteiden varalta. Hänen mukaansa työntekijöille pitäisi antaa selkeät ohjeistukset uhkatilanteiden varalta.

Vaikka uhkaavia tilanteita on paljon: vain neljässä prosentissa vastaajayrityksissä työntekijä on joutunut työssään väkivallan uhriksi.

Polttoainevarkaudet
lisääntyneet

Noin joka kuudes vastaajayritys koki, että yritysten omaisuuteen kohdistuneet riskit ovat kasvaneet kolmen vuoden aikana. Kauppakamarin mukaan omaisuusrikosten kohteeksi valikoituminen voi olla sattumanvaraista. Toisaalta kohteeksi voi päätyä myös pitkällisen rikollisen suunnittelun ja tarkkailun seurauksena.

Ongelma on erityinen rakennusalalla.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

– Työmaalla lukittuun työkalusäiliöön murtauduttiin työajan jälkeen ja sieltä vietiin arvokasta kalustoa, eräs yritys kertoi Kauppakamarille.

Tutkimuksen mukaan epätavallista hävikkiä oli havainnut 13 prosenttia yrityksistä. Kaisa Saario kertoo, että polttoainevarkaudet ovat nousseet esiin uutena ilmiönä. Hänen mukaansa on sekä kuljetus- että öljyalalla toimivat yritykset kertoivat polttoainevarkauksista. Myös poliisin tilastot tukevat asiaa.

– [Tämä on] erityisesti pääkaupunkiseudun ongelma, mutta yritykset kohtaavat polttoainevarkauksia myös kansainvälisessä toiminnassa, Saario sanoi tutkimuksen julkistamistilaisuudessa.

– Etelä-Ruotsi on jonkin yrityksen mukaan pahempi kuin Pietari. Naftaa viedään koko ajan.

Varkauksien taustalla on polttoaineen hinnan voimakas kasvu.

– Erityisesti poliisi on ollut huolissaan tästä kehityksestä, Saario sanoo.

Kauppakamarin Yritysten rikosturvallisuus 2012 selvitykseen vastasi yhteensä 1 681 Keskuskauppakamarin jäsenyritysten yritysjohtajaa. Edelliset tutkimukset tehtiin vuosina 2005 ja 2008.

Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (67)

Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 7
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Kauppakamari/EVA lienevät paniikissa nyt! Tutkimuksia,tekstiä,puolustelua tulee, joka päivä!
Yllättävää kiinnostusta!
Anonyymi: kmk 9.5.2012 15:33

Anonyymi
Voihan vee, suomessa ollaan Junttilan tyhmiä, miksei systeemi, maksa ensin ja tankkaa sitten? Tuota bensavarkauksien tappioita hoetaan vuodesta toiseen, kyllä on jossain mätää kun ei tilannetta korjata ajantasalle?
Anonyymi: Jokkantii! 9.5.2012 15:38

Anonyymi
Tällaista tämä sitten on kun viranomaiset omalla pakkovallankäytöllään tekevät 0,30 euroa litralta maksavasta tavarasta 1.60 euroa per litra maksavaa.
Anonyymi: Kohtuuttoman verotuk 9.5.2012 15:39

Anonyymi
Aloitusjutusta jäi pois se nafta...aijaa alle 2e!
Mutta, mikä on se summa joka nyhdetään muilta(työtekijöiltä,asiakkailta,Elyltä)??????
Anonyymi: kmk 9.5.2012 15:41

Anonyymi
On se kummallista näiden naftavarkaiden kanssa. Mikä suomalaiseen kuskiin on mennyt? Viime kesänäkin Helsingin Kalasataman ympäristössä naftaa lähti sitä luokkaa paljon rekkojen tankeista, että kuljetusyhtiöt joutuivat asentamaan lukot korkkeihin.

Ja tuo Etelä-Ruotsi. Mitä se Lars, Leif ja Håkan oikeen meinaavat?
Anonyymi: Abdulaziz 9.5.2012 15:42

Anonyymi
Minä olen huolissaan Kataisen ja Urpilaisen "kehityksestä"
Anonyymi: meiltä vietiin elämä 9.5.2012 15:43

Anonyymi
Mitä pahaa tässä on?
Anonyymi: Minä 9.5.2012 15:44

Anonyymi
Etelä-Ruotsi onkin nykyjään voimakkaasti monikulttuurista aluetta, pietari taas venäläisten valvomaa. Muutenkin kun rahat alkavat loppua niin lieveilmiöt kasvaa.

Mutta onneksi impivaara oli paljon pahempi, silloinkin varastettiin bensaa.
Anonyymi: Patu 9.5.2012 15:48

Anonyymi
Kauppakamari/EVA lienevät paniikissa nyt! Tutkimuksia,tekstiä,puolustelua tulee, joka päivä!Yllättävää kiinnostusta!


Ja sinun mielestäsi pitää puolustella selvää rikollisuutta, vai ?
Anonyymi: KL 9.5.2012 15:48

Anonyymi
Ihmiset ovat mätiä. On se surkeaa. Onneksi myös johtajat osaavat varastaa, niin säilyy tasapaino?
Anonyymi: Sairas Suomi kaipaa 9.5.2012 15:50
Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 7
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

16:22 Kokeilu Saksassa: Poikkeavat liikennevalot varoittavat "puhelinzombeja"
14:24 RKP:n Haglund: Minityömalli Suomeen – alle 30-vuotiaat hyötyisivät
13:29 Snapchat solmi ainutlaatuisen olympiadiilin
12:22 Kiinassa julki tunnetun vaatemerkin "kopio" – kuluttajilta tyly vastaanotto
10:25 Ennustus: Öljymarkkinoilla tulossa täyskäännös – hinta alas 30 dollariin
07:12 Saksassa poksahtelee ja kuohuu koko ajan
06:10 Asuntokauppaan piikki lähiviikkoina? Lainakatto voi kiihdyttää
06:07 Digitoday Ei maksa mitään: Suosittu autopeli tulee pc:lle
06:03 2 kuukautta asuntolainojen muutokseen – "Päässyt unohtumaan monilta"
29.4. Nissan kutsuu korjattavaksi 3,5 miljoonaa autoa
29.4. Tutkimus: Naiset saavat epämääräisempää palautetta
29.4. Fortum valittaa Ruotsin hallinto-oikeuden veropäätöksistä
29.4. Tutkijoita Daimlerin toimipisteissä – etsivät merkkejä päästöhuijauksesta
29.4. Ukrainan separatistialueelle avattiin vale-Mäkkäri – McDonald's tutkii
29.4. Fazer ostaa kolme klassikkokeksiä takaisin
29.4. Tokmannin ensimmäinen pörssipäivä päättyi lähtölukemiin
29.4. KOMMENTTI: Muuttaisiko Lepomäki Suomen eurolinjan?
29.4. Uudet pörssiyhtiöt vetävät – Tokmanni houkutti myös ulkomaisia sijoittajia
29.4. Pankkiautomaatin keksijä tienasi patentilla 15 dollaria: "Voit kuvitella miltä tuntuu"
29.4. Markkinat riemastuivat Cargotecista – kurssi yli 10 prosentin nousussa
29.4. Viimeisen puhelinluettelon jako alkoi – "ei signaalia suuresta kysynnästä"
29.4. Digitoday F-Securelta vaisu tulos, "kaikkien aikojen tärkein" tuote lykkääntyi
29.4. Kiina huolestuttaa – EU alkaa valvoa teräksen tuontia
29.4. Ilmarisen sijoitustuotot miinukselle, salkusta suli vuodessa 1,2 miljardia
29.4. Cargotecin osake hurjassa nousussa – Tokmanni painui alle antihinnan
29.4. Digitoday "Googlen navigointisovellusta voi käyttää vakoiluun"
29.4. Määräaikaistalletukset romahtivat pienimmilleen 16 vuoteen
29.4. HBL: Suomi laittaa kehitysrahoitusta Dr. Oetker -pitsoihin ja luksushotelleihin
29.4. Euroalueen talouskasvu odotettua vahvempaa
29.4. Euroalue vajosi deflaatioon
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki3/20162016
TOYOTA14203627
VOLKSWAGEN11513601
NISSAN10862382
SKODA9883198
FORD8712611
VOLVO7242354
KIA6731708
HONDA6591408
MERCEDES-BENZ5941598
OPEL5811827
   
malli3/20162016
NISSAN QASHQAI5151352
SKODA OCTAVIA4741471
VOLKSWAGEN GOLF4491293
TOYOTA AURIS4371128
TOYOTA YARIS393946
TOYOTA AVENSIS3891033
FORD FOCUS313988
VOLKSWAGEN PASSAT274888
HONDA CIVIC272561
OPEL ASTRA269902

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy