Kirjaudu ▼
 

Rikosbuumi rassaa yrityksiä: "Naftaa viedään koko ajan"

Erkki Raskinen
Rikosbuumi rassaa yrityksiä: "Naftaa viedään koko ajan"
Joka neljäs yritys kokee siihen kohdistuneiden rikosten määrän kasvaneen viimeisen kolmen vuoden aikana.
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Keskuskauppakamarin ja Helsingin seudun kauppakamarin tuoreen selvityksen mukaan joka neljäs yritys arvioi, että yrityksiin kohdistuneiden rikosten määrä on kasvanut viimeisen kolme vuoden ajan. Suurista, yli 250 henkeä työllistävistä yrityksistä näin arvio jopa 34 prosenttia.

Kauppakamarin asiantuntijan Kaisa Saarion mukaan yllättävää oli, että yritysten henkilöstöön kohdistuvat uhat ovat lisääntyneet selvästi. Erityisesti tämä näkyy kaupan- ja palvelualan yrityksissä, joissa työntekijät kohtaavat turvallisuusriskejä asiakaspalvelutilanteissa.

Kaikista kyselyyn vastanneista yrityksistä 38 prosenttia oli kokenut, että sen henkilöstöön oli kohdistunut turvallisuusriskejä. Henkilöstöön kohdistuvien turvallisuusriskien saldoluku kaikilla yrityksillä oli kymmenen, eli uhkien kasvun kokeneita yrityksiä oli kymmenen prosenttiyksikköä enemmän kuin niitä yrityksiä, joiden mielestä riskit ovat olleet laskussa.

Erilaisia esimerkkejä uhista oli laidasta laitaan. Eräässä yrityksessä ulkopuolinen henkilö oli pahoinpidellyt toimitusjohtajan työaikana, toisessa yrityksessä työntekijät kokevat neuvottelutilanteet hankalien asiakkaiden kanssa uhkaaviksi.

Tähän olisi helppo varautua.

Saarion mukaan puolet yrityksistä kaupan alalla ja palveluissa on laiminlyönyt riittävien toimintaohjeiden laatimisen väkivalta- ja uhkatilanteiden varalta. Hänen mukaansa työntekijöille pitäisi antaa selkeät ohjeistukset uhkatilanteiden varalta.

Vaikka uhkaavia tilanteita on paljon: vain neljässä prosentissa vastaajayrityksissä työntekijä on joutunut työssään väkivallan uhriksi.

Polttoainevarkaudet
lisääntyneet

Noin joka kuudes vastaajayritys koki, että yritysten omaisuuteen kohdistuneet riskit ovat kasvaneet kolmen vuoden aikana. Kauppakamarin mukaan omaisuusrikosten kohteeksi valikoituminen voi olla sattumanvaraista. Toisaalta kohteeksi voi päätyä myös pitkällisen rikollisen suunnittelun ja tarkkailun seurauksena.

Ongelma on erityinen rakennusalalla.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

– Työmaalla lukittuun työkalusäiliöön murtauduttiin työajan jälkeen ja sieltä vietiin arvokasta kalustoa, eräs yritys kertoi Kauppakamarille.

Tutkimuksen mukaan epätavallista hävikkiä oli havainnut 13 prosenttia yrityksistä. Kaisa Saario kertoo, että polttoainevarkaudet ovat nousseet esiin uutena ilmiönä. Hänen mukaansa on sekä kuljetus- että öljyalalla toimivat yritykset kertoivat polttoainevarkauksista. Myös poliisin tilastot tukevat asiaa.

– [Tämä on] erityisesti pääkaupunkiseudun ongelma, mutta yritykset kohtaavat polttoainevarkauksia myös kansainvälisessä toiminnassa, Saario sanoi tutkimuksen julkistamistilaisuudessa.

– Etelä-Ruotsi on jonkin yrityksen mukaan pahempi kuin Pietari. Naftaa viedään koko ajan.

Varkauksien taustalla on polttoaineen hinnan voimakas kasvu.

– Erityisesti poliisi on ollut huolissaan tästä kehityksestä, Saario sanoo.

Kauppakamarin Yritysten rikosturvallisuus 2012 selvitykseen vastasi yhteensä 1 681 Keskuskauppakamarin jäsenyritysten yritysjohtajaa. Edelliset tutkimukset tehtiin vuosina 2005 ja 2008.

Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (67)

Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 7
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Kauppakamari/EVA lienevät paniikissa nyt! Tutkimuksia,tekstiä,puolustelua tulee, joka päivä!
Yllättävää kiinnostusta!
Anonyymi: kmk 9.5.2012 15:33

Anonyymi
Voihan vee, suomessa ollaan Junttilan tyhmiä, miksei systeemi, maksa ensin ja tankkaa sitten? Tuota bensavarkauksien tappioita hoetaan vuodesta toiseen, kyllä on jossain mätää kun ei tilannetta korjata ajantasalle?
Anonyymi: Jokkantii! 9.5.2012 15:38

Anonyymi
Tällaista tämä sitten on kun viranomaiset omalla pakkovallankäytöllään tekevät 0,30 euroa litralta maksavasta tavarasta 1.60 euroa per litra maksavaa.
Anonyymi: Kohtuuttoman verotuk 9.5.2012 15:39

Anonyymi
Aloitusjutusta jäi pois se nafta...aijaa alle 2e!
Mutta, mikä on se summa joka nyhdetään muilta(työtekijöiltä,asiakkailta,Elyltä)??????
Anonyymi: kmk 9.5.2012 15:41

Anonyymi
On se kummallista näiden naftavarkaiden kanssa. Mikä suomalaiseen kuskiin on mennyt? Viime kesänäkin Helsingin Kalasataman ympäristössä naftaa lähti sitä luokkaa paljon rekkojen tankeista, että kuljetusyhtiöt joutuivat asentamaan lukot korkkeihin.

Ja tuo Etelä-Ruotsi. Mitä se Lars, Leif ja Håkan oikeen meinaavat?
Anonyymi: Abdulaziz 9.5.2012 15:42

Anonyymi
Minä olen huolissaan Kataisen ja Urpilaisen "kehityksestä"
Anonyymi: meiltä vietiin elämä 9.5.2012 15:43

Anonyymi
Mitä pahaa tässä on?
Anonyymi: Minä 9.5.2012 15:44

Anonyymi
Etelä-Ruotsi onkin nykyjään voimakkaasti monikulttuurista aluetta, pietari taas venäläisten valvomaa. Muutenkin kun rahat alkavat loppua niin lieveilmiöt kasvaa.

Mutta onneksi impivaara oli paljon pahempi, silloinkin varastettiin bensaa.
Anonyymi: Patu 9.5.2012 15:48

Anonyymi
Kauppakamari/EVA lienevät paniikissa nyt! Tutkimuksia,tekstiä,puolustelua tulee, joka päivä!Yllättävää kiinnostusta!


Ja sinun mielestäsi pitää puolustella selvää rikollisuutta, vai ?
Anonyymi: KL 9.5.2012 15:48

Anonyymi
Ihmiset ovat mätiä. On se surkeaa. Onneksi myös johtajat osaavat varastaa, niin säilyy tasapaino?
Anonyymi: Sairas Suomi kaipaa 9.5.2012 15:50
Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 7
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

12:45 Ruotsi luopumassa energiayhtiöitä piinaavasta ydinvoimaverosta
12:38 Hobby Hallin uusi omistaja: Suomi on niin pieni, että on pakko olla monessa mukana
12:26 Digitoday Poliisi takavarikoi miljoonien bitcoinit: Myy huutokaupalla
11:54 St1 suunnittelee Turkuun seitsemän kilometrin syvyisiä reikiä
11:12 Saksan työttömyys ennätyksellisen alhaalla
10:46 Taaleri ostaa palan Inderesiä
10:16 Solteq aloittaa yt-neuvottelut
10:12 Onnibus hankkii uusia autoja ja lisää kierroksia lippukisassa
10:06 Digitoday Lataatko videoita Youtubesta? Sille voi tulla loppu
10:05 Valio aloittaa yt-neuvottelut – sulkemassa Tampereen meijerin
09:42 "Maksuajoista sopiminen tarkoittaa, että suuret sanelevat ehdot"
09:30 Vain metsätuotteet vanhalla tasolla – Vienti -10 %
09:03 Suomi hakee EU-rahaa Microsoftilta lähteville
08:35 Brasilian korruptioministeri erosi – oli sekaantunut korruptiotutkintaan
07:53 500 000 palkansaajan työehdoista sopu yöllä
06:05 Digitoday Windows 10 -asennus raivostutti: Suomalaisnainen marssi Microsoftin konttoriin
06:05 Satelliiteista tuli pieniä ja halpoja – Suomeenkin uusia avaruusyrityksiä
30.5. Digitoday "Vaarallinen": Googlen uusi sovellus Snowdenin hampaissa – kehittäjä vain pahensi asiaa
30.5. Kreikka velkojille: Vaatimukset ovat meille liikaa
30.5. Suomi jämähti kilpailukykyvertailussa – uutta pontta sopimuksesta?
30.5. Air Francen lentäjälakko uhkaa EM-kisalentoja
30.5. Takaako nollasopimus Suomen kilpailukyvyn? Ekonomistit eri mieltä
30.5. Digitoday Nokia pistää 4G:n minikopterin sisään
30.5. NSIG:n Okmetic-tarjous jatkuu – kauppa voi vaatia TEM:n siunauksen
30.5. Palkkaa maksettiin bensana – mätkyt menossa työntekijöiden pulitettavaksi
30.5. Rosatomin viesti Suomelle: Voimala kestää pidempään kuin yksikään poliittinen jakso
30.5. Ovakon säästöohjelma laajenee
30.5. Digitoday Tässäkö Applen seuraava ostos: HBO tai Netflix?
30.5. Vältä näitä kännykkävirheitä – uutta tietoa terveysvaikutuksista
30.5. Bitcoin-louhimo konkurssiin Ruotsissa
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki4/20162016
VOLKSWAGEN11084709
SKODA10724270
TOYOTA10114638
FORD9113522
KIA8862594
VOLVO7023056
OPEL6462473
AUDI5992369
NISSAN5612943
BMW5502004
   
malli4/20162016
SKODA OCTAVIA5632034
VOLKSWAGEN GOLF4281721
FORD FOCUS3881376
KIA RIO369862
NISSAN QASHQAI3581710
OPEL ASTRA3361238
VOLKSWAGEN PASSAT2851173
TOYOTA YARIS2601206
TOYOTA AURIS2561384
TOYOTA AVENSIS2341267

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy