Kirjaudu ▼
 

B-sarja on arkisimpia Mersuja ikinä

Lauri Puintila
B-sarja on arkisimpia Mersuja ikinä
Mercedes-Benzin uudessa B-sarjalaisessa on takana enemmän istumatilaa kuin saman valmistajan S-limusiinissa. Mutta kaikenlainen luksus loistaa poissaolollaan.
6.5.2012 06:15
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Uusittu Mercedes-Benzin B-sarjan malli voitti tänä vuonna Tekniikan Maailman talvitestin, joten ominaisuuksiltaan auton luulisi kelpaavan monille varmaa kulkinetta etsiville.

Myös hinta ja kokoluokka sopisivat niille Mersujen ystäville, joille A-sarjan kaupunkiautot ovat liian pieniä, ja C-sarja taas liian kallis. Yritysautopuolellakin tällaiset alle 35000 euron autot menevät hyvin kaupaksi.

Ainekset ovat kaikinpuolin kunnossa, mutta mitään hurjaa markkinat räjäyttävää myyntimenestystä tästä mallista ei vain ole tullut. Jokin erityinen vetovoimaisuus tästä tylsyyteen asti arkisesta B-Mersusta puuttuu.

Ilta-Sanomien koeajajien mielestä yksi syy voi olla ulkonäössä: B-malli näyttää ainakin 15-tuumaisilla vakiorenkailla hieman töpöltä.

Tosin tätä autoa ei kannata madaltaa juuri lainkaan liian matalaprofiilisilla elvistelyvanteilla, koska maavara ja käytettävyys esimerkiksi talvipolanteissa kaventuvat silloin olemattomiin.

Ajettavuudeltaan B ei tarjoa suuria elämyksiä: tällaisia peruseleettömiä etenijöitä useimmat hyvät perheautot ovat. Ohjaus on tarkka ja alusta toimiva, mutta edullisimmat moottorit ovat varsin puhdittomia.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

Osittain tämä selittyy taloudellisuustavoitteilla. Valmistaja on hionut B-sarjan ilmanvastusta niin pieneksi kuin mahdollista, ja moottoreissa painotetaan kulutuksen vähäisyyttä.

Tilavaa matka-autoa tarvitsevien kannalta B-sarjalainen on mitoitukseltaan oivallinen. Takapenkillä on mittauslukemien perusteella enemmän istumatilaa kuin saman valmistajan S-edustusautosarjassa.

Tavaratilankin koolla B-Mersu voittaa monet sporttifarmarit.

Mercedes-Benz B180 CDI A

Hinta: 34310 euroa
Teho: 109 hv, vääntö 250 Nm
Kulutus: 4,4 l / 100 km
CO2: 115 g/km
Tavaratila: 486 l

 

6.5.2012 06:15
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Mercedes Benz

Kommentit (65)


Anonyymi
Mersu ja saksalaiset on huonoja autoja. Ne hajoaa ihan heti enkä tykkää niiden ulkonäöstä.

Minulla ei kyllä ole niihin varaakaan. Ajan käytetyllä ranskalaisella, kuten nigerialaiset.
Anonyymi: nigerian auto paremp 6.5.2012 10:57

Anonyymi
Hinta ja hinta.Sillähän saisi kaksi rivitalohuoneistoa tai omakotitalon Puolangalta.


Joo, mutta nyt on otettava joko B-malli tai talo Mustikkavaarasta, vaikka rahaa olisi molempiin: tuollainen rupumoottori ei jaksa nousta Leipivaaraa ylöspäin, kumpaankaan suuntaan.

Sitten kun koneessa on 500 Nm vääntöä, ei (automaatin) tarvitse pykältää kyseisessä nyppylässä (kokeiltu on). Eli ostakaa mersunne sieltä C/E -sarjasta, vanhimpia 320 CDI:tä saa alle 15 tonnin.
Anonyymi: puolangalta muuttanu 6.5.2012 10:59

Anonyymi
Ihmettelen kun Talsasta on tullutkin autolehti joka puffaa mersuja ?
Anonyymi: Filleriä ? 6.5.2012 11:03

Anonyymi
Bemari on mosse. Siinä on mossen kone.
Anonyymi: adolf 6.5.2012 11:08

Anonyymi
Tyhymä ostaa saksalaisen auton. Halvemmalla saa toimivampia.
Anonyymi: asdasfasfasf 6.5.2012 11:09

Anonyymi
Osta sakemanni, vikaa joka osassa ja lahoaminen kovaa. Kokemusta on.
Anonyymi: Teemu 6.5.2012 11:09

Anonyymi
Parasta mersussa on jälleenmyyntiarvo: Ikinä et saa lähellekään sitä takasin mitä oot siitä maksanut.
Anonyymi: ei sakemannia 6.5.2012 11:10

Anonyymi
Saksalaiset autot on huonoja lähteen käyntiin talvella. Lisävirtaa vailla joka talvi. Naapurin mersu jaksaa aina naurattaa.
Anonyymi: mmm 6.5.2012 11:10

Anonyymi
Mersu on kuin jääkaappi talvella. Tarttee lisälämmitintä.
Anonyymi: asko 6.5.2012 11:12

Anonyymi
Mersu sopii hyvin tyhmille jotka ei tajua autoista mitään
Anonyymi: entinen mersun ja bm 6.5.2012 11:13
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

14:28 Siemens ylitti odotukset – "Luvut ovat erittäin vahvat"
14:02 Digitoday Kiinalainen nahkafirma vei Applea kuin litran mittaa – saa myydä "iPhoneja"
13:15 Asiakastieto teki selvän tulosparannuksen
13:12 Kauppa kävi euroalueella odotettua vaisummin maaliskuussa
12:45 Anonymous hyökkäsi Kreikan keskuspankkiin – varoittaa uusista kohteista
12:32 Digitoday Suomi Pohjoismaiden vaarallisin: Tunnetun firman viesteissä voi piillä vaara
12:15 EK:n kysely: Yritysten näkymät edelleen varovaiset, ei vielä isompaa käännettä
11:55 Pankinjohtajan neuvo lapsilleen: Älkää ostako asuntoa täältä
11:07 Näistä malleista alkavat päästöhuijattujen autojen korjaukset Suomessa
11:00 Kehuja Suomelle: "Innovatiivisempi kuin keskimääräinen eurooppalainen talous"
10:37 Digitoday Väärä Chrome-päivitys runtelee puhelimen ja jättää uhrille kamalan vaihtoehdon
10:18 Posti hakee innolla uutta liiketoimintaa – kokeili vanhusten tapaamispalvelua
09:53 Fiskarsin tulos valahti, liikevaihto kasvoi
09:30 Pörssi-Tokmannin ensimmäinen raportti: Liikevaihto kasvoi ja tappio pieneni
09:23 Ilta-Sanomat Ammattiliitto Pro: Kilpailukykysopimus vakavissa vaikeuksissa
08:39 Nokian Renkaat myi aiempaa halvemmalla
08:29 HKScanin hankala alkuvuosi: Liikaa sikaa Suomessa, liian vähän nautaa Ruotsissa
08:26 Taas uusi yhtiö pörssiin: Privanet harkitsee listautumista First Northiin
08:19 Nokian Renkaiden tulos parani, alitti odotukset
08:10 Arvio Fedistä: Koronnosto voi olla asialistalla jo ensi kuussa
07:45 Philips vie valaisinyksikön pörssiin
07:04 Digitoday Wlan-verkolla pysäyttävä nimi – 40 poistui lentokoneesta
06:01 Analyysi Nato-kysymyksen kaksi jokeria: Brexit ja Trump
3.5. Apple haluaa myydä käytettyjä iPhoneja halvalla – Intia torjuu suunnitelmat
3.5. Superrikkaiden päätökset kärjistivät vuosituhannen rajuinta finanssishokkia
3.5. Lufthansa: Lentolippujen hinnoissa kova laskupaine
3.5. Digitoday Varo hämärää leffapalvelua: "Parempi kuin Netflix"
3.5. Epävarmuus otti ohjat – öljy painui selvään laskuun
3.5. Pohjois-Irlannissa iloitaan: "Game of Thronesin taloudellinen vaikutus on uskomaton"
3.5. Digitoday Mars-tehtävä kärsi uuden kolauksen: Mönkijä ei valmistu ajoissa
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki4/20162016
VOLKSWAGEN11084709
SKODA10724270
TOYOTA10114638
FORD9113522
KIA8862594
VOLVO7023056
OPEL6462473
AUDI5992369
NISSAN5612943
BMW5502004
   
malli4/20162016
SKODA OCTAVIA5632034
VOLKSWAGEN GOLF4281721
FORD FOCUS3881376
KIA RIO369862
NISSAN QASHQAI3581710
OPEL ASTRA3361238
VOLKSWAGEN PASSAT2851173
TOYOTA YARIS2601206
TOYOTA AURIS2561384
TOYOTA AVENSIS2341267

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy