Kirjaudu ▼
 

B-sarja on arkisimpia Mersuja ikinä

Lauri Puintila
B-sarja on arkisimpia Mersuja ikinä
Mercedes-Benzin uudessa B-sarjalaisessa on takana enemmän istumatilaa kuin saman valmistajan S-limusiinissa. Mutta kaikenlainen luksus loistaa poissaolollaan.
6.5.2012 06:15
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Uusittu Mercedes-Benzin B-sarjan malli voitti tänä vuonna Tekniikan Maailman talvitestin, joten ominaisuuksiltaan auton luulisi kelpaavan monille varmaa kulkinetta etsiville.

Myös hinta ja kokoluokka sopisivat niille Mersujen ystäville, joille A-sarjan kaupunkiautot ovat liian pieniä, ja C-sarja taas liian kallis. Yritysautopuolellakin tällaiset alle 35000 euron autot menevät hyvin kaupaksi.

Ainekset ovat kaikinpuolin kunnossa, mutta mitään hurjaa markkinat räjäyttävää myyntimenestystä tästä mallista ei vain ole tullut. Jokin erityinen vetovoimaisuus tästä tylsyyteen asti arkisesta B-Mersusta puuttuu.

Ilta-Sanomien koeajajien mielestä yksi syy voi olla ulkonäössä: B-malli näyttää ainakin 15-tuumaisilla vakiorenkailla hieman töpöltä.

Tosin tätä autoa ei kannata madaltaa juuri lainkaan liian matalaprofiilisilla elvistelyvanteilla, koska maavara ja käytettävyys esimerkiksi talvipolanteissa kaventuvat silloin olemattomiin.

Ajettavuudeltaan B ei tarjoa suuria elämyksiä: tällaisia peruseleettömiä etenijöitä useimmat hyvät perheautot ovat. Ohjaus on tarkka ja alusta toimiva, mutta edullisimmat moottorit ovat varsin puhdittomia.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

Osittain tämä selittyy taloudellisuustavoitteilla. Valmistaja on hionut B-sarjan ilmanvastusta niin pieneksi kuin mahdollista, ja moottoreissa painotetaan kulutuksen vähäisyyttä.

Tilavaa matka-autoa tarvitsevien kannalta B-sarjalainen on mitoitukseltaan oivallinen. Takapenkillä on mittauslukemien perusteella enemmän istumatilaa kuin saman valmistajan S-edustusautosarjassa.

Tavaratilankin koolla B-Mersu voittaa monet sporttifarmarit.

Mercedes-Benz B180 CDI A

Hinta: 34310 euroa
Teho: 109 hv, vääntö 250 Nm
Kulutus: 4,4 l / 100 km
CO2: 115 g/km
Tavaratila: 486 l

 

6.5.2012 06:15
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Mercedes Benz

Kommentit (65)


Anonyymi
Mersu ja saksalaiset on huonoja autoja. Ne hajoaa ihan heti enkä tykkää niiden ulkonäöstä.

Minulla ei kyllä ole niihin varaakaan. Ajan käytetyllä ranskalaisella, kuten nigerialaiset.
Anonyymi: nigerian auto paremp 6.5.2012 10:57

Anonyymi
Hinta ja hinta.Sillähän saisi kaksi rivitalohuoneistoa tai omakotitalon Puolangalta.


Joo, mutta nyt on otettava joko B-malli tai talo Mustikkavaarasta, vaikka rahaa olisi molempiin: tuollainen rupumoottori ei jaksa nousta Leipivaaraa ylöspäin, kumpaankaan suuntaan.

Sitten kun koneessa on 500 Nm vääntöä, ei (automaatin) tarvitse pykältää kyseisessä nyppylässä (kokeiltu on). Eli ostakaa mersunne sieltä C/E -sarjasta, vanhimpia 320 CDI:tä saa alle 15 tonnin.
Anonyymi: puolangalta muuttanu 6.5.2012 10:59

Anonyymi
Ihmettelen kun Talsasta on tullutkin autolehti joka puffaa mersuja ?
Anonyymi: Filleriä ? 6.5.2012 11:03

Anonyymi
Bemari on mosse. Siinä on mossen kone.
Anonyymi: adolf 6.5.2012 11:08

Anonyymi
Tyhymä ostaa saksalaisen auton. Halvemmalla saa toimivampia.
Anonyymi: asdasfasfasf 6.5.2012 11:09

Anonyymi
Osta sakemanni, vikaa joka osassa ja lahoaminen kovaa. Kokemusta on.
Anonyymi: Teemu 6.5.2012 11:09

Anonyymi
Parasta mersussa on jälleenmyyntiarvo: Ikinä et saa lähellekään sitä takasin mitä oot siitä maksanut.
Anonyymi: ei sakemannia 6.5.2012 11:10

Anonyymi
Saksalaiset autot on huonoja lähteen käyntiin talvella. Lisävirtaa vailla joka talvi. Naapurin mersu jaksaa aina naurattaa.
Anonyymi: mmm 6.5.2012 11:10

Anonyymi
Mersu on kuin jääkaappi talvella. Tarttee lisälämmitintä.
Anonyymi: asko 6.5.2012 11:12

Anonyymi
Mersu sopii hyvin tyhmille jotka ei tajua autoista mitään
Anonyymi: entinen mersun ja bm 6.5.2012 11:13
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

17.12. Fed muutti ohjeistuksen sanamuotoa: "kärsivällinen"
17.12. Saksan autobahn-maksu ulkomaalaisille etenee
17.12. Venäjä haluaa lopettaa "valuuttamarkkinan bakkanaalit"
17.12. USA avaa suurlähetystön Kuubaan ja löysää pakotteita
17.12. Kreikka ei saanut presidenttiä – uhkana uudet vaalit
17.12. Tikkurilakin nostaa hintoja – yrittää hyötyä ruplasyöksystä
17.12. Vika iski verkkokauppaan: Tuhansia tuotteita liki ilmaiseksi
17.12. Suomi saa EU:lta 1,3 miljardia investointeihin
17.12. Venäjän pumput eivät hidastu – öljy jatkaa alamäkeä
17.12. Sähköalaa uhannut työsulku peruuntui
17.12. EU kerää verosopimukset – "tarvitsemme kokonaiskuvan"
17.12. Digitoday Google muuraa Gmailia: Selainpalikoita voi hajota
17.12. Analyytikko öljysyöksystä: "Poliittiset seuraukset voivat olla arvaamattomat"
17.12. Trafi nostaa maksuja
17.12. Digitoday Laitatko kuvia Facebookiin? – Nyt tämä säädetään puolestasi
17.12. Markkinaluisu iski Venäjä-rahastot roimalle pakkaselle
17.12. Venäjä-yhtiöt halpenevat pörssissä
17.12. Talvivaaran työntekijöillä on kohtalonhetki keväällä
17.12. "Vaikea nähdä, että talous sukeltaisi uudestaan"
17.12. Rupla upposi, Stockmann nostaa hintoja: "Pahin vielä edessä"
17.12. Patria myy avaruusyksikkönsä Sveitsiin
17.12. Suomi-possu löysi uuden osoitteen – syynä Venäjä
17.12. Kriisi iskee Putinin kavereihin: yli 10 miljardia sulanut
17.12. VM ennustaa: Suomi nousee taantumasta
17.12. EU aikoo laajentaa Putin-pakotteita
17.12. Ilta-Sanomat Ruplan romahduksen erikoinen seuraus Venäjällä - tungosta Ikeassa
17.12. Näin Venäjällä: Ruplan romahdus viidenneksi tärkein uutinen
17.12. Nyt se alkoi: Venäjä käynnisti ruplan tukemisen
17.12. Laittomista lakoista huolimatta ABB:llä ennätysvuosi Suomessa
17.12. Tätä markkinat odottavat: Ruplalle tukea pian jättiostoin
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki11/20142014
TOYOTA106111722
VOLKSWAGEN100412161
SKODA5889059
VOLVO5387120
FORD4746986
NISSAN4486095
MERCEDES-BENZ4075106
AUDI3995789
KIA3765760
BMW3284558
   
malli11/20142014
VOLKSWAGEN GOLF5055726
TOYOTA AURIS3863555
SKODA OCTAVIA3515534
NISSAN QASHQAI2583885
TOYOTA AVENSIS2492453
TOYOTA YARIS1922581
AUDI A31672018
KIA RIO1512167
FORD FOCUS1502114
VOLVO V401321636

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy