Kirjaudu ▼
 

Alle sadan gramman Hyundai

Harry Kuurio
Alle sadan gramman Hyundai
Uusittu Hyundai i30 kulkisi ainakin teoriassa hyvin säästeliäästi: sen pikkudieselin hiilidioksidipäästöt jäävät tehtaan ilmoituksen mukaan 97 grammaan kilometriltä. Todelliset kulutuslukemat ovat sitten jotain muuta.
29.4.2012 06:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Korealainen Huyndai i30 on saanut malliuudistuksessa raikkaamman ilmeen ja hivenen aiempaa tyylikkäämmän sisustuksen. Yhtiölle tämä kokoluokka on eurooppalaisessa markkinaosuustaistossa erittäin tärkeä.

Ilta-Sanomien koeajajien mielestä auton ajettavuus on hyvällä tolalla: suuntavakavuudessa ei ole moitittavaa ja jousituskin toimii arkiajossa mukavasti.

1,6-litrainen sitkeä turbodiesel on säästäväisen kuskin toivemoottori, ainakin teoriassa. CO2-päästöt jäävät 97 grammaan kilometriltä. Tämä siis silloin, jos kulutus pysyisi valmistajan ilmoittamassa 3,7 litrassa sadalla kilometrillä.

Koeajossa auton kulutus nousi 5,4 litraan, mihin osasyynä tietysti ovat kitkarenkaat ja kevättalvinen ajokeli.

Säästäväisyyden tavoittelu tuntuu kaupunkiajossa. Hyundain 6-vaihteisen manuaalilaatikon välitykset vaikuttivat koeajajien mielestä hivenen liian pitkiltä. Auto jyristääkin helposti matalilla kierroksilla.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

Äänimaisemaa hallitsee moottoritienopeuksissa selvästi kuuluva rengasmelu.

Varustelu on kohtalainen, mutta kalliimmassa Comfort-varustetasossakin joitain vakionopeussäätimen kaltaisia pikkuherkkuja joutuu ostamaan lisävarusteina. Kuljettajan istuinsäädöt voisivat olla monipuolisemmat.

Tavaratila on tässä 5-ovisessa mallissa pienenpuoleinen. Myöhemmin tänä vuonna markkinoille tuleva farmarikori sopinee perhekäyttöön paremmin. Kokonaisuutena i30 on koeajajien mielestä toimiva, varsin laadukkaasti koottu perusauto.

Hyundai i30 1,6 CRDi 6MT Comfort

Hinta: 21990 euroa
Teho: 128 hv, vääntö 260 Nm
Kulutus: tehtaan ilm. 3,7 l /100 km
CO2: 97 g/km
Tavaratila: 378 l

29.4.2012 06:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Hyundai

Kommentit (52)

Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Se on yksi sama mikä co2 päästöt ovat oikeasti. Tärkeintä on saada teoreettiset päästöt alas, jotta saa verot alas
Anonyymi: dsffds 29.4.2012 6:49

Anonyymi
tuonhan voi ottaa kauppaan mukaan.
Anonyymi: kevyt on 29.4.2012 6:51

Anonyymi
"Todelliset kulutuslukemat ovat sitten jotain muuta."
-Todelliset lukemat riippuvat täysin kuljettajan ajotyylistä: jos tehoa revitään irti jatkuvasti, ajetaan hakien suuria nopeuksia eikä ennakoida liikenteessä - ovat kulutuslukemat todella jotain muuta kuin nimellinen EU-kulutus.

Pyrkimällä ennakoimaan liikennetilanteita, keskittymällä pitämään hyvän keskinopeuden huippunopeuden sijasta, ajamalla tasaisesti ja kiihdyttämälällä reippaasti tavoitenopeuteen, pitämällä rengaspaineet kunnossa yms. voi päästä helpostikin ilmoitettuihin lukemiin.

Suurimassaisilla autoilla on kyseessä isommat liike-energiat ja sen vuoksi nämä seikat vain korostuvat: kokematon kuljettaja voi kokea vaikeaksi saavuttaa kokeneen EU-testikuljettajan arvoja.
Anonyymi: Bottivarmistus 29.4.2012 6:54

Anonyymi
Litrat per 100 km kiinnostaa. CO2 tuottaa pierre skelevät lehmätkin.
Anonyymi: Nimetön 29.4.2012 7:02

Anonyymi
"Tavaratila on tässä 5-ovisessa mallissa pienenpuoleinen."

kuitenkaan EI aivan täydellinen?

LUEN MAINOKSIA-
SIIS OLEN OLEMASSA.
Anonyymi: Nimetön 29.4.2012 7:42

Anonyymi
Jos olisi töitä kataisen ja niinistön suomessa, niin farkku menisi tilaukseen syksyllä. Eipähän harmita nyt autoveron, eikä muidenkaan verojen maksu kelan työmarkkinatuella eläessä.
Anonyymi: Apina 29.4.2012 7:43

Anonyymi
Hyundai auto?
Milloin näitä on ruvettu autoiksi kutsumaan saippuakippo on sen oikea termi.
Anonyymi: He he he 29.4.2012 7:46

Anonyymi
Enpä usko että on yhtäkään autoa jossa se todellisuus olisi ilmoitettua vaan aina siihen pitää se 1-2 litraa laittaa lisää, joka alkaa olla aika paljon kun kohta on jo autoja jotka ei kuluta kun sen 1-2 litraa satasella!!!
Priuksellakin pääsee alle 4 litran (kokeiltu on), mutta jonoja syntyy ;) Normikulutus on alle ja päälle 5 litraa, tosin jos ajaa sen 15-20 tkm vuodessa, niin puolessa vuodessa bensaan meni sellasen normaalin perhedieselin DIESEL-veron verran rahaa (tai mikä se vero nyt onkaan nimeltään?)
Nykyhinnoilla voi Dieseliä suositella vain yli 40 tkm vuodessa ajaville, ja niitä on aika harvassa!
Anonyymi: Nimetön 29.4.2012 7:46

Anonyymi
97g 22000 euroa....
Anonyymi: Johnson 29.4.2012 8:07

Anonyymi
Kyllä autoilla juuri ja juuri pääsee normikulutukseen ja sellainenhan sen lukeman pitää ollakin. Siihen on mahdollista päästä jos haluaa.
Nyt näissä testeissä märkorvakuljettajanalut polkee autoja kuin tulpatonta mopoa. Etenkin pienten normikulutusten päälle sitten tulee paljon ekstraa. Esim. Autopiltin testaaja sai yrittäessään BMW 320 ede:n kulkemaan talvioloissakin 3,6 maantiellä litralla, mutta HS testaajalla (joka ylisti suorituskykyä, lieneekö ollut talla pohjassa koko ajan) paloi yli 5 litraa.
Autojen yhä pienenevät kulutukset on kauhuskenaario Suomen valtion "Maailman Parhaalle Autoverolle", joka vihreässä kaksinaismoraalissaan on pelastivinaan mualimaa mutta oikeasti tekee kaikkensa vain rahastaakseen perheellisiä työssäkäyviä heteroita ja palvelee lobbarien etuja.
Anonyymi: Keräämme tieliikente 29.4.2012 8:20
Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti Yöaikaan lähetetyt kommentit päätyvät toimituksen tarkistettavaksi. Kommentit tarkistetaan ja hyväksytään seuraavan päivän aikana. Muina aikoina viestit ovat jälkimoderoinnissa.
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

29.7. Kiristys alkaa, kunhan tilanne kohenee vielä "jonkin verran"
29.7. It-viikko Kauppias osti iPhoneja – sai pelkkää muovailuvahaa
29.7. Ateenan pörssin pakkoloma jatkunee viikonlopulle asti
29.7. Fed pysyi nollakorossa – nostoa povataan syyskuulle
29.7. Britannia pohtii: Lihaville 140 euroa vähemmän viikossa
29.7. Digitoday Näetkö tämän ilmoituksen Windows 10 -päivityksessä? Joudut odottamaan
29.7. Tässä maassa poliisi saa sakkosummasta kohta 70 %
29.7. Ylen kysely: Fennovoima kyllästyttää kansanedustajia
29.7. It-viikko Nokia Ozo: Kenelle se on ja mitä sillä tekee?
29.7. Digitoday Dna-tietoja käytettiin väärin – verkkosivulle vain oikeilla geeneillä
29.7. Uhkapeliä puolustanut Tsipras: Velkahelpotuksia marraskuussa
29.7. Rovio julkaisee Angry Birds 2:n huomenna
29.7. Digitoday Windowsin päivittämiseen yksi ylivoimainen syy?
29.7. Rovion uutuus ei vakuuta analyytikkoa – vaarana "lopullinen kyllästyminen"
29.7. It-viikko Tyhjennätkö koneen ennen Windows 10 -päivitystä? Vaara vaanii
29.7. STTK:n Palola: Hallitus ymmärtää, ettei työajan pidennykseen suostuta
29.7. Laiteuutuudesta kertonut Nokia nollilla
29.7. Vuodessa 2 300 miljardilla tilisiirtoja – arvaa missä?
29.7. Näin Portugalissa: Keskieläke 3 500 euroa / kk
29.7. Portugaliin paennut vuorineuvos viime vuonna: "En varmasti jää eläkkeelle"
29.7. Amer Sportsin tappio supistui
29.7. Amer Sports kävi yritysostoksilla Italiassa
29.7. Raakaöljyn hinta jatkaa laskuaan
29.7. It-viikko Analyytikko: Tässä on Nokian julkistuksen logiikka
29.7. Digitoday Pilailu Nokian kamerasta alkoi heti: pornoa ja Star Warsia
29.7. Baari keksi aivan uuden tavan nauttia alkoholia
29.7. Digitoday Tappokytkin ei tehoa kaikkiin älypuhelinvarkaisiin
29.7. Volkswagen ennakoi nihkeämpää
29.7. Italialainen öljy-yhtiö suunnittelee potkuja 8 800:lle
29.7. Fiskarsin tulos parani – veturina edelleen Amerikka
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki6/20152015
VOLKSWAGEN14166924
TOYOTA8235867
SKODA7815409
FORD7104379
NISSAN6264068
VOLVO6024029
AUDI4853138
OPEL4512675
KIA4453276
MERCEDES-BENZ4362730
   
malli5/20152015
VOLKSWAGEN GOLF6452953
SKODA OCTAVIA4643392
NISSAN QASHQAI3942349
TOYOTA YARIS3601564
VOLKSWAGEN PASSAT3321854
FORD FOCUS2471293
FORD FIESTA1881185
SKODA FABIA165679
FORD MONDEO1611122
VOLVO V401591043
1841125

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy