Kirjaudu ▼
 

Alle sadan gramman Hyundai

Harry Kuurio
Alle sadan gramman Hyundai
Uusittu Hyundai i30 kulkisi ainakin teoriassa hyvin säästeliäästi: sen pikkudieselin hiilidioksidipäästöt jäävät tehtaan ilmoituksen mukaan 97 grammaan kilometriltä. Todelliset kulutuslukemat ovat sitten jotain muuta.
29.4.2012 06:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Korealainen Huyndai i30 on saanut malliuudistuksessa raikkaamman ilmeen ja hivenen aiempaa tyylikkäämmän sisustuksen. Yhtiölle tämä kokoluokka on eurooppalaisessa markkinaosuustaistossa erittäin tärkeä.

Ilta-Sanomien koeajajien mielestä auton ajettavuus on hyvällä tolalla: suuntavakavuudessa ei ole moitittavaa ja jousituskin toimii arkiajossa mukavasti.

1,6-litrainen sitkeä turbodiesel on säästäväisen kuskin toivemoottori, ainakin teoriassa. CO2-päästöt jäävät 97 grammaan kilometriltä. Tämä siis silloin, jos kulutus pysyisi valmistajan ilmoittamassa 3,7 litrassa sadalla kilometrillä.

Koeajossa auton kulutus nousi 5,4 litraan, mihin osasyynä tietysti ovat kitkarenkaat ja kevättalvinen ajokeli.

Säästäväisyyden tavoittelu tuntuu kaupunkiajossa. Hyundain 6-vaihteisen manuaalilaatikon välitykset vaikuttivat koeajajien mielestä hivenen liian pitkiltä. Auto jyristääkin helposti matalilla kierroksilla.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

Äänimaisemaa hallitsee moottoritienopeuksissa selvästi kuuluva rengasmelu.

Varustelu on kohtalainen, mutta kalliimmassa Comfort-varustetasossakin joitain vakionopeussäätimen kaltaisia pikkuherkkuja joutuu ostamaan lisävarusteina. Kuljettajan istuinsäädöt voisivat olla monipuolisemmat.

Tavaratila on tässä 5-ovisessa mallissa pienenpuoleinen. Myöhemmin tänä vuonna markkinoille tuleva farmarikori sopinee perhekäyttöön paremmin. Kokonaisuutena i30 on koeajajien mielestä toimiva, varsin laadukkaasti koottu perusauto.

Hyundai i30 1,6 CRDi 6MT Comfort

Hinta: 21990 euroa
Teho: 128 hv, vääntö 260 Nm
Kulutus: tehtaan ilm. 3,7 l /100 km
CO2: 97 g/km
Tavaratila: 378 l

29.4.2012 06:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Yritykset Hyundai

Kommentit (52)

Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Se on yksi sama mikä co2 päästöt ovat oikeasti. Tärkeintä on saada teoreettiset päästöt alas, jotta saa verot alas
Anonyymi: dsffds 29.4.2012 6:49

Anonyymi
tuonhan voi ottaa kauppaan mukaan.
Anonyymi: kevyt on 29.4.2012 6:51

Anonyymi
"Todelliset kulutuslukemat ovat sitten jotain muuta."
-Todelliset lukemat riippuvat täysin kuljettajan ajotyylistä: jos tehoa revitään irti jatkuvasti, ajetaan hakien suuria nopeuksia eikä ennakoida liikenteessä - ovat kulutuslukemat todella jotain muuta kuin nimellinen EU-kulutus.

Pyrkimällä ennakoimaan liikennetilanteita, keskittymällä pitämään hyvän keskinopeuden huippunopeuden sijasta, ajamalla tasaisesti ja kiihdyttämälällä reippaasti tavoitenopeuteen, pitämällä rengaspaineet kunnossa yms. voi päästä helpostikin ilmoitettuihin lukemiin.

Suurimassaisilla autoilla on kyseessä isommat liike-energiat ja sen vuoksi nämä seikat vain korostuvat: kokematon kuljettaja voi kokea vaikeaksi saavuttaa kokeneen EU-testikuljettajan arvoja.
Anonyymi: Bottivarmistus 29.4.2012 6:54

Anonyymi
Litrat per 100 km kiinnostaa. CO2 tuottaa pierre skelevät lehmätkin.
Anonyymi: Nimetön 29.4.2012 7:02

Anonyymi
"Tavaratila on tässä 5-ovisessa mallissa pienenpuoleinen."

kuitenkaan EI aivan täydellinen?

LUEN MAINOKSIA-
SIIS OLEN OLEMASSA.
Anonyymi: Nimetön 29.4.2012 7:42

Anonyymi
Jos olisi töitä kataisen ja niinistön suomessa, niin farkku menisi tilaukseen syksyllä. Eipähän harmita nyt autoveron, eikä muidenkaan verojen maksu kelan työmarkkinatuella eläessä.
Anonyymi: Apina 29.4.2012 7:43

Anonyymi
Hyundai auto?
Milloin näitä on ruvettu autoiksi kutsumaan saippuakippo on sen oikea termi.
Anonyymi: He he he 29.4.2012 7:46

Anonyymi
Enpä usko että on yhtäkään autoa jossa se todellisuus olisi ilmoitettua vaan aina siihen pitää se 1-2 litraa laittaa lisää, joka alkaa olla aika paljon kun kohta on jo autoja jotka ei kuluta kun sen 1-2 litraa satasella!!!
Priuksellakin pääsee alle 4 litran (kokeiltu on), mutta jonoja syntyy ;) Normikulutus on alle ja päälle 5 litraa, tosin jos ajaa sen 15-20 tkm vuodessa, niin puolessa vuodessa bensaan meni sellasen normaalin perhedieselin DIESEL-veron verran rahaa (tai mikä se vero nyt onkaan nimeltään?)
Nykyhinnoilla voi Dieseliä suositella vain yli 40 tkm vuodessa ajaville, ja niitä on aika harvassa!
Anonyymi: Nimetön 29.4.2012 7:46

Anonyymi
97g 22000 euroa....
Anonyymi: Johnson 29.4.2012 8:07

Anonyymi
Kyllä autoilla juuri ja juuri pääsee normikulutukseen ja sellainenhan sen lukeman pitää ollakin. Siihen on mahdollista päästä jos haluaa.
Nyt näissä testeissä märkorvakuljettajanalut polkee autoja kuin tulpatonta mopoa. Etenkin pienten normikulutusten päälle sitten tulee paljon ekstraa. Esim. Autopiltin testaaja sai yrittäessään BMW 320 ede:n kulkemaan talvioloissakin 3,6 maantiellä litralla, mutta HS testaajalla (joka ylisti suorituskykyä, lieneekö ollut talla pohjassa koko ajan) paloi yli 5 litraa.
Autojen yhä pienenevät kulutukset on kauhuskenaario Suomen valtion "Maailman Parhaalle Autoverolle", joka vihreässä kaksinaismoraalissaan on pelastivinaan mualimaa mutta oikeasti tekee kaikkensa vain rahastaakseen perheellisiä työssäkäyviä heteroita ja palvelee lobbarien etuja.
Anonyymi: Keräämme tieliikente 29.4.2012 8:20
Sivut: 1 2 3 4 5 6
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

19:01 Draghi EU-rahastosta: En ole lukenut nippelitietoa
18:47 Öljy rajussa alamäessä Opec-päätöksen jälkeen
18:40 Jättiale vai ostoslakko – kumpi houkuttaa enemmän?
17:50 Liki kaikista kaupan broilereista löytyi kampyloa Britanniassa
17:40 Digitoday Lisää herkkuja Jolla Tabletiin – jos nämä rajat ylittyvät
16:59 Sveitsissä halutaan kieltää jouluruoka – ei enää kissaa pöytään?
16:05 Talousvaliokunta puoltaa Fennovoima-hanketta
15:58 Finnairilla on oma painonvartijat
15:56 Moni haluaisi päästöpihin lennon, mutta halvalla
15:21 Pörssi nousee Nokian imussa
14:33 Hyvästi Jacky-makupalat – valmistus siirtyy Ruotsiin
14:26 Nokia saattoi löytää ostajan Chennaille
13:52 Yleislakko pysäytti Kreikan
13:30 EKP:n Draghin viesti Helsingissä: "Euro on peruuttamaton"
13:21 Ixonos varoittaa liikevaihdon jäävän odotetusta
13:00 Opecissa Venezuela ja Ecuador kannattavat öljyleikkauksia
12:31 Halpeneva öljy painaa jo pankkejakin
12:04 Asiakastieto: 50 000 yrityksen luokitukset heikentyneet
11:37 Ekonomisti: Älkää tehkö kullasta arvotonta
11:01 Yli kymmenen litraa viinaa per henki – 120 000 kuollutta
10:37 Digitoday Peli kovenee: Taksikuskit palkkasivat etsivät Uberin kyytiin
10:33 Sanoma voi vähentää enintään yhdeksän
10:23 Yritysten luottamusluvut julki: "Pohjalla ollaan yhä"
10:13 Marraskuu ei juuri tuonut valoa kuluttajille
10:02 Kiinan keskuspankki höllensi rahapolitiikkaansa
09:41 Tärkeä aurinkopaneelien osa tutkittiin – yli 90 prosenttia reputti
09:15 Yt:t päättyivät: Kesko karsii yli 200 työpaikkaa
08:50 Digitoday Twitter penkoo älypuhelimesi sovellukset
08:14 TS: Jäänmurtajista tehdyssä selvityksessä jääviyspulma
07:53 Digitoday Elisa sai laajan häiriön korjattua
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki10/20142014
TOYOTA111510661
VOLKSWAGEN92711157
SKODA7478471
FORD6266512
VOLVO6236582
KIA6035384
MERCEDES-BENZ6024699
NISSAN5705647
BMW4004230
AUDI3765390
   
malli10/20142014
VOLKSWAGEN GOLF4625221
SKODA OCTAVIA4545183
TOYOTA AURIS4483169
NISSAN QASHQAI2963627
KIA RIO2942016
TOYOTA AVENSIS2332204
FORD FIESTA2241972
TOYOTA YARIS2112389
MERCEDES-BENZ A-SARJA208920
VOLVO V401581504

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy