Kirjaudu ▼
 

Geely valjastaa Volvon Kiinan-valloitukseen

Casper Hedberg/Bloomberg News
Geely valjastaa Volvon Kiinan-valloitukseen
Volvo kilpailee Audia ja BMW:tä vastaan maailman suurimmilla automarkkinoilla yli kaksinkertaistamalla maassa myytävien mallien määrän.
21.4.2012 16:43
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Tällä hetkellä Kiinassa myydään kuutta eri mallia, mutta Volvo aikoo lanseerata kymmenen uutta kuuden vuoden kuluessa.

Yhtiö aikoo yli nelinkertaistaa myyntinsä vuoteen 2015 mennessä. Silloin Volvo haluaa myydä Kiinassa 200 000 autoa.

Volvon on tarkoitus aloittaa tuotanto Kiinassa ensi vuonna, mutta yhtiö ei ole toistaiseksi saanut viranomaisten hyväksyntää tehtailleen.

Volvon Kiinan-valloitus on osa sen omistajan Geelyn suunnitelmaa kaksinkertaistaa autojensa myynti 800 000 autoon kymmenessä vuodessa.

∇ Mainos ∇
21.4.2012 16:43
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (9)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Sopiihan Kiinassa lisätä autojen määrää, kun Suomessa vihreät haluaisivat poistaa kaikki. He tietävät, että maamme eli Suur-Suomi on pahin autoilla saastuttaja maailmassa eli pilaa koko maapallon ilman.
Anonyymi: Menkää Kiinaan vouho 21.4.2012 18:01

Anonyymi
Sopiihan Kiinassa lisätä autojen määrää, kun Suomessa vihreät haluaisivat poistaa kaikki. He tietävät, että maamme eli Suur-Suomi on pahin autoilla saastuttaja maailmassa eli pilaa koko maapallon ilman.


Vihreäthän haluavat autojen olevan vähäpäästöisiä. Kokoomus ja SDP niitä autoilun kuluja nostavat. Autoliikenne on mainio lypsylehmä ja siitä on helppo kerätä suuret verotulot.
Vai pystytkö nimeämään yhtäkään vihreää, joka tällä hetkellä pystyy asemansa vuoksi nostamaan autoilun kuluja? Etpä tietenkään, koska Kokoomus ja SDP pitävät valtaa.
Anonyymi: Töttöröö, en tiedä p 21.4.2012 18:10

Anonyymi
Ei sen tarvitse olla aina KOK tai SDP se on vaan yleensä se joka on hallituksessa.Jos siellä on vihreät niin ne vasta autoilijoita verottaisivat ja säälittä.Suosikaa vaan Volvoja se on tällä hetkellä eniten kotimainen.
Anonyymi: Petri 21.4.2012 19:11

Anonyymi
Liity alati kasvavaan kiinalaisautoilijoiden joukkoon - osta Volvo
Anonyymi: Kk 21.4.2012 20:20

Anonyymi
Liity alati kasvavaan kiinalaisautoilijoiden joukkoon - osta Volvo


Minulla on jo: volvo 240 vm 88. Luotettava ja vankka kulkuneuvo, ei mitään vikaa vielä eikä ruostetta.

Miksi samanlaisia autoja ei tehdä enää?
Anonyymi: osta Volvo 22.4.2012 0:08

Anonyymi
Miten tässä nyt näin kävi, että vanhat Eurooppalaiset tuotemerkit ovat päätyneet Aasialaisiin käsiin?

Ai niin! Mehän annetaan ne sinne vapaaehtoisesti!
Nyt perhana ne EU-tullit siihen jamaan, että tänne ei kannata tuoda ulkopuolelta enää mitään!



Ota vähemmän velkaa jotta palkkasi pysyy aisoissa, ei tämä yhtälö matematiikan profesori puttosta tarvi vaan maalaisjärkeä. ha ha ha .
Anonyymi: matias vanukas,100 v 22.4.2012 6:22

Anonyymi
ekohipit lykkii puunreikää kun ne ei saa naista.
Anonyymi: heh heh 22.4.2012 7:31

Anonyymi
Katellaan tästä vielä 20-vuotta eteenpäin miten autokanta kehittyy ja ostetaan sitten paras vaihtoehto oli se sitten purjeauto tai sähköauto.

Siihen asti korjataan vanhaa.
Anonyymi: Saab 900 -88 22.4.2012 9:43

Anonyymi
Ei ne aina vaan ole suomalaiset jotka tyrii,kyllä nyt Volvo ja Saab ryssittin oikein kunnolla.Tosin kiinalaiset kyllä moninkertaistaa myynnin,toivottavasti eivät siirrä tehtaita kokonaan Svenssoneilta pois.Jäis heillekin vanhoista hyvistä merkeistä jotain muutakin kassaan kuin muisto.
Anonyymi: huti tuli 22.4.2012 11:27
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti Yöaikaan lähetetyt kommentit päätyvät toimituksen tarkistettavaksi. Kommentit tarkistetaan ja hyväksytään seuraavan päivän aikana. Muina aikoina viestit ovat jälkimoderoinnissa.
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

19.12. Obama haluaa laittaa opinahjot uuteen järjestykseen
19.12. Venäjän keskuspankki lisäsi rahoitusta ruplapulan vuoksi
19.12. FBI: Pohjois-Korea oli Sony-hyökkäyksen takana
19.12. S&P laski Ukrainan luottoluokitusta
19.12. Virkamiehet: EKP pohtii keinoja Saksan QE-vastustuksen liennyttämiseksi
19.12. Kotipizzan omistaja myi hampurilaisketjun
19.12. Rakennuslupien määrä romahti 43 prosenttia
19.12. Miksi diesel maksaa yhä niin paljon? Teboil-pomo kertoo
19.12. Arvio: Facebookin ostaman firman hinta 35-kertaistui
19.12. Leena Mörttinen Perheyritysten liiton johtoon
19.12. Pöyry ja Stockmann luisuvat pörssissä
19.12. Jäätävä ennuste Venäjä taloudesta: supistuu 8 %
19.12. Löyttyniemestä EU:n kriisinratkaisuneuvoston varapuheenjohtaja
19.12. Venäläismiljardööri vastaa Putinin rahakutsuun
19.12. Kuka vetää välistä? Hinta Venäjällä 580 000 dollaria, Euroopassa 145 000 dollaria
19.12. Digitoday Netflix offline-videoista: Älä unta näe!
19.12. Paneelien hinnat puoleen, niin aurinkosähkö yleistyy
19.12. Käytettyjen autojen tuojille makea voitto vuosien verokiistassa
19.12. Neste Oil sopi patenttiriidan biodieselistä
19.12. Näillä tienesteillä olit pienituloinen
19.12. "Venäjän euribor" kiipesi lähelle 30 prosenttia
19.12. Autopomo ruplan alamäestä: "Kuin verilöyly"
19.12. Talvivaara asettaa tytäryhtiöitään selvitystilaan
19.12. Digitoday Soneran selitys verkon mykistymiselle: Kyllä se vielä testissä toimi
19.12. Air France-KLM varoitti tuloksesta ja lykkää uutuuskoneita
19.12. Pankki: Nokia voisi ostaa Alcatel-Lucentin kahdella ehdolla
19.12. Metso myy Tampereen valimonsa
19.12. Tornioon rakennetaan lng-terminaali
19.12. Tornion LNG poiki heti: Outokummulta 30 miljoonan investointi
19.12. USA ei vielä asettanut uusia Venäjä-pakotteita
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki11/20142014
TOYOTA106111722
VOLKSWAGEN100412161
SKODA5889059
VOLVO5387120
FORD4746986
NISSAN4486095
MERCEDES-BENZ4075106
AUDI3995789
KIA3765760
BMW3284558
   
malli11/20142014
VOLKSWAGEN GOLF5055726
TOYOTA AURIS3863555
SKODA OCTAVIA3515534
NISSAN QASHQAI2583885
TOYOTA AVENSIS2492453
TOYOTA YARIS1922581
AUDI A31672018
KIA RIO1512167
FORD FOCUS1502114
VOLVO V401321636

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy