Kirjaudu ▼
 

Geely valjastaa Volvon Kiinan-valloitukseen

Casper Hedberg/Bloomberg News
Geely valjastaa Volvon Kiinan-valloitukseen
Volvo kilpailee Audia ja BMW:tä vastaan maailman suurimmilla automarkkinoilla yli kaksinkertaistamalla maassa myytävien mallien määrän.
21.4.2012 16:43
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Tällä hetkellä Kiinassa myydään kuutta eri mallia, mutta Volvo aikoo lanseerata kymmenen uutta kuuden vuoden kuluessa.

Yhtiö aikoo yli nelinkertaistaa myyntinsä vuoteen 2015 mennessä. Silloin Volvo haluaa myydä Kiinassa 200 000 autoa.

Volvon on tarkoitus aloittaa tuotanto Kiinassa ensi vuonna, mutta yhtiö ei ole toistaiseksi saanut viranomaisten hyväksyntää tehtailleen.

Volvon Kiinan-valloitus on osa sen omistajan Geelyn suunnitelmaa kaksinkertaistaa autojensa myynti 800 000 autoon kymmenessä vuodessa.

∇ Mainos ∇
21.4.2012 16:43
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (9)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Sopiihan Kiinassa lisätä autojen määrää, kun Suomessa vihreät haluaisivat poistaa kaikki. He tietävät, että maamme eli Suur-Suomi on pahin autoilla saastuttaja maailmassa eli pilaa koko maapallon ilman.
Anonyymi: Menkää Kiinaan vouho 21.4.2012 18:01

Anonyymi
Sopiihan Kiinassa lisätä autojen määrää, kun Suomessa vihreät haluaisivat poistaa kaikki. He tietävät, että maamme eli Suur-Suomi on pahin autoilla saastuttaja maailmassa eli pilaa koko maapallon ilman.


Vihreäthän haluavat autojen olevan vähäpäästöisiä. Kokoomus ja SDP niitä autoilun kuluja nostavat. Autoliikenne on mainio lypsylehmä ja siitä on helppo kerätä suuret verotulot.
Vai pystytkö nimeämään yhtäkään vihreää, joka tällä hetkellä pystyy asemansa vuoksi nostamaan autoilun kuluja? Etpä tietenkään, koska Kokoomus ja SDP pitävät valtaa.
Anonyymi: Töttöröö, en tiedä p 21.4.2012 18:10

Anonyymi
Ei sen tarvitse olla aina KOK tai SDP se on vaan yleensä se joka on hallituksessa.Jos siellä on vihreät niin ne vasta autoilijoita verottaisivat ja säälittä.Suosikaa vaan Volvoja se on tällä hetkellä eniten kotimainen.
Anonyymi: Petri 21.4.2012 19:11

Anonyymi
Liity alati kasvavaan kiinalaisautoilijoiden joukkoon - osta Volvo
Anonyymi: Kk 21.4.2012 20:20

Anonyymi
Liity alati kasvavaan kiinalaisautoilijoiden joukkoon - osta Volvo


Minulla on jo: volvo 240 vm 88. Luotettava ja vankka kulkuneuvo, ei mitään vikaa vielä eikä ruostetta.

Miksi samanlaisia autoja ei tehdä enää?
Anonyymi: osta Volvo 22.4.2012 0:08

Anonyymi
Miten tässä nyt näin kävi, että vanhat Eurooppalaiset tuotemerkit ovat päätyneet Aasialaisiin käsiin?

Ai niin! Mehän annetaan ne sinne vapaaehtoisesti!
Nyt perhana ne EU-tullit siihen jamaan, että tänne ei kannata tuoda ulkopuolelta enää mitään!



Ota vähemmän velkaa jotta palkkasi pysyy aisoissa, ei tämä yhtälö matematiikan profesori puttosta tarvi vaan maalaisjärkeä. ha ha ha .
Anonyymi: matias vanukas,100 v 22.4.2012 6:22

Anonyymi
ekohipit lykkii puunreikää kun ne ei saa naista.
Anonyymi: heh heh 22.4.2012 7:31

Anonyymi
Katellaan tästä vielä 20-vuotta eteenpäin miten autokanta kehittyy ja ostetaan sitten paras vaihtoehto oli se sitten purjeauto tai sähköauto.

Siihen asti korjataan vanhaa.
Anonyymi: Saab 900 -88 22.4.2012 9:43

Anonyymi
Ei ne aina vaan ole suomalaiset jotka tyrii,kyllä nyt Volvo ja Saab ryssittin oikein kunnolla.Tosin kiinalaiset kyllä moninkertaistaa myynnin,toivottavasti eivät siirrä tehtaita kokonaan Svenssoneilta pois.Jäis heillekin vanhoista hyvistä merkeistä jotain muutakin kassaan kuin muisto.
Anonyymi: huti tuli 22.4.2012 11:27
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

16:55 DI: Nokian alamäki vauhditti Suomen pelialaa
15:27 HS: Rinne keskittyy työllisyyteen ja tasa-arvoon
11:30 Lehdet: Mepit suunnittelevat Googlen pilkkomista
10:12 FT: Englannin keskuspankki tutkii manipulointiepäilyjä
09:27 Huhtamäki myy kalvoliiketoimintansa Saksaan
06:37 Näkökulma Dromedaari ei kelpaa, takkiin tarvitaan kameli
05:20 Uutiskommentti Voisiko venäläinen Norilsk Nickel ostaa Talvivaaran?
05:16 Digitoday Nokia vai Jolla?
05:11 Haluatko matkustaa Tallinnaan umpitunnelissa?
05:10 Digitoday LG G Watch R -älykello - Kun pelkkä ulkonäkö ei riitä
05:01 Vertailu Vielä ehdit joulumatkalle ja näin paljon se maksaa
21.11. Pikkujouluista pois jääminen voi olla yhtä paha virhe kuin kännissä örveltäminen
21.11. Kiina lopetti maailman vanhimman monopolin
21.11. "Ihmiskunta voi jakaantua komeaan yläluokkaan ja peikkojen alaluokkaan"
21.11. Ekonomisti: EKP lähetti voimakkaan viestin uusista toimista
21.11. Toyotalla 400 000 auton takaisinkutsu palovaaran takia
21.11. "Jos Suomi olisi yritys, se kaipaisi täyskäännöstä"
21.11. Kiinan yllätys kannustaa riskeihin
21.11. Selvästi halvempaa bensaa? Moottorikikka voi halventua tuhansilla
21.11. Draghin puhe sysäsi euron laskuun
21.11. Eduskunnasta +30 000 euroa tuloihin
21.11. Pörssissä hulinat Kiinan koronlaskun jälkeen – Kone ennätyskorkealle
21.11. Haastattelu Mitä yhteistä on pankkiireilla ja rekkakuskeilla?
21.11. Öljyn hinta kääntyi nousuun Kiinan laskettuja korkoja
21.11. Kiinalta iso liike: Korkoja laskettiin
21.11. Ilta-Sanomat Ukraina: Venäjältä ammuttiin rajan yli tykkitulta
21.11. Digitoday Kännyköille uusi lasi – joka viides hajosi yhtiön omissa testeissä
21.11. "Johto on vieraantunut työntekijöiden todellisuudesta"
21.11. Yle: Metsäyhtiöiden kartelli käräjäoikeuteen
21.11. Tätä välittäjät manaavat: Ruotsalaiset joutuvat lyhentämään asuntolainaa
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki10/20142014
TOYOTA111510661
VOLKSWAGEN92711157
SKODA7478471
FORD6266512
VOLVO6236582
KIA6035384
MERCEDES-BENZ6024699
NISSAN5705647
BMW4004230
AUDI3765390
   
malli10/20142014
VOLKSWAGEN GOLF4625221
SKODA OCTAVIA4545183
TOYOTA AURIS4483169
NISSAN QASHQAI2963627
KIA RIO2942016
TOYOTA AVENSIS2332204
FORD FIESTA2241972
TOYOTA YARIS2112389
MERCEDES-BENZ A-SARJA208920
VOLVO V401581504

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy