Kirjaudu ▼
 

Geely valjastaa Volvon Kiinan-valloitukseen

Casper Hedberg/Bloomberg News
Geely valjastaa Volvon Kiinan-valloitukseen
Volvo kilpailee Audia ja BMW:tä vastaan maailman suurimmilla automarkkinoilla yli kaksinkertaistamalla maassa myytävien mallien määrän.
21.4.2012 16:43
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Tällä hetkellä Kiinassa myydään kuutta eri mallia, mutta Volvo aikoo lanseerata kymmenen uutta kuuden vuoden kuluessa.

Yhtiö aikoo yli nelinkertaistaa myyntinsä vuoteen 2015 mennessä. Silloin Volvo haluaa myydä Kiinassa 200 000 autoa.

Volvon on tarkoitus aloittaa tuotanto Kiinassa ensi vuonna, mutta yhtiö ei ole toistaiseksi saanut viranomaisten hyväksyntää tehtailleen.

Volvon Kiinan-valloitus on osa sen omistajan Geelyn suunnitelmaa kaksinkertaistaa autojensa myynti 800 000 autoon kymmenessä vuodessa.

∇ Mainos ∇
21.4.2012 16:43
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (9)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Sopiihan Kiinassa lisätä autojen määrää, kun Suomessa vihreät haluaisivat poistaa kaikki. He tietävät, että maamme eli Suur-Suomi on pahin autoilla saastuttaja maailmassa eli pilaa koko maapallon ilman.
Anonyymi: Menkää Kiinaan vouho 21.4.2012 18:01

Anonyymi
Sopiihan Kiinassa lisätä autojen määrää, kun Suomessa vihreät haluaisivat poistaa kaikki. He tietävät, että maamme eli Suur-Suomi on pahin autoilla saastuttaja maailmassa eli pilaa koko maapallon ilman.


Vihreäthän haluavat autojen olevan vähäpäästöisiä. Kokoomus ja SDP niitä autoilun kuluja nostavat. Autoliikenne on mainio lypsylehmä ja siitä on helppo kerätä suuret verotulot.
Vai pystytkö nimeämään yhtäkään vihreää, joka tällä hetkellä pystyy asemansa vuoksi nostamaan autoilun kuluja? Etpä tietenkään, koska Kokoomus ja SDP pitävät valtaa.
Anonyymi: Töttöröö, en tiedä p 21.4.2012 18:10

Anonyymi
Ei sen tarvitse olla aina KOK tai SDP se on vaan yleensä se joka on hallituksessa.Jos siellä on vihreät niin ne vasta autoilijoita verottaisivat ja säälittä.Suosikaa vaan Volvoja se on tällä hetkellä eniten kotimainen.
Anonyymi: Petri 21.4.2012 19:11

Anonyymi
Liity alati kasvavaan kiinalaisautoilijoiden joukkoon - osta Volvo
Anonyymi: Kk 21.4.2012 20:20

Anonyymi
Liity alati kasvavaan kiinalaisautoilijoiden joukkoon - osta Volvo


Minulla on jo: volvo 240 vm 88. Luotettava ja vankka kulkuneuvo, ei mitään vikaa vielä eikä ruostetta.

Miksi samanlaisia autoja ei tehdä enää?
Anonyymi: osta Volvo 22.4.2012 0:08

Anonyymi
Miten tässä nyt näin kävi, että vanhat Eurooppalaiset tuotemerkit ovat päätyneet Aasialaisiin käsiin?

Ai niin! Mehän annetaan ne sinne vapaaehtoisesti!
Nyt perhana ne EU-tullit siihen jamaan, että tänne ei kannata tuoda ulkopuolelta enää mitään!



Ota vähemmän velkaa jotta palkkasi pysyy aisoissa, ei tämä yhtälö matematiikan profesori puttosta tarvi vaan maalaisjärkeä. ha ha ha .
Anonyymi: matias vanukas,100 v 22.4.2012 6:22

Anonyymi
ekohipit lykkii puunreikää kun ne ei saa naista.
Anonyymi: heh heh 22.4.2012 7:31

Anonyymi
Katellaan tästä vielä 20-vuotta eteenpäin miten autokanta kehittyy ja ostetaan sitten paras vaihtoehto oli se sitten purjeauto tai sähköauto.

Siihen asti korjataan vanhaa.
Anonyymi: Saab 900 -88 22.4.2012 9:43

Anonyymi
Ei ne aina vaan ole suomalaiset jotka tyrii,kyllä nyt Volvo ja Saab ryssittin oikein kunnolla.Tosin kiinalaiset kyllä moninkertaistaa myynnin,toivottavasti eivät siirrä tehtaita kokonaan Svenssoneilta pois.Jäis heillekin vanhoista hyvistä merkeistä jotain muutakin kassaan kuin muisto.
Anonyymi: huti tuli 22.4.2012 11:27
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

14:52 It-viikko Lennokki aiheutti vaaratilanteen poliisin helikopterille
14:28 Kiina painaa taas pörssejä
14:15 Atria leikkaa – 25:ltä voivat loppua työt
14:08 Jan Vapaavuori aloitti Euroopan investointipankissa
14:02 Rajansa pikkupräntilläkin: "Jos saa silmät tihrussa katsoa, se on selvä peli"
13:28 Digitoday Varo tätä temppua: Turvapäivitykset pelaavat konnien pussiin
13:12 Työeläkevarat vähenivät ensi kertaa neljään vuoteen
13:02 Työttömyydestä hyvä luku – Suomi murheenkryyni
12:34 Nyt irtosi sokka, dieselin hintaan hirmupudotus
12:29 USA kyllästyi vakoiluun – tulossa uusia pakotteita?
11:54 Zalando harhautti asiakkaita – luvut vääriä
11:10 Digitoday Näin teet vanhasta pesukoneesta älylaitteen
10:33 Suomen eurojäsenyys kuohuttaa – "Euro on täysin väärä valinta"
10:04 Suominen laajentaa investointiohjelmaa
09:36 Nyt tarkkana: Rikesakkoihin tuli tänään raju korotus
09:05 Obama ilmastonmuutoksesta: Vuosisadan suurin haaste
08:54 Digitoday 10 päivää vastausaikaa: Myös Intia vaatii Googlelta vastauksia monopolisyytöksiin
08:17 Sailas HS:ssä: Emu on epäonnistunut
08:11 Nyt tuli huono luku Kiinasta
06:08 Digitoday Testissä huippuläppäri EliteBook Folio 1020 - nyt HP saa kaiken anteeksi
06:06 Uutiskommentti Liikasen poliittiset näkemykset jäävät yhä arvoitukseksi
06:05 Kirjat Erkki Liikasen hermoromahdus: Selkäänpuukotus johti kyyneliin
06:01 Tässä ovat kovimmat ja lauhkeimmat lakkoilijat
31.8. Ilmastonmuutos tuo uuden uhkan tärkeälle öljyalueelle
31.8. OPEC haluaa "reilut hinnat" – öljy kovaan nousuun
31.8. Biotaloudelle 300 miljoonaa
31.8. Digitoday Ruotsalainen pelimiljardööri tilittää: Rahalla ei saa onnea
31.8. Merkel pakolaiskriisistä: Muistakaa kuinka pelastimme pankit
31.8. Goldman Sachs leikkasi Kiina-ennustettaan
31.8. Pörssissä ankea elokuu: -8,5 prosenttia
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki8/20152015
TOYOTA10527767
VOLKSWAGEN9369053
SKODA7166934
FORD6965810
KIA6704553
OPEL5223674
NISSAN5175145
AUDI3793904
VOLVO3735032
BMW3663489
   
malli8/20152015
SKODA OCTAVIA4654315
TOYOTA YARIS3552208
VOLKSWAGEN GOLF3323781
VOLKSWAGEN PASSAT3232557
TOYOTA AVENSIS3121837
NISSAN QASHQAI3083040
KIA RIO2831657
FORD FIESTA2331701
TOYOTA AURIS2232028
FORD MONDEO1941473

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy