Kirjaudu ▼
 

Geely valjastaa Volvon Kiinan-valloitukseen

Casper Hedberg/Bloomberg News
Geely valjastaa Volvon Kiinan-valloitukseen
Volvo kilpailee Audia ja BMW:tä vastaan maailman suurimmilla automarkkinoilla yli kaksinkertaistamalla maassa myytävien mallien määrän.
21.4.2012 16:43
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Tällä hetkellä Kiinassa myydään kuutta eri mallia, mutta Volvo aikoo lanseerata kymmenen uutta kuuden vuoden kuluessa.

Yhtiö aikoo yli nelinkertaistaa myyntinsä vuoteen 2015 mennessä. Silloin Volvo haluaa myydä Kiinassa 200 000 autoa.

Volvon on tarkoitus aloittaa tuotanto Kiinassa ensi vuonna, mutta yhtiö ei ole toistaiseksi saanut viranomaisten hyväksyntää tehtailleen.

Volvon Kiinan-valloitus on osa sen omistajan Geelyn suunnitelmaa kaksinkertaistaa autojensa myynti 800 000 autoon kymmenessä vuodessa.

∇ Mainos ∇
21.4.2012 16:43
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (9)

Sivut: 1
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Sopiihan Kiinassa lisätä autojen määrää, kun Suomessa vihreät haluaisivat poistaa kaikki. He tietävät, että maamme eli Suur-Suomi on pahin autoilla saastuttaja maailmassa eli pilaa koko maapallon ilman.
Anonyymi: Menkää Kiinaan vouho 21.4.2012 18:01

Anonyymi
Sopiihan Kiinassa lisätä autojen määrää, kun Suomessa vihreät haluaisivat poistaa kaikki. He tietävät, että maamme eli Suur-Suomi on pahin autoilla saastuttaja maailmassa eli pilaa koko maapallon ilman.


Vihreäthän haluavat autojen olevan vähäpäästöisiä. Kokoomus ja SDP niitä autoilun kuluja nostavat. Autoliikenne on mainio lypsylehmä ja siitä on helppo kerätä suuret verotulot.
Vai pystytkö nimeämään yhtäkään vihreää, joka tällä hetkellä pystyy asemansa vuoksi nostamaan autoilun kuluja? Etpä tietenkään, koska Kokoomus ja SDP pitävät valtaa.
Anonyymi: Töttöröö, en tiedä p 21.4.2012 18:10

Anonyymi
Ei sen tarvitse olla aina KOK tai SDP se on vaan yleensä se joka on hallituksessa.Jos siellä on vihreät niin ne vasta autoilijoita verottaisivat ja säälittä.Suosikaa vaan Volvoja se on tällä hetkellä eniten kotimainen.
Anonyymi: Petri 21.4.2012 19:11

Anonyymi
Liity alati kasvavaan kiinalaisautoilijoiden joukkoon - osta Volvo
Anonyymi: Kk 21.4.2012 20:20

Anonyymi
Liity alati kasvavaan kiinalaisautoilijoiden joukkoon - osta Volvo


Minulla on jo: volvo 240 vm 88. Luotettava ja vankka kulkuneuvo, ei mitään vikaa vielä eikä ruostetta.

Miksi samanlaisia autoja ei tehdä enää?
Anonyymi: osta Volvo 22.4.2012 0:08

Anonyymi
Miten tässä nyt näin kävi, että vanhat Eurooppalaiset tuotemerkit ovat päätyneet Aasialaisiin käsiin?

Ai niin! Mehän annetaan ne sinne vapaaehtoisesti!
Nyt perhana ne EU-tullit siihen jamaan, että tänne ei kannata tuoda ulkopuolelta enää mitään!



Ota vähemmän velkaa jotta palkkasi pysyy aisoissa, ei tämä yhtälö matematiikan profesori puttosta tarvi vaan maalaisjärkeä. ha ha ha .
Anonyymi: matias vanukas,100 v 22.4.2012 6:22

Anonyymi
ekohipit lykkii puunreikää kun ne ei saa naista.
Anonyymi: heh heh 22.4.2012 7:31

Anonyymi
Katellaan tästä vielä 20-vuotta eteenpäin miten autokanta kehittyy ja ostetaan sitten paras vaihtoehto oli se sitten purjeauto tai sähköauto.

Siihen asti korjataan vanhaa.
Anonyymi: Saab 900 -88 22.4.2012 9:43

Anonyymi
Ei ne aina vaan ole suomalaiset jotka tyrii,kyllä nyt Volvo ja Saab ryssittin oikein kunnolla.Tosin kiinalaiset kyllä moninkertaistaa myynnin,toivottavasti eivät siirrä tehtaita kokonaan Svenssoneilta pois.Jäis heillekin vanhoista hyvistä merkeistä jotain muutakin kassaan kuin muisto.
Anonyymi: huti tuli 22.4.2012 11:27
Sivut: 1
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti Yöaikaan lähetetyt kommentit päätyvät toimituksen tarkistettavaksi. Kommentit tarkistetaan ja hyväksytään seuraavan päivän aikana. Muina aikoina viestit ovat jälkimoderoinnissa.
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki6/20142014
VOLKSWAGEN13607299
TOYOTA9266842
SKODA8305568
FORD7584060
VOLVO6184272
KIA5503274
MERCEDES-BENZ4942898
NISSAN4863595
AUDI4663799
OPEL4482580
   
malli6/20142014
VOLKSWAGEN GOLF5383468
SKODA OCTAVIA4733457
TOYOTA AURIS3431861
NISSAN QASHQAI3332435
VOLKSWAGEN PASSAT2491235
FORD FOCUS2481330
FORD FIESTA2281156
TOYOTA AVENSIS2071542
VOLKSWAGEN POLO193700
KIA RIO1821140

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy