Kirjaudu ▼
 

GM teki ennätysvoiton – Euroopassa yhä tappiota

EPA
GM teki ennätysvoiton – Euroopassa yhä tappiota
Opel on GM:n murheenkryyni.
Viime vuonna takaisin maailman suurimmaksi autonvalmistajaksi palannut yhdysvaltalainen General Motors teki myös 103-vuotisen historiansa parhaan vuosituloksen. Huolta yhtiölle aiheuttaa tappiollinen Euroopan liiketoiminta eli Opelien ja Vauxhallien valmistus.
16.2.2012 17:55
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Autojätin viime vuoden nettotulos nousi 7,6 miljardiin dollariin edellisvuoden 4,7 miljardista dollarista. Liikevaihto kasvoi 11 prosenttia 150,3 miljardiin dollariin.

GM teki viime vuonna tulosta etenkin Pohjois-Amerikassa. Euroopassa yhtiöllä sen sijaan meni heikommin.

Pohjois-Amerikan liikevoitto yli kolminkertaistui 7,2 miljardiin dollariin, mutta Opel-automerkin sisältävä Euroopan bisnes teki vuoden aikana 747 miljoonaa dollaria tappiota.

Euroopassa tehdyt tappiot pienenivät edellisvuoden 1,8 miljardista dollarista. Vielä marraskuussa GM ilmoitti pyrkivänsä Euroopassa nollatulokseen. GM ei ole tehnyt vanhalla mantereella voittoa yli vuosikymmeneen.

– GM:n tulos Euroopassa varjostaa Yhdysvaltojen myönteistä kehitystä, mutta on silti sanottava, että heillä oli kokonaisuudessaan todella hyvä vuosi, autoalan analyytikko Rebecca Lindland IHS Automotivesta sanoi uutistoimisto Bloombergille ennen tulosjulkistusta.

GM hakeutui velkasaneeraukseen kesällä 2009. Lindland muistutti, että ennen tätä GM teki ennätystappioita, joten kehitys on sen jälkeen ollut huimaa.

GM:n maailmanlaajuinen myynti nousi viime vuonna 7,6 prosenttia noin yhdeksään miljoonaan autoon. Yhtiö ohitti japanilaisen Toyotan maailman myydyimpänä automerkkinä. Yhdysvalloissa myynti kasvoi 13 prosentilla.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

– Tämä on todellinen käännös parempaan Yhdysvalloissa, ja se paranee vielä entisestään, etenkin vuonna 2013, Morningstarin analyytikko David Whiston sanoi.

Euroopan osalta Whiston ei ollut yhtä optimistinen.

– En näe Euroopan tilanteessa lähiaikoina. Joko myynnin olisi voimistuttava todella, todella vahvasti, tai sitten tehtaita pitäisi sulkea [jos Euroopan liiketoiminta halutaan kääntää voitolliseksi], Whiston sanoi.

Yhdysvaltojen liittovaltio pelasti GM.n 50 miljardin dollarin hätärahoituksella vuonna 2009. Valtiovarainministeriö omistaa yhtiön osakkeista yhä 32 prosenttia.

16.2.2012 17:55
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (26)

Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Jokainen vuosi, jonka Opelin emo GM joutuu maksamaan Euroopan tappiota, on silkkaa voittoa meille eurooppaisille. GM lähettää Opelille rahaa nyt 747 miljoonaa taalaa vuodessa. Tehkää pojat Saksassa lisää tappiota. ;D
Anonyymi: Me tienataan tällä 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Amerikan Ladoja. Heinähatut ostaa ja jotkut V8-uskovaiset lapsen asteelle jääneet "miehet".

Tyylikäs nykypäivän mies ajaa Lexus GS450h:lla ja jättää Bemarit Saksasta haettaviksi amiksille.
Anonyymi: Läskipää 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Sosialismi on tie menestykseen!
Anonyymi: Faktat suoriksi 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Government Motors.

Amerikan kommunistit pelastivat valtion rahoilla vuonna 2008. Rahatkin taisivat olla velkaa Kiinasta.
Anonyymi: Texasin Tauno 16.2.2012 18:13

Anonyymi
tässä se näkee miten kapitalistit tekee konkurssin
Anonyymi: Oho 16.2.2012 18:15

Anonyymi
GM on illuminatin kruununjalokivi!
Anonyymi: da daa 16.2.2012 18:23

Anonyymi
Ei pelle jenkit saa roskaa ja jätettä aikaan, nyt tuhotaan sitten opeli ja saabi. Volvon tuoamisen pelasti kiinalaiset.
Ei sodalla saa luotonlaajennusta enään aikaan luuseri jenkit, se aika tuli ja meni jo luola ihmiset.
Anonyymi: goldsilver.com 16.2.2012 18:30

Anonyymi
Amerikan Ladoja. Heinähatut ostaa ja jotkut V8-uskovaiset lapsen asteelle jääneet "miehet".

Tyylikäs nykypäivän mies ajaa Lexus GS450h:lla ja jättää Bemarit Saksasta haettaviksi amiksille.



niin tunnut olevan tosi herras miäs
Anonyymi: Nimetön 16.2.2012 18:32

Anonyymi
Ei edes Jenkki jaksa enää kauan rommata. Veikkaan ensi viikolla jotain pikaista ....
Anonyymi: Toopesetä. 16.2.2012 18:34

Anonyymi
GM on amerikkalainen kapitalisti saasta -pulju. Ikinä ei kannata ostaa amerikan rautaa. Jenkeille ei yhtään euroakaan. Jengi ostaa jo nyt liikaa jenkkien apple-paskaa vaikka pitäisi tukea kotimaista tai edes Eurooppalaista yritystoimintaa.
Anonyymi: mitä on kaksi ynnä v 16.2.2012 18:54
Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

07:12 Saksassa poksahtelee ja kuohuu koko ajan
06:10 Asuntokauppaan piikki lähiviikkoina? Lainakatto voi kiihdyttää
06:07 Digitoday Ei maksa mitään: Suosittu autopeli tulee pc:lle
06:03 2 kuukautta asuntolainojen muutokseen – "Päässyt unohtumaan monilta"
29.4. Nissan kutsuu korjattavaksi 3,5 miljoonaa autoa
29.4. Tutkimus: Naiset saavat epämääräisempää palautetta
29.4. Fortum valittaa Ruotsin hallinto-oikeuden veropäätöksistä
29.4. Tutkijoita Daimlerin toimipisteissä – etsivät merkkejä päästöhuijauksesta
29.4. Ukrainan separatistialueelle avattiin vale-Mäkkäri – McDonald's tutkii
29.4. Fazer ostaa kolme klassikkokeksiä takaisin
29.4. Tokmannin ensimmäinen pörssipäivä päättyi lähtölukemiin
29.4. KOMMENTTI: Muuttaisiko Lepomäki Suomen eurolinjan?
29.4. Uudet pörssiyhtiöt vetävät – Tokmanni houkutti myös ulkomaisia sijoittajia
29.4. Pankkiautomaatin keksijä tienasi patentilla 15 dollaria: "Voit kuvitella miltä tuntuu"
29.4. Markkinat riemastuivat Cargotecista – kurssi yli 10 prosentin nousussa
29.4. Viimeisen puhelinluettelon jako alkoi – "ei signaalia suuresta kysynnästä"
29.4. Digitoday F-Securelta vaisu tulos, "kaikkien aikojen tärkein" tuote lykkääntyi
29.4. Kiina huolestuttaa – EU alkaa valvoa teräksen tuontia
29.4. Ilmarisen sijoitustuotot miinukselle, salkusta suli vuodessa 1,2 miljardia
29.4. Cargotecin osake hurjassa nousussa – Tokmanni painui alle antihinnan
29.4. Digitoday "Googlen navigointisovellusta voi käyttää vakoiluun"
29.4. Määräaikaistalletukset romahtivat pienimmilleen 16 vuoteen
29.4. HBL: Suomi laittaa kehitysrahoitusta Dr. Oetker -pitsoihin ja luksushotelleihin
29.4. Euroalueen talouskasvu odotettua vahvempaa
29.4. Euroalue vajosi deflaatioon
29.4. Digitoday Suomalaisfirma suunnittelee kovaa kasvua – aikoo palkata sata
29.4. Danske Bankin tulos heikkeni – ylitti odotukset
29.4. Digitoday Varo, pankkiasiakkaita huijataan taas
29.4. Nyt alkoi kaupankäynti Tokmannilla – hinta nousee
29.4. Kolumni Kasvumittari ei kerro totuutta
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki3/20162016
TOYOTA14203627
VOLKSWAGEN11513601
NISSAN10862382
SKODA9883198
FORD8712611
VOLVO7242354
KIA6731708
HONDA6591408
MERCEDES-BENZ5941598
OPEL5811827
   
malli3/20162016
NISSAN QASHQAI5151352
SKODA OCTAVIA4741471
VOLKSWAGEN GOLF4491293
TOYOTA AURIS4371128
TOYOTA YARIS393946
TOYOTA AVENSIS3891033
FORD FOCUS313988
VOLKSWAGEN PASSAT274888
HONDA CIVIC272561
OPEL ASTRA269902

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy