Kirjaudu ▼
 

GM teki ennätysvoiton – Euroopassa yhä tappiota

EPA
GM teki ennätysvoiton – Euroopassa yhä tappiota
Opel on GM:n murheenkryyni.
Viime vuonna takaisin maailman suurimmaksi autonvalmistajaksi palannut yhdysvaltalainen General Motors teki myös 103-vuotisen historiansa parhaan vuosituloksen. Huolta yhtiölle aiheuttaa tappiollinen Euroopan liiketoiminta eli Opelien ja Vauxhallien valmistus.
16.2.2012 17:55
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Autojätin viime vuoden nettotulos nousi 7,6 miljardiin dollariin edellisvuoden 4,7 miljardista dollarista. Liikevaihto kasvoi 11 prosenttia 150,3 miljardiin dollariin.

GM teki viime vuonna tulosta etenkin Pohjois-Amerikassa. Euroopassa yhtiöllä sen sijaan meni heikommin.

Pohjois-Amerikan liikevoitto yli kolminkertaistui 7,2 miljardiin dollariin, mutta Opel-automerkin sisältävä Euroopan bisnes teki vuoden aikana 747 miljoonaa dollaria tappiota.

Euroopassa tehdyt tappiot pienenivät edellisvuoden 1,8 miljardista dollarista. Vielä marraskuussa GM ilmoitti pyrkivänsä Euroopassa nollatulokseen. GM ei ole tehnyt vanhalla mantereella voittoa yli vuosikymmeneen.

– GM:n tulos Euroopassa varjostaa Yhdysvaltojen myönteistä kehitystä, mutta on silti sanottava, että heillä oli kokonaisuudessaan todella hyvä vuosi, autoalan analyytikko Rebecca Lindland IHS Automotivesta sanoi uutistoimisto Bloombergille ennen tulosjulkistusta.

GM hakeutui velkasaneeraukseen kesällä 2009. Lindland muistutti, että ennen tätä GM teki ennätystappioita, joten kehitys on sen jälkeen ollut huimaa.

GM:n maailmanlaajuinen myynti nousi viime vuonna 7,6 prosenttia noin yhdeksään miljoonaan autoon. Yhtiö ohitti japanilaisen Toyotan maailman myydyimpänä automerkkinä. Yhdysvalloissa myynti kasvoi 13 prosentilla.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

– Tämä on todellinen käännös parempaan Yhdysvalloissa, ja se paranee vielä entisestään, etenkin vuonna 2013, Morningstarin analyytikko David Whiston sanoi.

Euroopan osalta Whiston ei ollut yhtä optimistinen.

– En näe Euroopan tilanteessa lähiaikoina. Joko myynnin olisi voimistuttava todella, todella vahvasti, tai sitten tehtaita pitäisi sulkea [jos Euroopan liiketoiminta halutaan kääntää voitolliseksi], Whiston sanoi.

Yhdysvaltojen liittovaltio pelasti GM.n 50 miljardin dollarin hätärahoituksella vuonna 2009. Valtiovarainministeriö omistaa yhtiön osakkeista yhä 32 prosenttia.

16.2.2012 17:55
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (26)

Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Jokainen vuosi, jonka Opelin emo GM joutuu maksamaan Euroopan tappiota, on silkkaa voittoa meille eurooppaisille. GM lähettää Opelille rahaa nyt 747 miljoonaa taalaa vuodessa. Tehkää pojat Saksassa lisää tappiota. ;D
Anonyymi: Me tienataan tällä 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Amerikan Ladoja. Heinähatut ostaa ja jotkut V8-uskovaiset lapsen asteelle jääneet "miehet".

Tyylikäs nykypäivän mies ajaa Lexus GS450h:lla ja jättää Bemarit Saksasta haettaviksi amiksille.
Anonyymi: Läskipää 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Sosialismi on tie menestykseen!
Anonyymi: Faktat suoriksi 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Government Motors.

Amerikan kommunistit pelastivat valtion rahoilla vuonna 2008. Rahatkin taisivat olla velkaa Kiinasta.
Anonyymi: Texasin Tauno 16.2.2012 18:13

Anonyymi
tässä se näkee miten kapitalistit tekee konkurssin
Anonyymi: Oho 16.2.2012 18:15

Anonyymi
GM on illuminatin kruununjalokivi!
Anonyymi: da daa 16.2.2012 18:23

Anonyymi
Ei pelle jenkit saa roskaa ja jätettä aikaan, nyt tuhotaan sitten opeli ja saabi. Volvon tuoamisen pelasti kiinalaiset.
Ei sodalla saa luotonlaajennusta enään aikaan luuseri jenkit, se aika tuli ja meni jo luola ihmiset.
Anonyymi: goldsilver.com 16.2.2012 18:30

Anonyymi
Amerikan Ladoja. Heinähatut ostaa ja jotkut V8-uskovaiset lapsen asteelle jääneet "miehet".

Tyylikäs nykypäivän mies ajaa Lexus GS450h:lla ja jättää Bemarit Saksasta haettaviksi amiksille.



niin tunnut olevan tosi herras miäs
Anonyymi: Nimetön 16.2.2012 18:32

Anonyymi
Ei edes Jenkki jaksa enää kauan rommata. Veikkaan ensi viikolla jotain pikaista ....
Anonyymi: Toopesetä. 16.2.2012 18:34

Anonyymi
GM on amerikkalainen kapitalisti saasta -pulju. Ikinä ei kannata ostaa amerikan rautaa. Jenkeille ei yhtään euroakaan. Jengi ostaa jo nyt liikaa jenkkien apple-paskaa vaikka pitäisi tukea kotimaista tai edes Eurooppalaista yritystoimintaa.
Anonyymi: mitä on kaksi ynnä v 16.2.2012 18:54
Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

17:10 Autojen takaisinkutsuissa ennätysvuosi Yhdysvalloissa
16:29 Borg: Ruotsiin tulossa taas vähemmistöhallitus
15:59 Pohjois-Korea: Emme ole Sony-hyökkäyksen takana
11:51 Neste Oililta positiivinen tulosvaroitus
11:24 Stubb Ykkösaamussa: Venäjän talous on kaaoksessa
10:40 EKP ennustaa deflaatiota alkuvuodelle
09:59 Obamalta vientikielto Krimin niemimaalle
08:01 Mbnet.fi Taitto-ohjelmien aatelia – ilmainen Scribus
07:01 Näkökulma Miksi E.on jätti Fennovoiman – ja ydinvoiman?
05:16 Laitetesti Fitbit-ranneke on parhaimmillaan, kun sitä ei huomaa
05:02 Huippukokit kertovat: Jouluherkut järkibudjetilla
05:01 Vertaile tästä: Kinkulla joulupöydän suurin säästö
19.12. Obama haluaa laittaa opinahjot uuteen järjestykseen
19.12. Venäjän keskuspankki lisäsi rahoitusta ruplapulan vuoksi
19.12. FBI: Pohjois-Korea oli Sony-hyökkäyksen takana
19.12. S&P laski Ukrainan luottoluokitusta
19.12. Virkamiehet: EKP pohtii keinoja Saksan QE-vastustuksen liennyttämiseksi
19.12. Kotipizzan omistaja myi hampurilaisketjun
19.12. Rakennuslupien määrä romahti 43 prosenttia
19.12. Miksi diesel maksaa yhä niin paljon? Teboil-pomo kertoo
19.12. Arvio: Facebookin ostaman firman hinta 35-kertaistui
19.12. Leena Mörttinen Perheyritysten liiton johtoon
19.12. Pöyry ja Stockmann luisuvat pörssissä
19.12. Jäätävä ennuste Venäjä taloudesta: supistuu 8 %
19.12. Löyttyniemestä EU:n kriisinratkaisuneuvoston varapuheenjohtaja
19.12. Venäläismiljardööri vastaa Putinin rahakutsuun
19.12. Kuka vetää välistä? Hinta Venäjällä 580 000 dollaria, Euroopassa 145 000 dollaria
19.12. Digitoday Netflix offline-videoista: Älä unta näe!
19.12. Paneelien hinnat puoleen, niin aurinkosähkö yleistyy
19.12. Käytettyjen autojen tuojille makea voitto vuosien verokiistassa
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki11/20142014
TOYOTA106111722
VOLKSWAGEN100412161
SKODA5889059
VOLVO5387120
FORD4746986
NISSAN4486095
MERCEDES-BENZ4075106
AUDI3995789
KIA3765760
BMW3284558
   
malli11/20142014
VOLKSWAGEN GOLF5055726
TOYOTA AURIS3863555
SKODA OCTAVIA3515534
NISSAN QASHQAI2583885
TOYOTA AVENSIS2492453
TOYOTA YARIS1922581
AUDI A31672018
KIA RIO1512167
FORD FOCUS1502114
VOLVO V401321636

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy