Kirjaudu ▼
 

GM teki ennätysvoiton – Euroopassa yhä tappiota

EPA
GM teki ennätysvoiton – Euroopassa yhä tappiota
Opel on GM:n murheenkryyni.
Viime vuonna takaisin maailman suurimmaksi autonvalmistajaksi palannut yhdysvaltalainen General Motors teki myös 103-vuotisen historiansa parhaan vuosituloksen. Huolta yhtiölle aiheuttaa tappiollinen Euroopan liiketoiminta eli Opelien ja Vauxhallien valmistus.
16.2.2012 17:55
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Autojätin viime vuoden nettotulos nousi 7,6 miljardiin dollariin edellisvuoden 4,7 miljardista dollarista. Liikevaihto kasvoi 11 prosenttia 150,3 miljardiin dollariin.

GM teki viime vuonna tulosta etenkin Pohjois-Amerikassa. Euroopassa yhtiöllä sen sijaan meni heikommin.

Pohjois-Amerikan liikevoitto yli kolminkertaistui 7,2 miljardiin dollariin, mutta Opel-automerkin sisältävä Euroopan bisnes teki vuoden aikana 747 miljoonaa dollaria tappiota.

Euroopassa tehdyt tappiot pienenivät edellisvuoden 1,8 miljardista dollarista. Vielä marraskuussa GM ilmoitti pyrkivänsä Euroopassa nollatulokseen. GM ei ole tehnyt vanhalla mantereella voittoa yli vuosikymmeneen.

– GM:n tulos Euroopassa varjostaa Yhdysvaltojen myönteistä kehitystä, mutta on silti sanottava, että heillä oli kokonaisuudessaan todella hyvä vuosi, autoalan analyytikko Rebecca Lindland IHS Automotivesta sanoi uutistoimisto Bloombergille ennen tulosjulkistusta.

GM hakeutui velkasaneeraukseen kesällä 2009. Lindland muistutti, että ennen tätä GM teki ennätystappioita, joten kehitys on sen jälkeen ollut huimaa.

GM:n maailmanlaajuinen myynti nousi viime vuonna 7,6 prosenttia noin yhdeksään miljoonaan autoon. Yhtiö ohitti japanilaisen Toyotan maailman myydyimpänä automerkkinä. Yhdysvalloissa myynti kasvoi 13 prosentilla.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

– Tämä on todellinen käännös parempaan Yhdysvalloissa, ja se paranee vielä entisestään, etenkin vuonna 2013, Morningstarin analyytikko David Whiston sanoi.

Euroopan osalta Whiston ei ollut yhtä optimistinen.

– En näe Euroopan tilanteessa lähiaikoina. Joko myynnin olisi voimistuttava todella, todella vahvasti, tai sitten tehtaita pitäisi sulkea [jos Euroopan liiketoiminta halutaan kääntää voitolliseksi], Whiston sanoi.

Yhdysvaltojen liittovaltio pelasti GM.n 50 miljardin dollarin hätärahoituksella vuonna 2009. Valtiovarainministeriö omistaa yhtiön osakkeista yhä 32 prosenttia.

16.2.2012 17:55
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (26)

Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Jokainen vuosi, jonka Opelin emo GM joutuu maksamaan Euroopan tappiota, on silkkaa voittoa meille eurooppaisille. GM lähettää Opelille rahaa nyt 747 miljoonaa taalaa vuodessa. Tehkää pojat Saksassa lisää tappiota. ;D
Anonyymi: Me tienataan tällä 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Amerikan Ladoja. Heinähatut ostaa ja jotkut V8-uskovaiset lapsen asteelle jääneet "miehet".

Tyylikäs nykypäivän mies ajaa Lexus GS450h:lla ja jättää Bemarit Saksasta haettaviksi amiksille.
Anonyymi: Läskipää 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Sosialismi on tie menestykseen!
Anonyymi: Faktat suoriksi 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Government Motors.

Amerikan kommunistit pelastivat valtion rahoilla vuonna 2008. Rahatkin taisivat olla velkaa Kiinasta.
Anonyymi: Texasin Tauno 16.2.2012 18:13

Anonyymi
tässä se näkee miten kapitalistit tekee konkurssin
Anonyymi: Oho 16.2.2012 18:15

Anonyymi
GM on illuminatin kruununjalokivi!
Anonyymi: da daa 16.2.2012 18:23

Anonyymi
Ei pelle jenkit saa roskaa ja jätettä aikaan, nyt tuhotaan sitten opeli ja saabi. Volvon tuoamisen pelasti kiinalaiset.
Ei sodalla saa luotonlaajennusta enään aikaan luuseri jenkit, se aika tuli ja meni jo luola ihmiset.
Anonyymi: goldsilver.com 16.2.2012 18:30

Anonyymi
Amerikan Ladoja. Heinähatut ostaa ja jotkut V8-uskovaiset lapsen asteelle jääneet "miehet".

Tyylikäs nykypäivän mies ajaa Lexus GS450h:lla ja jättää Bemarit Saksasta haettaviksi amiksille.



niin tunnut olevan tosi herras miäs
Anonyymi: Nimetön 16.2.2012 18:32

Anonyymi
Ei edes Jenkki jaksa enää kauan rommata. Veikkaan ensi viikolla jotain pikaista ....
Anonyymi: Toopesetä. 16.2.2012 18:34

Anonyymi
GM on amerikkalainen kapitalisti saasta -pulju. Ikinä ei kannata ostaa amerikan rautaa. Jenkeille ei yhtään euroakaan. Jengi ostaa jo nyt liikaa jenkkien apple-paskaa vaikka pitäisi tukea kotimaista tai edes Eurooppalaista yritystoimintaa.
Anonyymi: mitä on kaksi ynnä v 16.2.2012 18:54
Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

18:20 Uusi eduskunta saa vaikeita asioita päätettäväkseen
17:41 Germanwingsin uhrien perheet voisivat hakea korvauksia USA:ssa
17:05 Toyota iskee Kiinan saasteita vastaan hybridiautojen avulla
16:28 Venäjä rakentaa 7 miljoonalla urheilukeskuksia – Krim saa omansa
15:48 Peugeot ja Dongfeng suuntaavat yhteistuumin Aasian markkinoille
10:46 Ministeri: Eurooppa turvassa Kreikan ongelmilta – Kreikka kärsii itse
09:59 BMW kutsuu takaisin lähes 92 000 Mini Cooperia
07:24 Moni yrittäjä haluaa eduskuntaan
07:02 Näkökulma Takki, jossa voi olla tasku jänikselle
05:05 Myönnetäänkö Kreikalle lisää lainaa? Näin puoluejohtajat vastaavat
05:01 Analyysi Vaalit paisuttavat velkamyyttiä
18.4. Kiistelty Uber tarjoaa äänestäjille ilmaisia kyytejä pääkaupunkiseudulla
18.4. TV: Putin valmis työskentelemään USA:n kanssa
18.4. Sinkkujen päivä toi Alibaballe miljardien myynnin – ja 120 000 euron sakot
18.4. Yhdysvallat hoputtaa Kreikan uudistuksia
18.4. Ford investoi 2,3 miljardia euroa Meksikoon – USA:n autotyöntekijät näreissään
18.4. Mbnet.fi 14 askelta – näin suojaat yksityisyyttäsi netissä
18.4. Kolumni Maanantaina ei naurata, vaalivoittaja
18.4. Näkökulma Eurooppa vastaan Facebook – Daavid vastaan Goljat?
18.4. Digitoday Tällainen on ulkomaille vietävä "Suomen Spotify"
18.4. Digitoday Suomesta musiikin suoratoiston suurvalta? Vuosia valmisteltu palvelu tulee pian
18.4. 100 euroa lisää liksaa – tarkista paljonko jää käteen
18.4. "Rynkyttäen ajava" Posti karttaa Volkkarin DSG:tä
18.4. Onko 100 000 kilometriä merkkipaalu?
18.4. Kofeiinijauhetta ja kolikoita – näitä netistä saa ilmaiseksi
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki3/20152015
TOYOTA13993175
NISSAN13472623
SKODA10272784
VOLKSWAGEN10073114
FORD7732122
VOLVO6702156
KIA6231607
AUDI5731677
HONDA532959
OPEL4621250
   
malli3/20152015
NISSAN QASHQAI6941488
SKODA OCTAVIA6221788
TOYOTA AURIS424919
TOYOTA YARIS412814
VOLKSWAGEN GOLF3931279
NISSAN MICRA390461
VOLKSWAGEN PASSAT306894
TOYOTA AVENSIS290745
FORD FOCUS290648
HONDA CIVIC288475

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy