Kirjaudu ▼
 

GM teki ennätysvoiton – Euroopassa yhä tappiota

EPA
GM teki ennätysvoiton – Euroopassa yhä tappiota
Opel on GM:n murheenkryyni.
Viime vuonna takaisin maailman suurimmaksi autonvalmistajaksi palannut yhdysvaltalainen General Motors teki myös 103-vuotisen historiansa parhaan vuosituloksen. Huolta yhtiölle aiheuttaa tappiollinen Euroopan liiketoiminta eli Opelien ja Vauxhallien valmistus.
16.2.2012 17:55
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Autojätin viime vuoden nettotulos nousi 7,6 miljardiin dollariin edellisvuoden 4,7 miljardista dollarista. Liikevaihto kasvoi 11 prosenttia 150,3 miljardiin dollariin.

GM teki viime vuonna tulosta etenkin Pohjois-Amerikassa. Euroopassa yhtiöllä sen sijaan meni heikommin.

Pohjois-Amerikan liikevoitto yli kolminkertaistui 7,2 miljardiin dollariin, mutta Opel-automerkin sisältävä Euroopan bisnes teki vuoden aikana 747 miljoonaa dollaria tappiota.

Euroopassa tehdyt tappiot pienenivät edellisvuoden 1,8 miljardista dollarista. Vielä marraskuussa GM ilmoitti pyrkivänsä Euroopassa nollatulokseen. GM ei ole tehnyt vanhalla mantereella voittoa yli vuosikymmeneen.

– GM:n tulos Euroopassa varjostaa Yhdysvaltojen myönteistä kehitystä, mutta on silti sanottava, että heillä oli kokonaisuudessaan todella hyvä vuosi, autoalan analyytikko Rebecca Lindland IHS Automotivesta sanoi uutistoimisto Bloombergille ennen tulosjulkistusta.

GM hakeutui velkasaneeraukseen kesällä 2009. Lindland muistutti, että ennen tätä GM teki ennätystappioita, joten kehitys on sen jälkeen ollut huimaa.

GM:n maailmanlaajuinen myynti nousi viime vuonna 7,6 prosenttia noin yhdeksään miljoonaan autoon. Yhtiö ohitti japanilaisen Toyotan maailman myydyimpänä automerkkinä. Yhdysvalloissa myynti kasvoi 13 prosentilla.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

– Tämä on todellinen käännös parempaan Yhdysvalloissa, ja se paranee vielä entisestään, etenkin vuonna 2013, Morningstarin analyytikko David Whiston sanoi.

Euroopan osalta Whiston ei ollut yhtä optimistinen.

– En näe Euroopan tilanteessa lähiaikoina. Joko myynnin olisi voimistuttava todella, todella vahvasti, tai sitten tehtaita pitäisi sulkea [jos Euroopan liiketoiminta halutaan kääntää voitolliseksi], Whiston sanoi.

Yhdysvaltojen liittovaltio pelasti GM.n 50 miljardin dollarin hätärahoituksella vuonna 2009. Valtiovarainministeriö omistaa yhtiön osakkeista yhä 32 prosenttia.

16.2.2012 17:55
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (26)

Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Jokainen vuosi, jonka Opelin emo GM joutuu maksamaan Euroopan tappiota, on silkkaa voittoa meille eurooppaisille. GM lähettää Opelille rahaa nyt 747 miljoonaa taalaa vuodessa. Tehkää pojat Saksassa lisää tappiota. ;D
Anonyymi: Me tienataan tällä 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Amerikan Ladoja. Heinähatut ostaa ja jotkut V8-uskovaiset lapsen asteelle jääneet "miehet".

Tyylikäs nykypäivän mies ajaa Lexus GS450h:lla ja jättää Bemarit Saksasta haettaviksi amiksille.
Anonyymi: Läskipää 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Sosialismi on tie menestykseen!
Anonyymi: Faktat suoriksi 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Government Motors.

Amerikan kommunistit pelastivat valtion rahoilla vuonna 2008. Rahatkin taisivat olla velkaa Kiinasta.
Anonyymi: Texasin Tauno 16.2.2012 18:13

Anonyymi
tässä se näkee miten kapitalistit tekee konkurssin
Anonyymi: Oho 16.2.2012 18:15

Anonyymi
GM on illuminatin kruununjalokivi!
Anonyymi: da daa 16.2.2012 18:23

Anonyymi
Ei pelle jenkit saa roskaa ja jätettä aikaan, nyt tuhotaan sitten opeli ja saabi. Volvon tuoamisen pelasti kiinalaiset.
Ei sodalla saa luotonlaajennusta enään aikaan luuseri jenkit, se aika tuli ja meni jo luola ihmiset.
Anonyymi: goldsilver.com 16.2.2012 18:30

Anonyymi
Amerikan Ladoja. Heinähatut ostaa ja jotkut V8-uskovaiset lapsen asteelle jääneet "miehet".

Tyylikäs nykypäivän mies ajaa Lexus GS450h:lla ja jättää Bemarit Saksasta haettaviksi amiksille.



niin tunnut olevan tosi herras miäs
Anonyymi: Nimetön 16.2.2012 18:32

Anonyymi
Ei edes Jenkki jaksa enää kauan rommata. Veikkaan ensi viikolla jotain pikaista ....
Anonyymi: Toopesetä. 16.2.2012 18:34

Anonyymi
GM on amerikkalainen kapitalisti saasta -pulju. Ikinä ei kannata ostaa amerikan rautaa. Jenkeille ei yhtään euroakaan. Jengi ostaa jo nyt liikaa jenkkien apple-paskaa vaikka pitäisi tukea kotimaista tai edes Eurooppalaista yritystoimintaa.
Anonyymi: mitä on kaksi ynnä v 16.2.2012 18:54
Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

31.8. Ilta-Sanomat Helsinki teki päätöksen massiivisesta siltahankkeesta – kustannusarvio yli 250 miljoonaa euroa
31.8. Lähde: Deutsche Bank ja Commerzbank keskustelivat yhdistymisestä
31.8. Taloussanomat.fi Kokeilimme Acerin huimia pelilaseja: "Järeä ja kostea peto"
31.8. Digitoday Samsung esitteli Gear 3 -älykellon lte-yhteydellä: Se ei silti ole tärkein valtti
31.8. Coca-Colan työntekijöitä odotti yllätys: Mehutiivisteen tilalla 370 kiloa kokaiinia
31.8. Brasilian senaatti erotti Rousseffin
31.8. Britannian hallitus ei vie EU-eroa parlamenttiin
31.8. Suomi tienaa nyt ottamalla lisää velkaa – "Poikkeuksellinen tilanne"
31.8. Digitoday Asus luopui kulmista: Uusi älykello seuraa kilpailijoiden mallia
31.8. Suomalaiset ostivat laadukkaampia silmälaseja ja aurinkolaseja
31.8. Digitoday Viestintävirasto kaataa tärkeän järjestelmänsä – ja korvaa uudella
31.8. Yritysverotukseen kaavaillaan reippaita uudistuksia – VM asetti korkean tason työryhmän
31.8. Brexit-päätös on lopullinen – "Toista kansanäänestystä ei tule"
31.8. Posti vähentää 232 työpaikkaa
31.8. OT-lehti: Täällä maksettiin muhkeimmat S-bonukset – katso lista
31.8. Ennätys rikki: Suomalaisten käyttötileillä on nyt hurjasti rahaa
31.8. Amer Sports loistaa nousupörssissä
31.8. Saako autojen romutuspalkkio jatkoa? "Tässä voittavat kaikki"
31.8. Siwojen ja Valintatalojen myynti etenee – "Kuukauden tai kahden sisällä luulisi jotain tapahtuvan"
31.8. Amer Sports käynnistää tehostamisohjelman – osake ryysi nousuun
31.8. Anviasta tulossa Viria
31.8. Hallitus perui yllättäen tiedotustilaisuuden – kiky vaarassa
31.8. Euroalueen inflaatio odotettua hitaampi elokuussa
31.8. Digitoday Väite: IPhonessa kestovika – Apple ei tee mitään
31.8. Anttilan tavarataloista 17 on suljettu – myyntineuvotteluja käydään yhä
31.8. Kiinalainen öljymysteeri huolestuttaa markkinoita
31.8. Digitoday "Kelvottomia iPhoneja": Applelle korvausvaatimus "kosketustaudista"
31.8. Suomella voi olla velkaa luultua enemmän – salavelkaa jopa 3 prosenttiyksikköä
31.8. Lämpöpumpuille suitsutusta uudessa selvityksessä
31.8. Digitoday Google hautaamassa puhelinbrändinsä, uusii Androidia rajusti
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki7/20162016
VOLKSWAGEN8738039
SKODA8257100
FORD8226124
TOYOTA7497770
OPEL6884429
NISSAN5984579
VOLVO5364631
KIA4974435
AUDI3823768
MERCEDES-BENZ3623490
   
malli7/20162016
SKODA OCTAVIA3963472
OPEL ASTRA3872305
NISSAN QASHQAI3592773
VOLKSWAGEN GOLF3083041
FORD FOCUS2832322
FORD FIESTA2621606
TOYOTA AURIS2182254
VOLKSWAGEN PASSAT2091922
VOLVO V402091145
TOYOTA YARIS2012059

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy