Kirjaudu ▼
 

GM teki ennätysvoiton – Euroopassa yhä tappiota

EPA
GM teki ennätysvoiton – Euroopassa yhä tappiota
Opel on GM:n murheenkryyni.
Viime vuonna takaisin maailman suurimmaksi autonvalmistajaksi palannut yhdysvaltalainen General Motors teki myös 103-vuotisen historiansa parhaan vuosituloksen. Huolta yhtiölle aiheuttaa tappiollinen Euroopan liiketoiminta eli Opelien ja Vauxhallien valmistus.
16.2.2012 17:55
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Autojätin viime vuoden nettotulos nousi 7,6 miljardiin dollariin edellisvuoden 4,7 miljardista dollarista. Liikevaihto kasvoi 11 prosenttia 150,3 miljardiin dollariin.

GM teki viime vuonna tulosta etenkin Pohjois-Amerikassa. Euroopassa yhtiöllä sen sijaan meni heikommin.

Pohjois-Amerikan liikevoitto yli kolminkertaistui 7,2 miljardiin dollariin, mutta Opel-automerkin sisältävä Euroopan bisnes teki vuoden aikana 747 miljoonaa dollaria tappiota.

Euroopassa tehdyt tappiot pienenivät edellisvuoden 1,8 miljardista dollarista. Vielä marraskuussa GM ilmoitti pyrkivänsä Euroopassa nollatulokseen. GM ei ole tehnyt vanhalla mantereella voittoa yli vuosikymmeneen.

– GM:n tulos Euroopassa varjostaa Yhdysvaltojen myönteistä kehitystä, mutta on silti sanottava, että heillä oli kokonaisuudessaan todella hyvä vuosi, autoalan analyytikko Rebecca Lindland IHS Automotivesta sanoi uutistoimisto Bloombergille ennen tulosjulkistusta.

GM hakeutui velkasaneeraukseen kesällä 2009. Lindland muistutti, että ennen tätä GM teki ennätystappioita, joten kehitys on sen jälkeen ollut huimaa.

GM:n maailmanlaajuinen myynti nousi viime vuonna 7,6 prosenttia noin yhdeksään miljoonaan autoon. Yhtiö ohitti japanilaisen Toyotan maailman myydyimpänä automerkkinä. Yhdysvalloissa myynti kasvoi 13 prosentilla.

∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇ ∇ Artikkeli jatkuu ∇

– Tämä on todellinen käännös parempaan Yhdysvalloissa, ja se paranee vielä entisestään, etenkin vuonna 2013, Morningstarin analyytikko David Whiston sanoi.

Euroopan osalta Whiston ei ollut yhtä optimistinen.

– En näe Euroopan tilanteessa lähiaikoina. Joko myynnin olisi voimistuttava todella, todella vahvasti, tai sitten tehtaita pitäisi sulkea [jos Euroopan liiketoiminta halutaan kääntää voitolliseksi], Whiston sanoi.

Yhdysvaltojen liittovaltio pelasti GM.n 50 miljardin dollarin hätärahoituksella vuonna 2009. Valtiovarainministeriö omistaa yhtiön osakkeista yhä 32 prosenttia.

16.2.2012 17:55
Bloomberg
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (26)

Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Jokainen vuosi, jonka Opelin emo GM joutuu maksamaan Euroopan tappiota, on silkkaa voittoa meille eurooppaisille. GM lähettää Opelille rahaa nyt 747 miljoonaa taalaa vuodessa. Tehkää pojat Saksassa lisää tappiota. ;D
Anonyymi: Me tienataan tällä 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Amerikan Ladoja. Heinähatut ostaa ja jotkut V8-uskovaiset lapsen asteelle jääneet "miehet".

Tyylikäs nykypäivän mies ajaa Lexus GS450h:lla ja jättää Bemarit Saksasta haettaviksi amiksille.
Anonyymi: Läskipää 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Sosialismi on tie menestykseen!
Anonyymi: Faktat suoriksi 16.2.2012 18:07

Anonyymi
Government Motors.

Amerikan kommunistit pelastivat valtion rahoilla vuonna 2008. Rahatkin taisivat olla velkaa Kiinasta.
Anonyymi: Texasin Tauno 16.2.2012 18:13

Anonyymi
tässä se näkee miten kapitalistit tekee konkurssin
Anonyymi: Oho 16.2.2012 18:15

Anonyymi
GM on illuminatin kruununjalokivi!
Anonyymi: da daa 16.2.2012 18:23

Anonyymi
Ei pelle jenkit saa roskaa ja jätettä aikaan, nyt tuhotaan sitten opeli ja saabi. Volvon tuoamisen pelasti kiinalaiset.
Ei sodalla saa luotonlaajennusta enään aikaan luuseri jenkit, se aika tuli ja meni jo luola ihmiset.
Anonyymi: goldsilver.com 16.2.2012 18:30

Anonyymi
Amerikan Ladoja. Heinähatut ostaa ja jotkut V8-uskovaiset lapsen asteelle jääneet "miehet".

Tyylikäs nykypäivän mies ajaa Lexus GS450h:lla ja jättää Bemarit Saksasta haettaviksi amiksille.



niin tunnut olevan tosi herras miäs
Anonyymi: Nimetön 16.2.2012 18:32

Anonyymi
Ei edes Jenkki jaksa enää kauan rommata. Veikkaan ensi viikolla jotain pikaista ....
Anonyymi: Toopesetä. 16.2.2012 18:34

Anonyymi
GM on amerikkalainen kapitalisti saasta -pulju. Ikinä ei kannata ostaa amerikan rautaa. Jenkeille ei yhtään euroakaan. Jengi ostaa jo nyt liikaa jenkkien apple-paskaa vaikka pitäisi tukea kotimaista tai edes Eurooppalaista yritystoimintaa.
Anonyymi: mitä on kaksi ynnä v 16.2.2012 18:54
Sivut: 1 2 3
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

20:37 Amerikkalaiset luulevat tietävänsä taloudesta – virheellinen itseluottamus aiheuttaa riskejä miljoonille
20:02 10 merkkiä siitä, että olet oikeassa työpaikassa
19:42 Digitoday Microsoft vokottelee asiakkaita Windows 10:een tiedonkeruulla
19:11 EU painostaa Volkswagenia maksamaan korvauksia eurooppalaisille asiakkaille
19:11 Yle: Nokia teetti Suomessa asiantuntijatöitä 750 eurolla kuussa
18:08 Talouden taantuma nipistää Dubaita – lentokentälle hylätään taas kalliita autoja
17:39 Digitoday Pokémonit valtasivat App Storen: Ennätys puhki
17:10 Anttila: Osa verkosta ostaneista asiakkaista saa tavaransa
16:46 Turkissa kuohuu ja paine EU-johtajia kohtaan kasvaa – "Pakolaissopimus täytyy neuvotella uudelleen"
16:09 Yhdysvaltojen kasvava tuotanto painaa öljyn hintaa
15:50 DI: Ericssonista lähtevä Vestberg saa muhkean erokorvauksen
15:14 Turkki puhdistaa nyt lentoyhtiötään: Turkish Airlines jakeli potkuja
15:00 Nokia painuu, pörssin nousu jatkuu
14:44 Digitoday Poikkeuksellinen Applen tietokone huutokaupataan – hinta voi nousta miljoonaan dollariin
14:26 Digitoday Huhuttu kauppa vahvistui: Verizon ostaa Yahoon verkkoliiketoiminnan
13:56 Digitoday Suomen Pankin sivut tukkinut palvelunestohyökkäys ohi – "Ei ole ennen tehty vastaavaa"
13:54 Trumpin USA voisi erota WTO:sta – "Kauppasopimukset ovat katastrofi"
12:54 Digitoday Suomalainen Jolla lisensoi: Uusi Sailfish-puhelin tuli myyntiin Intiassa
12:13 Ericssonin Johansson uuden toimitusjohtajan valinnasta: "Tilanne on ihanteellinen"
11:55 Osakeralli jatkuu Yhdysvalloissa – "kultainen skenaario" tukee kursseja
11:23 Analyytikko Vestbergin potkuista: Ericssonin suuromistajat halusivat muutosta
10:56 Juncker: Iso-Britannian eropyynnöllä ei ole takarajaa
10:28 Kiina paketoi nyt miljardien ongelmaluottoja arvopapereiksi
09:37 Ericssonin Vestbergille potkut – "On oikea aika hakea uusi johtaja"
09:16 Digitoday Nintendo toppuutteli Pokémon Go -intoa – osake sukelsi 18 %
08:41 Ryanair varoittaa: Näin paljon lentoliput halpenevat
07:58 HS: Pörssiyhtiöiden hallituksissa joka neljäs on nainen
06:02 Aurinkopaneeleilla 500 euron säästö vuodessa – toukokuu oli erityisen hyvä
24.7. Volvo ei pärjää yksin – etsii kumppania robottiautojen ohjelmointiin
24.7. Yle: Suomen maitotilallisten uusi uhka tulee Baltiasta
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki6/20162016
VOLKSWAGEN13187166
TOYOTA12547021
SKODA9426275
FORD9265302
OPEL6723741
KIA5873938
MERCEDES-BENZ5523128
NISSAN5263981
VOLVO5154095
AUDI5123386
   
malli6/20162016
VOLKSWAGEN GOLF5432733
SKODA OCTAVIA5043076
OPEL ASTRA3831918
TOYOTA AURIS3752036
NISSAN QASHQAI3522414
TOYOTA AVENSIS3441877
FORD FOCUS3222039
TOYOTA YARIS3201858
FORD FIESTA3121344
VOLKSWAGEN PASSAT2681713

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy