Kirjaudu ▼
 

"Kilometrikorvausten vaihtoehto on firman auto, ei bussi"

Heini Karjanmaa
"Kilometrikorvausten vaihtoehto on firman auto, ei bussi"
Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset tyrmäävät liikenneministeri Merja Kyllösen (vas.) ehdotuksen kilometrikorvausten verovähennysten rajaamiseksi. SMKJ:n mielestä kilometrikorvausten vaihtoehto on työsuhdeauto, joka ei tue julkista liikennettä.
30.1.2012 11:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kyllönen sanoi Yle Helsingin haastattelussa, että kilometrikorvaukset eivät ole ajan tasalla, koska ihmisille on kannattavampaa käyttää omaa autoa kuin julkista liikennettä. Hän aikoo ehdottaa korvausten verovähennyksiä yhdeksi säästökohteeksi, kun hallitus keskustelee säästöistä.

– Palkansaajille ja yrittäjille oman auton käyttämisestä työajoihin maksettavat kilometrikorvaukset nostetaan nyt jatkuvasti esille keinona saada aikaan merkittäviä säästöjä. En usko tähän. Sen sijaan rajaaminen johtaa helposti eriarvoistamiseen, sanoo Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset SMKJ:n toiminnanjohtaja Juha Häkkinen tiedotteessa.

SMKJ:n mielestä kilometrikorvauksilla korvatun oman auton käyttämisen vaihtoehtona on työnantajan käyttöön ostettu auto tai palkansaajan käyttöön annettu autoetuauto.

– Ne tuskin lisäävät julkisten kulkuneuvojen käyttöä millään tavalla, Häkkinen sanoo.

∇ Mainos ∇
30.1.2012 11:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (239)

Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 24
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Häkkinen puhuu asiaa. Tolla kyllösellä taasen ei ole KOSKAAN MITÄÄN HYVIÄ UUTISIA! Vois seki nainen laskeutua sieltä ilmasilta taksikyydeiltä duunarin tasolle, niistä km korvauksista tai verovähennyksistä EI JÄÄ CENTTIÄKÄÄN KÄTEEN KAIKKIEN MAKSUJEN JÄLKEEN
Anonyymi: veliusa 30.1.2012 11:15

Anonyymi
Kyllösen pitäisi maksaa itse ministerin autostaan.Todellisuuden tajunta pahasti häiriintynyt.Sitä se valta teettää.
Anonyymi: ilmaista kyytiä 30.1.2012 11:19

Anonyymi
vasureilla hätä kädessä, veroja ei saada riittävästi kerättyä heidän kannattajiensa makoiluun, täytyy keksiä uusia kohteita mistä kerätään rahaa (jota ei edes ole olemassa)...
Anonyymi: Nimetön 30.1.2012 11:19

Anonyymi
Kyllä sataa vasemmistolle lisää ääniä, kunhan Kyllönen(vastaa koko vihreiden eduskunta ryhmää yksityisautoilun vastustamisessa) saa tarpeeksi häärätä. Luopuis itse ministeriön edustusautosta ja pistäis autonkuljettajan polkee sitä tandemilla kokouksiin.
Anonyymi: Velka Elvis 30.1.2012 11:20

Anonyymi
Ihan hyvin julkisilla ja lihasvoimalla pääsee!

Auton omistava, jollainen itsekin olen, kantakoon vastuun hankinnastaan kokonaan itse, kuten markkinatalouden opitkin jo kehottavat.

Itselläni auto on lähinnä lomamatkoja varten.
Anonyymi: Laiskat pois pelitlo 30.1.2012 11:21

Anonyymi
Unohda myös se Kainuun lentojen tukeminen !!

Ministeri voisi vaihtaa taksin polkupyörään
Anonyymi: p.erkki 30.1.2012 11:22

Anonyymi
kuinka pitkä on työmatkasi ja itsekäs ajattelutapasi?

Ihan hyvin julkisilla ja lihasvoimalla pääsee!Auton omistava, jollainen itsekin olen, kantakoon vastuun hankinnastaan kokonaan itse, kuten markkinatalouden opitkin jo kehottavat.Itselläni auto on lähinnä lomamatkoja varten.
Anonyymi: Matti kyllönen 30.1.2012 11:24

Anonyymi
en tajua, yrityshän sen korvauksen maksaa eikä valtio, yritys tosin vähentää korvauksen verotuksessa. Joitakin veronkiertotapauksia voi olla mutta yleisesti punuen ei tavallinen tallaaja tuossa mitään voita, bensa on hemmetin kallista,samoin auto kuluu joten ei tuossa voitolle jää. Ainut mitä tuosta saa on se että on helpompaa kulkea omalla autolla kuin julkisilla ja säästyy aikaa. Mutta kai tämäkin halutaan viedä niin että pitäisi ängetä matkustamaan kaiken maailman hörhöjen sekaan julkisiin. Autolla saavat matkustaa vain kansanedustajat ja ministerit sitähän halutaan kun autoilijoita kupataan koko ajan enemmän
Anonyymi: iron mike 30.1.2012 11:25

Anonyymi
Arhinmäen neuvostoliittolaisiin kuuluvalla kommunisti Kyllösellä on väärät mielipiteet. 30-luvulla nämä kyydittiin pois Suomesta.
Anonyymi: Nimetön 30.1.2012 11:25

Anonyymi
Tunnen useammankin pariskunnan, jotka käyvät puolisoidensa kanssa samassa korttelissa töissä. Ovat vääntäneet verottajalle julkisen liikenteen aikataulut niin, että "tarvitsevat välttämättä" omaa autoa työmatkoihin. Joustava työaika on väännetty epäsäännölliseksi työajaksi, jotta julkisella liikenteellä liikkuminen kohtuullisessa ajassa on "mahdotonta". Ja näin verovähennysten siivittäminä ajavat peräkanaa aamuin illoin 30 km kodin ja työpaikan väliä. Työpaikan ajot hoitavat joka tapauksessa firman autolla. Ilman verovähennystä ajaisivat kyllä omalla autolla töihin, mutta vain yhdellä.
Anonyymi: Ei kannusta nykyään 30.1.2012 11:26
Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 24
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

19:34 Talousguru: EU on tuomittu epäonnistumaan
18:43 Työttömiä lähes 5 000 000 – Espanjassa silti pulaa koodareista ja hoitajista
18:16 Talvivaara myy liikevaihtoa tuottaneen omaisuutensa Terrafamelle
17:59 Teollisuustuotannon kasvu kiihtyi Yhdysvalloissa
17:23 Helsingin pörssissä tehtiin lähes 86 000 kauppaa päivässä
16:52 Suomi vaihtoi 300 tonnia silakkaa 1500 loheen
16:29 Reipas kasvu jatkui –10 750 uutta autoa rekisteriin
16:02 Jalkapalloeuforia tarttui pörssiin Islannissa?
15:46 Soinia ryöpytettiin eduskunnassa – "Häkellyttävän alhaista populismia"
15:04 Teräsyhtiöt kiipeävät pörssissä, Nokia luisuu
14:53 Digitoday Verkkokonnilla ovela harhautus: Näin huijausviesti menee täydestä
13:55 Katso, kenen nettotuloja sote paisuttaa – ministeriö kiistää suosineensa
13:49 Nanso myy trikootuotantonsa Nokian Neulomolle
13:36 Aktia ostaa Elisa Lompakon
12:49 Sääntö-Suomen poikkeus: Taas voi tienata tonnin verottomasti
12:30 Kapselissa meren ali puolessa tunnissa Tukholmaan – näin suurhanke etenee
11:49 Digitoday Apple iskee taas musiikkibisneksessä? Silmäilee poikkeuksellista palvelua
11:14 Hyviä uutisia asuntovelalliselle – euriborit miinuksella pitkään
10:42 Digitoday Uusi Firefox antaa tehdä aiemmin mahdottoman Gmail- ja Facebook-tempun
10:29 Pihlajalinna solmi pitkistä sote-ulkoistuksista – rajoituslaki voimaan tänään
09:55 Kauppa kävi hyvin ja hinnat laskivat
09:02 Kaleva: Norwegianilta matkustajille lisälasku – syynä Norjan valtio
08:46 Digitoday Itseajava Tesla joutui ensimmäiseen kuolonkolariin
08:43 S&P alensi EU:n luottoluokitusta – syynä Brexit
07:56 Nyt on myöhäistä – kansa ei kiirehtinyt lainakaton vuoksi
07:53 HS-kysely: Enemmistö suomalaisista hyväksyy halpatyövoiman
07:05 Kolumni Britannia repii itsensä kappaleiksi
06:01 Hyötyykö Brexitistä Helsinki vai sittenkin Lontoo? "Niinkin hassusti voisi käydä"
30.6. Maraboun ja Tobleronen omistaja teki ostotarjouksen Hersheystä – pakit tuli
30.6. Google osti 12 vuoden tuotannon norjalaisesta voimalasta, jota ei ole vielä olemassa
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki5/20162016
VOLKSWAGEN11395848
TOYOTA11295767
SKODA10635333
FORD8544376
KIA7573351
OPEL5963069
VOLVO5243580
NISSAN5123455
AUDI5052874
MERCEDES-BENZ4662576
   
malli5/20162016
SKODA OCTAVIA5382572
VOLKSWAGEN GOLF4692190
NISSAN QASHQAI3522062
KIA RIO3521214
FORD FOCUS3411717
TOYOTA YARIS3321538
OPEL ASTRA2971535
TOYOTA AURIS2771661
VOLKSWAGEN PASSAT2721445
TOYOTA AVENSIS2661533

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy