Kirjaudu ▼
 

"Kilometrikorvausten vaihtoehto on firman auto, ei bussi"

Heini Karjanmaa
"Kilometrikorvausten vaihtoehto on firman auto, ei bussi"
Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset tyrmäävät liikenneministeri Merja Kyllösen (vas.) ehdotuksen kilometrikorvausten verovähennysten rajaamiseksi. SMKJ:n mielestä kilometrikorvausten vaihtoehto on työsuhdeauto, joka ei tue julkista liikennettä.
30.1.2012 11:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kyllönen sanoi Yle Helsingin haastattelussa, että kilometrikorvaukset eivät ole ajan tasalla, koska ihmisille on kannattavampaa käyttää omaa autoa kuin julkista liikennettä. Hän aikoo ehdottaa korvausten verovähennyksiä yhdeksi säästökohteeksi, kun hallitus keskustelee säästöistä.

– Palkansaajille ja yrittäjille oman auton käyttämisestä työajoihin maksettavat kilometrikorvaukset nostetaan nyt jatkuvasti esille keinona saada aikaan merkittäviä säästöjä. En usko tähän. Sen sijaan rajaaminen johtaa helposti eriarvoistamiseen, sanoo Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset SMKJ:n toiminnanjohtaja Juha Häkkinen tiedotteessa.

SMKJ:n mielestä kilometrikorvauksilla korvatun oman auton käyttämisen vaihtoehtona on työnantajan käyttöön ostettu auto tai palkansaajan käyttöön annettu autoetuauto.

– Ne tuskin lisäävät julkisten kulkuneuvojen käyttöä millään tavalla, Häkkinen sanoo.

∇ Mainos ∇
30.1.2012 11:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (239)

Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 24
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Häkkinen puhuu asiaa. Tolla kyllösellä taasen ei ole KOSKAAN MITÄÄN HYVIÄ UUTISIA! Vois seki nainen laskeutua sieltä ilmasilta taksikyydeiltä duunarin tasolle, niistä km korvauksista tai verovähennyksistä EI JÄÄ CENTTIÄKÄÄN KÄTEEN KAIKKIEN MAKSUJEN JÄLKEEN
Anonyymi: veliusa 30.1.2012 11:15

Anonyymi
Kyllösen pitäisi maksaa itse ministerin autostaan.Todellisuuden tajunta pahasti häiriintynyt.Sitä se valta teettää.
Anonyymi: ilmaista kyytiä 30.1.2012 11:19

Anonyymi
vasureilla hätä kädessä, veroja ei saada riittävästi kerättyä heidän kannattajiensa makoiluun, täytyy keksiä uusia kohteita mistä kerätään rahaa (jota ei edes ole olemassa)...
Anonyymi: Nimetön 30.1.2012 11:19

Anonyymi
Kyllä sataa vasemmistolle lisää ääniä, kunhan Kyllönen(vastaa koko vihreiden eduskunta ryhmää yksityisautoilun vastustamisessa) saa tarpeeksi häärätä. Luopuis itse ministeriön edustusautosta ja pistäis autonkuljettajan polkee sitä tandemilla kokouksiin.
Anonyymi: Velka Elvis 30.1.2012 11:20

Anonyymi
Ihan hyvin julkisilla ja lihasvoimalla pääsee!

Auton omistava, jollainen itsekin olen, kantakoon vastuun hankinnastaan kokonaan itse, kuten markkinatalouden opitkin jo kehottavat.

Itselläni auto on lähinnä lomamatkoja varten.
Anonyymi: Laiskat pois pelitlo 30.1.2012 11:21

Anonyymi
Unohda myös se Kainuun lentojen tukeminen !!

Ministeri voisi vaihtaa taksin polkupyörään
Anonyymi: p.erkki 30.1.2012 11:22

Anonyymi
kuinka pitkä on työmatkasi ja itsekäs ajattelutapasi?

Ihan hyvin julkisilla ja lihasvoimalla pääsee!Auton omistava, jollainen itsekin olen, kantakoon vastuun hankinnastaan kokonaan itse, kuten markkinatalouden opitkin jo kehottavat.Itselläni auto on lähinnä lomamatkoja varten.
Anonyymi: Matti kyllönen 30.1.2012 11:24

Anonyymi
en tajua, yrityshän sen korvauksen maksaa eikä valtio, yritys tosin vähentää korvauksen verotuksessa. Joitakin veronkiertotapauksia voi olla mutta yleisesti punuen ei tavallinen tallaaja tuossa mitään voita, bensa on hemmetin kallista,samoin auto kuluu joten ei tuossa voitolle jää. Ainut mitä tuosta saa on se että on helpompaa kulkea omalla autolla kuin julkisilla ja säästyy aikaa. Mutta kai tämäkin halutaan viedä niin että pitäisi ängetä matkustamaan kaiken maailman hörhöjen sekaan julkisiin. Autolla saavat matkustaa vain kansanedustajat ja ministerit sitähän halutaan kun autoilijoita kupataan koko ajan enemmän
Anonyymi: iron mike 30.1.2012 11:25

Anonyymi
Arhinmäen neuvostoliittolaisiin kuuluvalla kommunisti Kyllösellä on väärät mielipiteet. 30-luvulla nämä kyydittiin pois Suomesta.
Anonyymi: Nimetön 30.1.2012 11:25

Anonyymi
Tunnen useammankin pariskunnan, jotka käyvät puolisoidensa kanssa samassa korttelissa töissä. Ovat vääntäneet verottajalle julkisen liikenteen aikataulut niin, että "tarvitsevat välttämättä" omaa autoa työmatkoihin. Joustava työaika on väännetty epäsäännölliseksi työajaksi, jotta julkisella liikenteellä liikkuminen kohtuullisessa ajassa on "mahdotonta". Ja näin verovähennysten siivittäminä ajavat peräkanaa aamuin illoin 30 km kodin ja työpaikan väliä. Työpaikan ajot hoitavat joka tapauksessa firman autolla. Ilman verovähennystä ajaisivat kyllä omalla autolla töihin, mutta vain yhdellä.
Anonyymi: Ei kannusta nykyään 30.1.2012 11:26
Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 24
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti Yöaikaan lähetetyt kommentit päätyvät toimituksen tarkistettavaksi. Kommentit tarkistetaan ja hyväksytään seuraavan päivän aikana. Muina aikoina viestit ovat jälkimoderoinnissa.
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

6.7. IMF valmis auttamaan Kreikkaa
6.7. EKP tiukensi vaatimuksia Kreikan pankeille
6.7. Voittaako Rosatom jopa sadan miljardin ydinvoimahankkeen?
6.7. Digitoday Miksi Migrit Energijan osoite vie kokoomusnuorten sivuille?
6.7. Kreikka sai uuden valtiovarainministerin
6.7. Digitoday Älyä ranteeseen: Perinteikäs kellovalmistaja kokeilee onneaan
6.7. Uusi uhka Kreikalle: Kaksi päivää, sitten alkavat mellakat
6.7. Digitoday Tietomurto paljasti inhottavia asioita valtioiden kyberapurista
6.7. Kehotus Kreikalle: drakma takaisin
6.7. EK: Työpaikan "rutiinisairastuja" tuntee oikeutensa
6.7. Fennovoima antoi ministeriölle lisäselvityksen – ei julkinen
6.7. Euro purettiin tänään – ajoitus sattumaa
6.7. Pankkijätti: Bitcoin voi olla uhka rahoitusyhtiöille
6.7. Säästöpankkiryhmä estää Kreikka-maksuja
6.7. Autokauppa jarrutti, ostajat odottelivat
6.7. Pitkä taistelu roskista – McDonald's ei vastuussa
6.7. Putin pirautti jo Kreikan pääministerille
6.7. Kreikka-draama sysii osakkeita laskuun
6.7. Dijsselbloem: Haluan yhä pitää Kreikan eurossa
6.7. Pohjolan vaarallisimmat asunnot – monet kiertävät lainaohjeita
6.7. Jääkö osakekauppasi toteutumatta? Syy voi olla tässä
6.7. Fennovoiman selvitystä odotellaan – yhtiö haluaa salata paperit
6.7. Norja antoi pois 15 miljoonaa barrelia öljyä – koston seuraus?
6.7. Kreikan kohtalon hetket käsillä
6.7. Suomen suurimmille pankeille lisää vaatimuksia
6.7. Digitoday Uudesta puhelimesta löytyi 71 sovellusta: Oikeus kutsuu
6.7. Venäjällä voi olla pian uusi piikki lihassa
6.7. Lähde: Tsakalotos kärkiehdokas Kreikan rahaministeriksi
6.7. Kreikan "ei" laskee Saksan korkoja
6.7. Nordea: EKP jatkaa hätärahoitusta
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki6/20152015
VOLKSWAGEN14166924
TOYOTA8235867
SKODA7815409
FORD7104379
NISSAN6264068
VOLVO6024029
AUDI4853138
OPEL4512675
KIA4453276
MERCEDES-BENZ4362730
   
malli5/20152015
VOLKSWAGEN GOLF6452953
SKODA OCTAVIA4643392
NISSAN QASHQAI3942349
TOYOTA YARIS3601564
VOLKSWAGEN PASSAT3321854
FORD FOCUS2471293
FORD FIESTA1881185
SKODA FABIA165679
FORD MONDEO1611122
VOLVO V401591043
1841125

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy