Kirjaudu ▼
 

"Kilometrikorvausten vaihtoehto on firman auto, ei bussi"

Heini Karjanmaa
"Kilometrikorvausten vaihtoehto on firman auto, ei bussi"
Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset tyrmäävät liikenneministeri Merja Kyllösen (vas.) ehdotuksen kilometrikorvausten verovähennysten rajaamiseksi. SMKJ:n mielestä kilometrikorvausten vaihtoehto on työsuhdeauto, joka ei tue julkista liikennettä.
30.1.2012 11:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kyllönen sanoi Yle Helsingin haastattelussa, että kilometrikorvaukset eivät ole ajan tasalla, koska ihmisille on kannattavampaa käyttää omaa autoa kuin julkista liikennettä. Hän aikoo ehdottaa korvausten verovähennyksiä yhdeksi säästökohteeksi, kun hallitus keskustelee säästöistä.

– Palkansaajille ja yrittäjille oman auton käyttämisestä työajoihin maksettavat kilometrikorvaukset nostetaan nyt jatkuvasti esille keinona saada aikaan merkittäviä säästöjä. En usko tähän. Sen sijaan rajaaminen johtaa helposti eriarvoistamiseen, sanoo Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset SMKJ:n toiminnanjohtaja Juha Häkkinen tiedotteessa.

SMKJ:n mielestä kilometrikorvauksilla korvatun oman auton käyttämisen vaihtoehtona on työnantajan käyttöön ostettu auto tai palkansaajan käyttöön annettu autoetuauto.

– Ne tuskin lisäävät julkisten kulkuneuvojen käyttöä millään tavalla, Häkkinen sanoo.

∇ Mainos ∇
30.1.2012 11:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (239)

Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 24
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Häkkinen puhuu asiaa. Tolla kyllösellä taasen ei ole KOSKAAN MITÄÄN HYVIÄ UUTISIA! Vois seki nainen laskeutua sieltä ilmasilta taksikyydeiltä duunarin tasolle, niistä km korvauksista tai verovähennyksistä EI JÄÄ CENTTIÄKÄÄN KÄTEEN KAIKKIEN MAKSUJEN JÄLKEEN
Anonyymi: veliusa 30.1.2012 11:15

Anonyymi
Kyllösen pitäisi maksaa itse ministerin autostaan.Todellisuuden tajunta pahasti häiriintynyt.Sitä se valta teettää.
Anonyymi: ilmaista kyytiä 30.1.2012 11:19

Anonyymi
vasureilla hätä kädessä, veroja ei saada riittävästi kerättyä heidän kannattajiensa makoiluun, täytyy keksiä uusia kohteita mistä kerätään rahaa (jota ei edes ole olemassa)...
Anonyymi: Nimetön 30.1.2012 11:19

Anonyymi
Kyllä sataa vasemmistolle lisää ääniä, kunhan Kyllönen(vastaa koko vihreiden eduskunta ryhmää yksityisautoilun vastustamisessa) saa tarpeeksi häärätä. Luopuis itse ministeriön edustusautosta ja pistäis autonkuljettajan polkee sitä tandemilla kokouksiin.
Anonyymi: Velka Elvis 30.1.2012 11:20

Anonyymi
Ihan hyvin julkisilla ja lihasvoimalla pääsee!

Auton omistava, jollainen itsekin olen, kantakoon vastuun hankinnastaan kokonaan itse, kuten markkinatalouden opitkin jo kehottavat.

Itselläni auto on lähinnä lomamatkoja varten.
Anonyymi: Laiskat pois pelitlo 30.1.2012 11:21

Anonyymi
Unohda myös se Kainuun lentojen tukeminen !!

Ministeri voisi vaihtaa taksin polkupyörään
Anonyymi: p.erkki 30.1.2012 11:22

Anonyymi
kuinka pitkä on työmatkasi ja itsekäs ajattelutapasi?

Ihan hyvin julkisilla ja lihasvoimalla pääsee!Auton omistava, jollainen itsekin olen, kantakoon vastuun hankinnastaan kokonaan itse, kuten markkinatalouden opitkin jo kehottavat.Itselläni auto on lähinnä lomamatkoja varten.
Anonyymi: Matti kyllönen 30.1.2012 11:24

Anonyymi
en tajua, yrityshän sen korvauksen maksaa eikä valtio, yritys tosin vähentää korvauksen verotuksessa. Joitakin veronkiertotapauksia voi olla mutta yleisesti punuen ei tavallinen tallaaja tuossa mitään voita, bensa on hemmetin kallista,samoin auto kuluu joten ei tuossa voitolle jää. Ainut mitä tuosta saa on se että on helpompaa kulkea omalla autolla kuin julkisilla ja säästyy aikaa. Mutta kai tämäkin halutaan viedä niin että pitäisi ängetä matkustamaan kaiken maailman hörhöjen sekaan julkisiin. Autolla saavat matkustaa vain kansanedustajat ja ministerit sitähän halutaan kun autoilijoita kupataan koko ajan enemmän
Anonyymi: iron mike 30.1.2012 11:25

Anonyymi
Arhinmäen neuvostoliittolaisiin kuuluvalla kommunisti Kyllösellä on väärät mielipiteet. 30-luvulla nämä kyydittiin pois Suomesta.
Anonyymi: Nimetön 30.1.2012 11:25

Anonyymi
Tunnen useammankin pariskunnan, jotka käyvät puolisoidensa kanssa samassa korttelissa töissä. Ovat vääntäneet verottajalle julkisen liikenteen aikataulut niin, että "tarvitsevat välttämättä" omaa autoa työmatkoihin. Joustava työaika on väännetty epäsäännölliseksi työajaksi, jotta julkisella liikenteellä liikkuminen kohtuullisessa ajassa on "mahdotonta". Ja näin verovähennysten siivittäminä ajavat peräkanaa aamuin illoin 30 km kodin ja työpaikan väliä. Työpaikan ajot hoitavat joka tapauksessa firman autolla. Ilman verovähennystä ajaisivat kyllä omalla autolla töihin, mutta vain yhdellä.
Anonyymi: Ei kannusta nykyään 30.1.2012 11:26
Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 24
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

08:24 Asuntokauppa notkahti – uudet omakotitalot -15 %
08:20 Nordea kiri – ehdottaa muhkeampaa osinkoa
07:41 Apple takoi huipputuloksen
07:26 Digitoday Ennätystuloksen tehnyt Apple tuo Apple Watchin myyntiin huhtikuussa
06:54 Mbnet.fi Windows 7- ja 8.1-käyttäjät voivat nyt päivittää suoraan Windows 10:n esiversioon
06:00 Analyysi Velka-armahdus loi Saksan talousihmeen
27.1. Digitoday Piste i:n päälle: Huippuvakoojan alkuperä varmistui
27.1. Katso, mitkä autot olivat katsastusten jumbosijoilla
27.1. Nordea nostaa hallitustyön palkkioita jopa 65 prosenttia
27.1. Kone kehittää huippukorkeita hissejä maan alla
27.1. Jopa viidennes Venäjän pankeista vaarassa kaatua
27.1. Uusien asuntojen kauppa vilkkaimmillaan kuuteen vuoteen USA:ssa
27.1. Euro vahvistui – Sveitsi vihjasi tukevansa frangia
27.1. Kuolonkolarit yllättivät – Ranska kiristää ajosääntöjä
27.1. Nämä automerkit keräävät eniten parkkisakkoja
27.1. Kemira nostaa hallituksensa palkkioita tuhansilla euroilla
27.1. Suomen Pankki vaiti elvytysohjelmasta: "EKP paljastaa ostokohteet"
27.1. Digitoday Microsoft myi loppuvuonna 10,5 miljoonaa Lumiaa – onko se paljon vai vähän?
27.1. Digitoday Zuckerberg söi sanansa nopeasti – Facebook alistui Turkille
27.1. Talvivaaran miehet toivovat jatkoa kaivokselle
27.1. Hampurilainen sen kertoo: frangi on huiman kallis
27.1. Saudi-Arabia suunnittelee liuskeöljyn hyödyntämistä
27.1. Pettymys levisi Helsinkiin – kreikkalaispankeissa laskua
27.1. Paatero: Fortumin ja Neste Oilin luovuttava hallituspalkkioiden korotuksista
27.1. S-ryhmän myynti väheni – myös ABC:n myynti painui
27.1. Krugman: Tsipras voi jättää Euroopan neuvot omaan arvoonsa
27.1. Muista kaksi asiaa, kun keskität pankki- ja vakuutuspalveluja
27.1. EasyJetin matkustajamäärä kasvoi
27.1. Putinin edustaja tyrmää luokituslaskun: "Motiivit ovat poliittisia"
27.1. EU-maat uhkaavat Venäjää uusilla pakotteilla
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki12/20142014
TOYOTA83612558
VOLKSWAGEN82712988
SKODA5899648
VOLVO5757695
MERCEDES-BENZ5255631
AUDI4966285
BMW4655023
FORD4367422
NISSAN3426437
RENAULT2971737
   
malli12/20142014
VOLKSWAGEN GOLF3556081
SKODA OCTAVIA3345868
TOYOTA AURIS2683823
RENAULT CLIO221882
TOYOTA AVENSIS2152668
NISSAN QASHQAI1774062
FORD MONDEO1671330
BMW 5-SARJA1661503
VOLKSWAGEN PASSAT1552202
MERCEDES-BENZ E-SARJA1521270

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy