Kirjaudu ▼
 

"Kilometrikorvausten vaihtoehto on firman auto, ei bussi"

Heini Karjanmaa
"Kilometrikorvausten vaihtoehto on firman auto, ei bussi"
Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset tyrmäävät liikenneministeri Merja Kyllösen (vas.) ehdotuksen kilometrikorvausten verovähennysten rajaamiseksi. SMKJ:n mielestä kilometrikorvausten vaihtoehto on työsuhdeauto, joka ei tue julkista liikennettä.
30.1.2012 11:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kyllönen sanoi Yle Helsingin haastattelussa, että kilometrikorvaukset eivät ole ajan tasalla, koska ihmisille on kannattavampaa käyttää omaa autoa kuin julkista liikennettä. Hän aikoo ehdottaa korvausten verovähennyksiä yhdeksi säästökohteeksi, kun hallitus keskustelee säästöistä.

– Palkansaajille ja yrittäjille oman auton käyttämisestä työajoihin maksettavat kilometrikorvaukset nostetaan nyt jatkuvasti esille keinona saada aikaan merkittäviä säästöjä. En usko tähän. Sen sijaan rajaaminen johtaa helposti eriarvoistamiseen, sanoo Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset SMKJ:n toiminnanjohtaja Juha Häkkinen tiedotteessa.

SMKJ:n mielestä kilometrikorvauksilla korvatun oman auton käyttämisen vaihtoehtona on työnantajan käyttöön ostettu auto tai palkansaajan käyttöön annettu autoetuauto.

– Ne tuskin lisäävät julkisten kulkuneuvojen käyttöä millään tavalla, Häkkinen sanoo.

∇ Mainos ∇
30.1.2012 11:09
Taloussanomat
Lisää suosikkeihin

Henkilökohtaiselle suosikkilistalle tallentaminen vaatii kirjautumista.

KirjauduRekisteröidy
Lähetä kaverille
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)

Kommentit (239)

Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 24
EdellinenSeuraava

Anonyymi
Häkkinen puhuu asiaa. Tolla kyllösellä taasen ei ole KOSKAAN MITÄÄN HYVIÄ UUTISIA! Vois seki nainen laskeutua sieltä ilmasilta taksikyydeiltä duunarin tasolle, niistä km korvauksista tai verovähennyksistä EI JÄÄ CENTTIÄKÄÄN KÄTEEN KAIKKIEN MAKSUJEN JÄLKEEN
Anonyymi: veliusa 30.1.2012 11:15

Anonyymi
Kyllösen pitäisi maksaa itse ministerin autostaan.Todellisuuden tajunta pahasti häiriintynyt.Sitä se valta teettää.
Anonyymi: ilmaista kyytiä 30.1.2012 11:19

Anonyymi
vasureilla hätä kädessä, veroja ei saada riittävästi kerättyä heidän kannattajiensa makoiluun, täytyy keksiä uusia kohteita mistä kerätään rahaa (jota ei edes ole olemassa)...
Anonyymi: Nimetön 30.1.2012 11:19

Anonyymi
Kyllä sataa vasemmistolle lisää ääniä, kunhan Kyllönen(vastaa koko vihreiden eduskunta ryhmää yksityisautoilun vastustamisessa) saa tarpeeksi häärätä. Luopuis itse ministeriön edustusautosta ja pistäis autonkuljettajan polkee sitä tandemilla kokouksiin.
Anonyymi: Velka Elvis 30.1.2012 11:20

Anonyymi
Ihan hyvin julkisilla ja lihasvoimalla pääsee!

Auton omistava, jollainen itsekin olen, kantakoon vastuun hankinnastaan kokonaan itse, kuten markkinatalouden opitkin jo kehottavat.

Itselläni auto on lähinnä lomamatkoja varten.
Anonyymi: Laiskat pois pelitlo 30.1.2012 11:21

Anonyymi
Unohda myös se Kainuun lentojen tukeminen !!

Ministeri voisi vaihtaa taksin polkupyörään
Anonyymi: p.erkki 30.1.2012 11:22

Anonyymi
kuinka pitkä on työmatkasi ja itsekäs ajattelutapasi?

Ihan hyvin julkisilla ja lihasvoimalla pääsee!Auton omistava, jollainen itsekin olen, kantakoon vastuun hankinnastaan kokonaan itse, kuten markkinatalouden opitkin jo kehottavat.Itselläni auto on lähinnä lomamatkoja varten.
Anonyymi: Matti kyllönen 30.1.2012 11:24

Anonyymi
en tajua, yrityshän sen korvauksen maksaa eikä valtio, yritys tosin vähentää korvauksen verotuksessa. Joitakin veronkiertotapauksia voi olla mutta yleisesti punuen ei tavallinen tallaaja tuossa mitään voita, bensa on hemmetin kallista,samoin auto kuluu joten ei tuossa voitolle jää. Ainut mitä tuosta saa on se että on helpompaa kulkea omalla autolla kuin julkisilla ja säästyy aikaa. Mutta kai tämäkin halutaan viedä niin että pitäisi ängetä matkustamaan kaiken maailman hörhöjen sekaan julkisiin. Autolla saavat matkustaa vain kansanedustajat ja ministerit sitähän halutaan kun autoilijoita kupataan koko ajan enemmän
Anonyymi: iron mike 30.1.2012 11:25

Anonyymi
Arhinmäen neuvostoliittolaisiin kuuluvalla kommunisti Kyllösellä on väärät mielipiteet. 30-luvulla nämä kyydittiin pois Suomesta.
Anonyymi: Nimetön 30.1.2012 11:25

Anonyymi
Tunnen useammankin pariskunnan, jotka käyvät puolisoidensa kanssa samassa korttelissa töissä. Ovat vääntäneet verottajalle julkisen liikenteen aikataulut niin, että "tarvitsevat välttämättä" omaa autoa työmatkoihin. Joustava työaika on väännetty epäsäännölliseksi työajaksi, jotta julkisella liikenteellä liikkuminen kohtuullisessa ajassa on "mahdotonta". Ja näin verovähennysten siivittäminä ajavat peräkanaa aamuin illoin 30 km kodin ja työpaikan väliä. Työpaikan ajot hoitavat joka tapauksessa firman autolla. Ilman verovähennystä ajaisivat kyllä omalla autolla töihin, mutta vain yhdellä.
Anonyymi: Ei kannusta nykyään 30.1.2012 11:26
Sivut: 1 2 3 4 5 6 ... 24
EdellinenSeuraava
Ohjeet: Pysy aiheessa ja kirjoita napakasti. Muista, että haastateltavilla, kanssakeskustelijoilla ja toimittajilla on oikeus omaan, eriävään mielipiteeseen. Ole kohtelias, äläkä tarkoituksella provosoi tai hauku muita keskustelijoita. Taloussanomat varaa oikeuden poistaa asiattomat viestit.
Lue koko keskusteluetiketti
Varaa oma nimimerkkisi Taloussanomien uutiskommentointiin rekisteröitymällä käyttäjäksi tai kirjaudu sisään.

Rekisteröityminen ja nimimerkin varaus eivät ole pakollisia.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.
Olet kirjautunut sisään, muttet ole vielä valinnut omaa, muille käyttäjille näkyvää nimimerkkiäsi. Varaa nimimerkki omaksesi kirjoittamalla se nimimerkki-kenttään.

Varauksen jälkeen muut eivät voi käyttää nimimerkkiäsi ja se näkyy automaattisesti kaikissa kirjoittamissasi viesteissä.

Huomioithan, ettei nimimerkkiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

Nimimerkissä saa käyttää ainoastaan kirjaimia ja numeroita. Sen minimimitta on viisi merkkiä ja maksimi kaksikymmentä merkkiä.

Taloussanomat - Uutiset

14:52 It-viikko Lennokki aiheutti vaaratilanteen poliisin helikopterille
14:28 Kiina painaa taas pörssejä
14:15 Atria leikkaa – 25:ltä voivat loppua työt
14:08 Jan Vapaavuori aloitti Euroopan investointipankissa
14:02 Rajansa pikkupräntilläkin: "Jos saa silmät tihrussa katsoa, se on selvä peli"
13:28 Digitoday Varo tätä temppua: Turvapäivitykset pelaavat konnien pussiin
13:12 Työeläkevarat vähenivät ensi kertaa neljään vuoteen
13:02 Työttömyydestä hyvä luku – Suomi murheenkryyni
12:34 Nyt irtosi sokka, dieselin hintaan hirmupudotus
12:29 USA kyllästyi vakoiluun – tulossa uusia pakotteita?
11:54 Zalando harhautti asiakkaita – luvut vääriä
11:10 Digitoday Näin teet vanhasta pesukoneesta älylaitteen
10:33 Suomen eurojäsenyys kuohuttaa – "Euro on täysin väärä valinta"
10:04 Suominen laajentaa investointiohjelmaa
09:36 Nyt tarkkana: Rikesakkoihin tuli tänään raju korotus
09:05 Obama ilmastonmuutoksesta: Vuosisadan suurin haaste
08:54 Digitoday 10 päivää vastausaikaa: Myös Intia vaatii Googlelta vastauksia monopolisyytöksiin
08:17 Sailas HS:ssä: Emu on epäonnistunut
08:11 Nyt tuli huono luku Kiinasta
06:08 Digitoday Testissä huippuläppäri EliteBook Folio 1020 - nyt HP saa kaiken anteeksi
06:06 Uutiskommentti Liikasen poliittiset näkemykset jäävät yhä arvoitukseksi
06:05 Kirjat Erkki Liikasen hermoromahdus: Selkäänpuukotus johti kyyneliin
06:01 Tässä ovat kovimmat ja lauhkeimmat lakkoilijat
31.8. Ilmastonmuutos tuo uuden uhkan tärkeälle öljyalueelle
31.8. OPEC haluaa "reilut hinnat" – öljy kovaan nousuun
31.8. Biotaloudelle 300 miljoonaa
31.8. Digitoday Ruotsalainen pelimiljardööri tilittää: Rahalla ei saa onnea
31.8. Merkel pakolaiskriisistä: Muistakaa kuinka pelastimme pankit
31.8. Goldman Sachs leikkasi Kiina-ennustettaan
31.8. Pörssissä ankea elokuu: -8,5 prosenttia
Asiakastieto

Yhteistyössä

 
Henkilöautojen ensirekisteröinnit Top 10
merkki8/20152015
TOYOTA10527767
VOLKSWAGEN9369053
SKODA7166934
FORD6965810
KIA6704553
OPEL5223674
NISSAN5175145
AUDI3793904
VOLVO3735032
BMW3663489
   
malli8/20152015
SKODA OCTAVIA4654315
TOYOTA YARIS3552208
VOLKSWAGEN GOLF3323781
VOLKSWAGEN PASSAT3232557
TOYOTA AVENSIS3121837
NISSAN QASHQAI3083040
KIA RIO2831657
FORD FIESTA2331701
TOYOTA AURIS2232028
FORD MONDEO1941473

Lähde: Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi / Bisnode Marketing Oy